Není to zase tak dávno, kdy ženy klimakterium neznaly. Myslíte si, že se jim žilo lépe?! To ani náhodou! Neměly šanci odhalit výhody života bez obav, že jim cyklus zase jednou naruší plány, ani užít si další výhody jedinečného období v životě ženy, kdy je na prvním místě zase ona a ne děti, práce, a všechny povinnosti, které souvisejí se slovíčkem rodina.

menopauza

Foto: Shutterstock

Přesně tak, ženy se běžně postmenopauzy, tedy období bez menstruace, ovulace a hormonálních výkyvů, dožívají jen posledních sto let. Pouze jediné století stačilo k tomu, aby se z klimakteria stal strašák opředený různými mýty a zkreslenými očekáváními.

Pravda je přitom taková, že ukončení fertilní (plodné) části života ženy znamená začátek nového období, které ani náhodou nemusí být méně dobré, kvalitní nebo vzrušující.

Nevěřte mýtům

I v tomto případě platí moudré pořekadlo o tom, že žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. A ani klimakterium nemusí být tak divoké a děsivé, jak ho popisují mýty.

doktorka Makalová„Jeho průběh je u každé ženy individuální a záleží na mnoha faktorech, například na způsobu života, stravy, na zdravotním stavu i na genetických predispozicích,“ říká gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová. „V první řadě je třeba si ujasnit, že klimakterium není nemoc. Je to stav, který má své charakteristiky a projevy, ty se však také liší případ od případu. A pokud snižují kvalitu života ženy, existuje řada cest a způsobů, jak je zmírnit nebo úplně odstranit,“ uklidňuje nás lékařka.

Čekání na konec světa

Přechod nepřichází ze dne na den. Neděje se to tak, že když se z vaječníku vykutálí poslední vajíčko, organismus udělá za pravidelným měsíčním krvácením jednoduše tečku a hotovo. Náznaky ukončení plodného života ženy potichoučku oznamují tuto zprávu s předstihem dvou až tří let. Toto období se nazývá perimenopauza a může se projevovat občasným vynecháním menstruace, změnami nálad či nočním pocením. „Právě toto období je obdobím největších hormonálních změn,“ říká gynekoložka. A ženám, které ho těžko snášejí, radí: „Důležité je takříkajíc si uklidit v hlavě. Uvědomit si, že konec plodného období neznamená konec života. Naopak, může se začít jeho nová fáze, kdy ženu nijak neomezuje menstruace, děti jsou již obvykle velké a samostatné a kariéra stabilizovaná. Po dlouhých letech tak opět vzniká prostor k tomu, aby se žena věnovala sama sobě, svým zálibám, kamarádkám.“ Pokud žena o záliby či kamarádky v průběhu let přišla, protože byly důležitější věci, je načase udělat si nové. „Žít aktivně, to znamená starat se o své tělo i duši, dělat sport, který tělu vyhovuje, setkávat se s lidmi, dále se rozvíjet a nestagnovat. To vše pomáhá lépe snášet konec plodných let,“ říká MUDr. Makalová. „Existují také různé preparáty a doplňky stravy na zmírnění nepříjemných projevů perimenopauzy a menopauzy, jako jsou již zmíněné návaly horka, nadměrné pocení, problémy se spaním, výkyvy nálad, bušení srdce, podrážděnost, suchost a pálení pochvy či infekce močových cest.“

Brát či nebrat

Jedním z řešení je takzvaná hormonální substituční léčba, což je laicky řečeno doplňování těch hormonů, kterých nám s nástupem menopauzy ubývá. Evropanky však k tomuto způsobu zmírňování nepříjemných příznaků menopauzy přistupují opatrněji než Američanky, které hormony ve formě tabletek, náplastí, gelů či sprejů užívají v podstatě automaticky. Gynekologové v západoevropských zemích, kam se řadí i naše země, při předepisování hormonální substituční léčby zvažují individuální potenciální rizika užívání v porovnání s benefity  hormonální léčby. U žen, které mají v anamnéze např. karcinom prsu, nebo jiný hormonálně závislý nádor, případně se léčí s kardiovaskulárním onemocněním či prodělaly trombózu, není obecně hormonální substituce doporučována. Navíc, hormonální substituce nemusí vyhovovat každé zdravé ženě, některým zkrátka „nesedí“.

žena menopauza

Foto: Shutterstock

Dalším rizikem je, že při užívání některých léčiv spolu s hormonální léčbou (ať už se jedná o HRT nebo fytoestrogeny), může dojít ke změně jejich hladiny v krvi, a tím pádem k ovlivnění jejich účinků. Tomuto jevu se říká léková interakce.

Pomoc z přírody

Ty, které tedy substituční hormonální léčbu nemohou nebo nechtějí užívat, ale přesto své obtíže řešit potřebují, obvykle sáhnou po doplňcích stravy na přírodní bázi (jedná se o přípravky, které obsahují sóju, červený jetel či cimicifugu). Ale ani zde to není tak jednoduché a přímočaré, protože tyto přípravky obvykle obsahují fytoestrogeny. To jsou sice přírodní, ale stále hormony. Neznamenají tedy riziko pro zdravotní stav organismu, ale mohou ne zcela předvídatelně ovlivňovat pravidelnost a intenzitu krvácení, mléčnou žlázu (ve smyslu bolestivosti a napětí v prsech) a mohou ovlivňovat působení jiných léků v jejich cílových tkáních, jak zde již bylo zmíněno.

Tak co dál? Pouze vyčkat, dokud návaly neustanou a tělo se samo stabilizuje? „I to je přístup, ale určitě existují další řešení,“ usmívá se lékařka, která opakovaně vyzdvihuje význam životního stylu. Je opravdu důležité, co jíme, kolik toho jíme, co pijeme, zda kouříme, kolik spíme, jak odpočíváme, jak jsme aktivní. „Mé pacientky mají velmi dobrou zkušenost s doplňkem stravy Sérélys, který neobsahuje hormony v žádné formě, přesto dokáže utlumit návaly horka i výkyvy nálad, postará se o dobrý spánek, zmírní případné bolesti kloubů a ani nadměrné pocení už vás nebude trápit.“

Pokud si vyberete doplněk stravy na přírodní bázi bez hormonů, dá se bez vedlejších účinků užívat i dlouhodobě. Dokud se tělo neuklidní a nedostane do rovnováhy. Neboť i klimakterium jednou skončí. A vystřídá jej klid.

Čtěte také k tématu: