Stále více gynekologů radí svým pacientkám, že s menstruací to není třeba přehánět. Jinými slovy, že není nutné mít cyklus se vším všudy každý měsíc.

"Mnoho mých pacientek užívá pilulky tak, že dva tři měsíce menstruaci nemají a moc si to pochvalují," říká pražská gynekoložka Eva Mazánková. Vyhovuje jim to třeba proto, že jinak je trápilo silné a hodně bolestivé krvácení, které je měsíc co měsíc na několik dní skoro ochromilo.

Ukazuje se navíc, že důvodů, proč menstruovat spíše méně často než hodně často, je více. Před časem například prestižní britský lékařský časopis The Lancet zveřejnil lékařské doporučení, založené na výsledcích studií, že je zbytečné a dokonce nezdravé menstruovat každý měsíc. Častá menstruace totiž zvyšuje riziko rakoviny dělohy a vaječníků. 

Moderní ženy totiž mají mnohem více cyklů - asi třikrát - než ženy v pravěku a tělo si na to dosud tak úplně nezvyklo. Pradávné ženy častěji rodily a dlouho kojily, takže prožily asi 160 ovulací za život, zatímco teď je jich zhruba 450 za život.

To vše s sebou nese velmi časté hormonální výkyvy, které právě mohou být příčinami vyššího rizika rozvoje některých nemocí. "Riziko vzniku některých typů rakoviny skutečně stoupá s počtem prodělaných ovulačních cyklů," potvrdil už před časem pražský gynekolog Pavel Čepický.

Podle lékařů proto nevadí, ba dokonce naopak, když například ženy, které mají tělísko s hormony, nemenstruují vůbec. Doporučují rovněž, jak už bylo zmíněno v úvodu, mít menstruaci třeba jen jednou za čtvrt roku. Nejvíce znepokojující je pravděpodobně souvislost s rakovinou vaječníků. Stav pacientek trpících artritidou, epilepsií a dalšími nemocemi, které se při menstruačním cyklu zhoršují, zůstává stabilní.

Na druhou stranu, zdaleka ne všem ženám hormonální antikoncepce vyhovuje, některé po ní trpí bolestmi hlavy, v jejich těle se může zadržovat voda, nehodí se ani pro kuřačky a pro ženy s extrémní nadváhou.    

Reklama