Dnešní téma mě trošičku nadzvedlo ze židle. Nechápu, proč se pořád řeší menšiny a minority? Ať už černí nebo bílí, lesby nebo nebo hetero, muslimové nebo katolíci?

A všechno je to o slušnosti a toleranci, i když slovo tolerance mi nepřijde zrovna výstižné.

Na jedné straně se neustále mluví o nesnášenlivosti k menšinám, a na druhé se zase pořád víc projevuje takzvaná globalizace. Proč se někdo snaží zařadit lidi do nějakých škatulek podle toho, jací jsou. Je úplně jedno, kdy kdo slaví jaký svátek, s kým kdo spía jak žije.

Snahy o to, udělat ze světa jednu velkou šťastnou "rodinu"stejně smýšlejících a nachlup si podobných lidí, nevyjdou a budeme se neustále handrkovat o tom, že TIHLE to dělají tak a TAMTI zase takhle.Každej má svoje priority, potřeby, zásady a názory.

Je to o tom: jiným lidem pomáhat, když to potřebují.Nesnažit se je předělávat, když o to nestojí. A samozřejmě svým takzvaným přesvědčením a potřebami neubližovat ostatním.

Je to taková otřepaná fráze, ale na tohle je docela výstižná: "Moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého." Nebo tak nějak.

Jsou lidi, co nemají rádi třeba Vietnamce nebo se vyhýbají postiženým, a ať jsou jejich důvody jakékoliv, měly bychom to my ostatní respektovat.

Ještě něco k té dnešní anketě.
Kdyby se Vaším sousedem měl stát člen menšiny, koho upřednostníte?
Jábych odpověděla: "Slušného člověka."

I mezi lesbičkama se najdou mrchy, mezi vozíčkáři jakbysmet. Určitě se najdou lidi, co jim budu jako hrozná sousedka připadat já. A nemyslím si, že obavy ze souseda romské národnosti jsou něčím mimořádně nechutným, tohle je jen zkušennost a byla bych jen ráda, kdybych se spletla.

Přeju hezký den všem svetluszka


Slušný člověk - to je asi to pravé ořechové, i když asi ne pro každého :-(

Za Váš názor posílám CD Jane Roberts.


editorka Mira

 

Máte jiný názor na menšiny? Napište nám jej!

Dnešní téma

Jaký máte vztah k menšinám?
Vadí Vám děti cizinců v našich školách?
Registrované partnerství homosexuálů, souhlasíte s ním?
Co nebo kdo jsou podle Vás menšiny?
Pište, nejzajímavější příspěvky odměníme dárečky!

redakce@zena-in.cz


Reklama