Potkává nás to skoro všechny. Některé pravidelně jako hodinky, jiné jak si organismu usmyslí. Některé z nás trpí a svíjí se v bolestech, jiné jen malounko zvýší hygienická opatření, ale problémy nemají. Muži se tohoto období skoro bojí a přičítají mu každou naši podrážděnost a špatnou náladu. Ale že by to byla rozkoš? To by asi řekla jen málokterá z nás.

 

 

 

 

 

Nečistá žena
Přístup žen různých kultur k menstruaci se liší jak dnes, tak v historii lidstva. V mnoha především patriarchálních společnostech, jako jsou muslimové či ortodoxní židé, je menstruující žena stále považována za nečistou - nesmí vycházet na veřejnost a už vůbec se nemůže účastnit bohoslužeb, muž se jí v tomto období nesmí ani dotknout, a i samy ženy si připadají jaksi pošpiněné. Když jim menstruace skončí, musí se zpravidla rituálně očistit - povětšinou koupelí. V historii, za časů neexistence vložek a tamponů, měla tato praxe své opodstatnění. Charakteristický pach menstruační krve, špína, nedostatek hygieny - to vše hrálo svou roli ve vnímání tohoto období jako nečistého. Obdobný postoj se ovšem přenesl do celé euroamerické kultury, a tak je menstruace většinou mužů i žen stále vnímána jako cosi přinejmenším obtěžujícího, ne-li přímo tabuizovaného.

Multi-tabs 3. - Martin Luther

Požehnaná bohy
Především v matriarchálních kulturách, ale například také u Židů v dávných dobách, v sobě menstruace nesla prvek požehnání - byla symbolem vysoce ceněné ženské plodnosti, tvořivé síly, byla darem Boha či bohů. V těchto kulturách bývalo zvykem budovat jakési ženské stany, kde se menstruující ženy a dívky scházely, společně si povídaly a mohly nechat krev volně odtékat, což prý mohlo přinášet až orgasmu podobné zážitky. U  některých indiánských kmenů se země v těchto stanech vystýlala speciálním měkkým mechem, který se pravidelně vyměňoval. Mužům byl vstup na tato místa odepřen, a tak se spekuluje i o tom, že byla jakýmisi „svatyněmi“, kde si ženy předávaly svá tajemství.

Brána dospělosti
První menstruace byla zpravidla znamením toho, že se holčička stává ženou, a tak ji v některých kulturách, například u kanadských indiánů, provází rituální zasvěcení, předávání ženských tajemství. Menstruace je v těchto společnostech prožívána radostně a je prokázáno, že se takto vychovávané ženy a dívky mnohem snáze vyrovnávají s menstruačními bolestmi a méně trpí nejrůznějšími výkyvy nálady. Ostatně jedním z předávaných „tajemství“ jsou i pozice, které napomáhají úlevě od křečí.

V naší době je „menstruační průmysl“ jedním z nejvíce prosperujících. Jsou nám nabízeny čím dál tím tenčí vložky, „ještě více hebké a pohodlné“ tampony a na přípravky, zaručeně zlepšující průběh menstruace, by nám v lékárně jedna polička nestačila. Trendem poslední doby jsou takzvané menstruační kalíšky - hygienické, pohodlné, ekologické - alespoň podle tvrzení výrobců. Zavádějí se stejně jako tampony, ovšem dají se pravidelně vylévat a po omytí, případně sterilizaci varem, znovu použít. Umožňují relativně přirozený odtok krve, a jsou tak preferovány většinou zastánkyněmi „návratu ke kořenům“.

 

Jak prožíváte menstruaci Vy? Trpíte, nebo si užíváte? Dáváte přednost vložkám nebo tamponům? Nebo používáte kalíšky? Dovedla byste si představit, že byste trávila tohle období ve stanu s dalšími menstruujícími ženami?

Reklama