Všimly jste si, že vnímáte v průběhu měsíce pachy rozdílně? Anebo si vzpomenete, že jste si nedávno zamilovaly vůni, kterou teď nemůžete ani cítit? Tak věřte, že v tom nejste sama. Ukázalo se totiž, že hormony ve velkém ovlivňují naše smysly.

Foto: www.shutterstock.com

Podle výzkumů různé hormony mají vliv na to, jak věci cítíme, a hlavně, co cítíme.
Vzestupy a poklesy estrogenu a progesteronu během menstruačního cyklu výrazně působí na vnímání vůní. A co víc, během menstruace tyto změny líbivosti vůní mohou „poletovat“ od začátku do konce.

První týden – Menstruační fáze

Tato fáze je obdobím, kdy samotná menstruace probíhá, a to většinou v rozmezí 3 – 7 dnů. Po neoplodnění vajíčka se hladina progesteronu snižuje, klíčové pohlavní hormony prudce klesají a nastává krvácení. 
Počínaje prvním dnem naší periody (až do sedmého dne cyklu) jsou hladiny estrogenu nejnižší a rostou den za dnem. Pocit pachu začíná poměrně nízko a během týdne se zvedá, což znamená, že během tohoto týdne bývají ženy poměrně lhostejné k jakékoliv vůni.

Druhý týden – Folikulární fáze

Folikulární proto, že hypofýza uvolňuje folikulostimulační hormon neboli FSH, který stimuluje folikuly v jednom z našich vaječníků, aby uzrály. Na začátku druhého týdne je hladina estrogenu a testosteronu nízká, ale zvyšuje se podle toho, jak se blíží ovulace. Tyto hormony mají také vliv na stav naší pokožky a na naše sociální chování.
Bývá to také čas, kdy si vybíráme vůně, které jsou lehké, čisté a neutrální. Což může pro mnoho žen znamenat, že se jim začnou líbit vůně, kterým běžně neholdují.

Třetí týden – Folikulární fáze II.

Během třetího týdne cyklu začnou hladiny estrogenu pomalu klesat, zatímco progesteron a testosteron vzrostou. Zajímavé je, že někteří vědci věří, že v tomto měsíci máme tendenci toužit po mastných pokrmech, protože náš pocit pachu je zesílen, abychom speciálně v tyto dny jedly to, co se tak úplně nehodí do fitness jídelníčků.
Toto období není vhodné pro chemicky zpracované vůně. Tělo bývá naprogramované na přirozené tělesné pachy, které není nutné překrývat.

Čtvrtý týden – Luteální fáze

Týden před menstruací, anebo ještě déle, se může objevit premenstruační syndrom a změny nálad, doprovázené úzkostnými stavy. Během posledního týdne cyklu se hladina estrogenu snižuje, což je důvod, proč jsme celkově přecitlivělé a podrážděné. A proto, když během této doby používáte silnou vůni, pravděpodobně bude větší pravděpodobnost, že se s ní budete cítit komfortněji. Tak hledejte vůně obsahující pačuli, vetiver apod..

Mohlo by vás zajímat:

Reklama