e010ea15ea9f8-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Tělo jako spouštěč proměny

S nástupem hormonálních změn se mnoho žen poprvé zastaví a začne vnímat sebe samu novým způsobem. Únava, výkyvy nálad, nespavost, návaly horka nebo snížená chuť na sex, to vše se děje paralelně s tím, jak mizí energie, která byla dosud investována hlavně do péče o druhé. Děti dospívají, pracovní kariéra dosahuje svého vrcholu nebo se začíná proměňovat, a ženy si kladou otázku: „A co já? Co vlastně chci já?“

Přesně v tomto bodě nastává u mnohých moment zúčtování. Role, které plnily bez otázek, manželky, matky, pečovatelky, organizátorky rodinného života, se náhle jeví jako tíživé, nevyrovnané a nevděčné. Ženy začínají zpochybňovat status quo, který možná léta trpěly, ale teď už jim přestává dávat smysl. Ne proto, že by byly méně schopné, ale právě proto, že si začínají víc vážit sebe samých.

Vztah pod tlakem

Menopauza sama o sobě není důvodem k rozvodu, ale velmi často odhalí to, co už ve vztahu dlouho nefungovalo. Zatímco žena se mění, fyzicky i duševně, partner se může snažit držet zažitý obraz její staré podoby: té, která se přizpůsobovala, starala se, pečovala. Mnoho žen pak popisuje, že jim chyběla empatie, podpora nebo alespoň snaha porozumět jejich proměně.

Nejde jen o tělesné symptomy, ale o hluboký vnitřní přerod. Objevuje se silná potřeba autenticity, svobody a osobního prostoru. Ženy začínají stanovovat hranice, které dříve ani nevěděly, že mohou mít. A právě to často vede k zásadnímu konfliktu, vztah, který stál na nerovnováze, to nemusí ustát.

Nové začátky, nové hodnoty

Rozvod po čtyřicítce nebo padesátce už dávno není společenským stigmatem. Stále více žen se rozhoduje žít druhou polovinu života podle svých vlastních pravidel, a ne podle očekávání okolí. Některé z nich po rozvodu ožívají, začínají cestovat, budují nová přátelství, objevují nové zájmy, učí se být samy se sebou a cítit se dobře. Zatímco libido u některých žen klesá a sexualita ztrácí na významu, jiné zažívají jeho novou kvalitu, osvobozenou od tlaku na výkon či reprodukci. Mnohé ženy se poprvé v životě rozhodují zcela samostatně, o tom, kde budou žít, jak budou trávit čas nebo jestli vůbec chtějí znovu navazovat partnerský vztah.

Hormonální bouře

Velkým problémem zůstává nízké povědomí o menopauze, a to nejen mezi veřejností, ale i mezi lékaři. Mnoho žen podstupuje zbytečné diagnostické kolečko, jsou jim předepsána antidepresiva místo toho, aby se řešily hormonální změny. Výsledkem je frustrace, únava a často i osamocení v něčem, co by mělo být normálně provázeno pochopením a podporou. Znepokojující je i dopad na finanční zabezpečení žen. Rozvod v pozdějším věku znamená často oslabení ekonomického zázemí, a pokud do toho vstupuje pokles výdělečné schopnosti kvůli zdravotním obtížím, může se žena dostat do existenční tísně. Přitom právě tehdy potřebuje klid, stabilitu a možnost pečovat o sebe.

Zdroje: Beck FizgeraldWomen's Health, Pearson legal, Balance