Když Michal odjížděl na letní brigádu, netušil, že se mu tím na dlouhou dobu změní život. A přesto, že nakonec všechno dopadlo docela dobře, rozhodně na tohle léto nevzpomíná rád. Původně si naplánoval letní dřinu na statku s tím, že volný čas s kamarády využijí po svém - v plánu měli koupání, výlety na kole i vesnické zábavy. Po jedné takové, které předcházela celodenní dřina při sklizni, pil Michal pivo a tancoval skoro do půlnoci. Už v noci se necítil valně a bylo mu čím dál víc jasné, že to rozhodně nelze přičíst toliko vypitému alkoholu a únavě z práce na farmě. K ránu zvracel, měl velmi vysokou horečku a bolelo ho celé tělo. Hlava mu doslova třeštila a když kamarádi rozsvítili, myslel, že se mu rozkočí vejpůl. Jinak se s nimi ale moc domlouvat nemohl, v horečce blouznil a byl úplně zmatený. 

Po chvíli váhání jeho společníci vzbudil majitele statku a ti, vystrašení, zavolali záchranku. Tím Michalovi nejspíše zachránili život. V té době už se u něj naplno rozjela meningokoková  infekce a celková sepse.

Lékaři to naštěstí včas odhadli, a tak Michala okamžitě převezli na JIP a napojili na přístroje, díky kterým mohl překonat i dočasné orgánové selhání. V nemocnici nakonec ležel skoro dva měsíce a přišel o dva prsty na levé ruce a levé noze, které kvůli zákeřné bakterii odumřely. Dneska na něm krom chybějících prstů nikdo nepozná, s jak závažnou infekcí měl tu pochybnou čest, ale přesto mu nemoc změnila život. Ještě celý rok poté nechodil do školy, byl vyčerpaný, unavený. Teprve dneska se jeho život jakž takž vrací k normálu.

Michalův příběh je víceméně typický, podobných se každý rok odehrává několik a bohužel ne všechny dopadnou dobře. Meningokok někdy zabíjí, obětmi jsou obvykle dospívající lidé, anebo naopak hodně malé děti do pěti let. V posledních letech však meningokok více než dříve řádí i mezi méně typickými věkovými skupinami. Nicméně, mezi dospívajícími je však meningokok nejčastější - většinou udeří tehdy, když jsou teenageři vyčerpaní, unavení, právě jako Michal na zmíněné letní brigádě, na diskotékách, při sportovních soustředěních, lyžařských zájezdech, na studentských kolejích. Typické bylo také jeho šíření mezi mladými vojáky.

Vyšší výskyt meningokokových onemocnění v posledních letech je zřejmě jedním z negativních důsledků otevření hranic a častějšího cestování, kvůli němuž se sem dostal nový a dříve se zde nevyskytující klon bakterie, který je mnohem agresivnější. Mimochodem, proto rozhodně stojí za úvahu nechat se očkovat proti meningokokovi, pokud vy anebo zejména vaše děti cestujete například na pracovní nebo studijní pobyty do zahraničí.

Co všechno víte o meningokovi?

- meningokok je poměrně běžnou bakterií, která se vyskytuje v nosohltanu lidí. V populaci je okolo 10 až 20 procent bacilonosičů, kteří obvykle neonemocní

 - bacilonosiči mohou nakazit osoby, které s nimi byly v kontaktu, a vyvolat u nich onemocnění

 - typické pro tuto infekci je, že propuká z plného zdraví - mezi typické příznaky patří vysoká horečka, zimnice, nevolnost a tuhnutí šíje, po několika hodinách i podlitiny pod kůží. Rychlý převoz k lékaři je na místě.    

 - výsledky celorepublikové studie ukazují, že pro vznik závažného meningokokového onemocnění jsou rizikové zejména ty faktory, které aktuálně oslabují celkovou odolnost lidského organismu: horečnaté onemocnění, onemocnění dýchacích cest, námaha, prochladnutí, psychická i jiná zátěž (z jiných zátěží je to zejména konzumace alkoholu). Z dlouhodobě působících faktorů má vliv na vznik závažného meningokokového onemocnění znečištěné životní prostředí a kouření (aktivní i pasivní).

