Velkým svatbám stejně jako pravidlům jejich financování odzvonilo. Svatební průvody a „peníze od rodičů“ se už dnes nenosí. Ale co ano? Podle zjištění ČSOB chtějí být snoubenci soběstační a svatební den si zafinancovat a celkově zajistit sami.

Trend nezávislosti a emancipace se odráží i do současného pojetí svateb, které si snoubenci financují sami. Zároveň ale za den stvrzení své lásky nechtějí utratit „majlant“, ani si vzít půjčku, takže se svatby značně zmenšují a počet hostů klesá. Schválně si vzpomeňte na poslední svatbu ve vašem okolí, jaká byla?

„Na svatbu si partneři mohou šetřit například pomocí podílových fondů nebo spořicích účtů a dle našich zjištění za ni neplánují utratit více než 80 tisíc korun, spíše méně,“ komentuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB. Pro některé snoubence je však třeba i částka kolem 20 tisíc korun utracená za svatební veselí nepředstavitelná. Navíc v době, kdy je svatba spíše něco hezkého než nutného. Stále populárnější jsou tak nízkorozpočtové svatby odehrávající se na úřadě, v lese, nebo v parku pouze za účasti svědků, které nestojí více než jednotky tisíc korun.

Skromnější svatby s menším počtem hostů preferují také páry, které vstupují do manželství opakovaně, nebo ve zralém věku. Doba, která nabízí tolik možností zábavy a cestování přímo vybízí k tomu, že za „ušetřené“ peníze páry radši vyrazí na krásné líbánky do exotiky nebo si pořídí něco pěkného do domácnosti.

svatbak

Foto: Shutterstock

Velká svatba? Jedině na venkově

Pravým opakem jsou pak okázalé svatby. Ty bývají specifikem velkých rodinných klanů, ale také tradičních svateb na Moravě. Na tyto svatby většinou výrazným podílem přispívají rodiče. Celkově ale na finanční pomoc ze strany rodičů spoléhá jen málo novomanželů.

„Na svatbu se těšila celá široká rodina a bylo by všem líto, kdybychom se oddali bez nich někde v Karibiku,“ uvádí Hanka (26 let) z Olomouce a dodává: „Je jasné, že rodiče s financováním pomáhali, měli jsme na svatbě 100 hostů, to bychom s manželem nedali dohromady. Taky je to u nás zvykem.“

Ani plánování a realizace svatby není jednoduchá věc, přesto se v Čechách služby svatebních agentur zatím tolik nevžily. Většinou se svatbou pomohou příbuzní a přátelé. Pokud se vůbec koná. „Mnoho mladých lidí se v naší diskuzi vyjádřilo zcela proti svatbě. Vnímají ji jako zbytečné utrácení peněz za ‚papír‘, který raději nahradí společným životem na ‚psí knížku‘,“ uzavírá Pavla Hávová.

Kolik stojí svatba – orientační rozpočet

  Položka   Cena
  správní poplatek   0 – 10 000 Kč
  svatební šaty a doplňky pro nevěstu   9 500 Kč
  Vizážistka + kadeřnice   2 000 Kč
  koupě obleku pro ženicha a vše s ním spojené   8 000 Kč
  prstýnky (pár)   10 000 Kč
  svatební oznámení   1 000 Kč
  Květiny a výzdoba   14 000 Kč
  fotograf (celodenní focení) a kamera   10 000 Kč
  svatební koordinátor   10 000 Kč
  Pronájem místa a hudba   11 000 Kč
  jídlo (svatba v restauraci, hotelu…)   1 000 Kč / osoba
  alko a nealko   10 000 Kč
  dárečky pro hosty   50 Kč / osoba
  dárečky pro rodiče (nedáte-li jim děkovací dort)   1 000 Kč / osoba
  pronájem vozů   1 500 Kč / vůz
  svatební dort   5 000 Kč
  svatební koláčky   6 Kč / koláček

Zdroj: svatba.cz

Reklama