Víte, co je meningitida, co může způsobit a jak se proti ní bránit? Na fakta a rizika spojená s tímto závažným infekčním onemocněním poukazuje Světový den meningitid, který připadá na tento pátek. Nejzávažnějším formám onemocnění celosvětově podlehne 120 tisíc nakažených.

decko

Za posledních šest let bylo jen v České republice zaznamenáno celkem 382 případů meningokokové infekce. Přitom 161 z nich tvořily děti do pěti let. Ty patří, společně s dospívajícími, k nejvíce ohroženým skupinám. „Nakazí je nejčastěji rodinný příslušník. Přenašečem může být i naprosto zdravý, bezpříznakový člověk. Nákaza se šíří kapénkově, takže například kašlem či líbáním,“ říká Renáta Růžková, praktická lékařka pro děti a dorost.

Na meningokoková onemocnění umírá kolem 10 procent pacientů, na 20 procent pacientů se pak potýká s celoživotními následky. Jedinou ochranou je očkování, které však stále není příliš rozšířené. Je nepovinné, tudíž nehrazené pojišťovnami. Rodiče jej tak musí financovat ze svého. Částka se přitom pohybuje, podle druhu vakcíny, v řádech tisícikorun.

Onemocnět ale může i dospělý člověk. Mladá maminka Andrea Brzobohatá kvůli meningokokovi přišla o obě nohy. Rozhovor s ní pro vás připravujeme.

Reklama