 - výsledky výše uvedené studie rovněž ukazují, že faktory, které chrání organismus proti vzniku závažného meningokokového onemocnění, jsou aktivní sportování, častý pobyt v přírodě a zdravý životní styl, včetně bohatého přísunu vitaminů.

 - onemocnění meningitidou nebo meningokokovou sepsí vyžaduje okamžitou léčbu antibiotiky

 - lékaři by měli přeléčit také osoby, které byly v úzkém kontaktu s nemocným, na druhou stranu, riziko nákazy mezi spolužáky a spolupracovníky nebývá příliš vysoké. Mezi lidmi, kteří jsou v úzkém kontaktu, se meningokok obvykle šíří kašlem, kýcháním nebo líbáním.

Jaké jsou příznaky?

U nejmenších dětí se nemoc projevuje trochu jinak než u dospívajících:

 - vysoká teplota, ruce a chodidla mohou být studená, zvracení, odmítání jídla,  
- sténání, kňouravý pláč, prázdný, strnulý výraz, bledost, skvrny na pokožce, miminko může působit bezvládně nebo odmítat kontakt, být mrzuté
- dítě také může být nadmíru spavé a hodně netečné,  
- fontanela (měkká ploška na hlavičce) může být napnutá nebo vyboulená

Starší děti a dospělí: 

- vysoká teplota, ruce a chodidla mohou být studená, zvracení, někdy průjem, silné bolesti hlavy, ztuhnutí šíje tedy neschopnost přitisknout bradu k hrudi, bolest svalů a kloubů, světloplachost, ospalost,  zmatenost, dezorientace

Pozor, k příznakům meningity patří i vyrážka, nebo přesněji řečeno drobné krevní podlitiny, projevující se jako shluk malých krvavých teček.  V případě podezření na meningokoka nečekejte na vyrážku, nemusí se objevit vůbec anebo později, kdy bude léčba obtížnější!

Jak se chránit?

Nejúčinnějším způsobem ochrany proti meningokovi je očkování, samozřejmě spolu s posilováním imunity a zdravým životním stylem. Na druhou stranu asi je dost těžké  přesvědčit pubertální potomstvo o tom, že by mělo chodit brzy spát a nepřetěžovat své síly.

Očkování zároveň snižuje procento bacilonosičů v populaci.
Očkování - nejúčinnější způsob ochrany. Nicméně, stále není k mání vakcína proti meningokokovi typu B, a očkovat se zatím dá jen proti typům A a C. Bohužel, poslední úmrtí byla vesměs právě po nákaze typem B, ale přibývá i počet případů nákazy typem C. Průběh obou je podobně závažný. Očkování A+C se hodí pro dospělé cestovatele, například do Afriky, pro děti se hodí očkování proti meningokoku typu C. Například loni v Česku onemocnělo typem C se závažným průběhem zhruba třicet lidí, úmrtnost činila sedm procent, typem B asi 40 procent lidí se sedmnáctiprocentní úmrtností.

Očkování je nepovinné, ale běžně dostupné po domluvě s praktickým lékařem, stojí několik set korun podle typu (některé pojišťovna částečně přispívají) a působí až 14 let.

Někdy se setkáváte také s pojmem meningitida neboli zánět mozkových blan, což nemusí nutně vždy znamenat meningokovou neboli bakteriální infekci. Někdy ji může způsbit virus a není zdaleka tak závažná.

V případě, že se setkáte s podezřením na meningokokovou infekci, jednejte rozhodně a rychle: neváhejte zavolat okamžitou lékařskou pomoc. Nečekejte například, zda se nemocnému do rána neuleví, meningokok je nesmírně rychlý a stav se zhorušje z minuty na minutu.                                     

Reklama