Miluji procházky starou Prahou. Malá strana, Kampa a okolí Karlova mostu jsou místa, která dýchají zvláštní atmosférou. Samozřejmě, že v našem hlavním městě je takových míst mnohem více, ale starobylá čtvrť na břehu Vltavy pod Pražským hradem je něčím výjimečná.

Vždycky když si udělám čas, jdu se kochat, nasávat trochu té historie a ponořím se do vzpomínek, či spíše představ…

Chodím malebnými uličkami, dívám se do oken a představuji si, jak asi kdysi, třeba před dvěma sty lety, žili zdejší lidé. Zavřu oči a v hlavě si nechám promítat film, ve kterém jezdí kočáry,tažené koňským spřežením, procházejí se dámy v dlouhých róbách se slunečníky nad hlavou, pánové ve fraku a s cylindrem, děti prohánějí káču, v duchu vidím pekaře, otevírajícího svůj krámek, a služtičku, jak běží na trh, aby nakoupila čerstvou zeleninu.

Vytěsním z hlavy hluk aut a tramvají, kvalt spěchajících lidí a zatoužím alespoň na chvíli být součástí toho poklidného koloritu, který se mi odvíjí v hlavě.

Bylo by to krásné. Útulný byt, zařízený vyřezávaným a poctivým nábytkem, v kuchyni kredenc s míšeňským porcelánem, vůně bylinek a muškátů za oknem… Nedělní oběd slavnostně servírovaný na bílém, naškrobeném ubruse, všude čisto a hlavně ničím nerušený klid.

Po této úvodní romantické sekvenci se ale ozve mé reálnější “Já”. V té chvíli musím s politováním uznat, že má úžasná představa má vážné trhliny, a chtě nechtě se postavím zpátky na zem.

On ten poklid a romantika byl tehdy vykoupený neskutečnou dřinou, kterou museli lidé, žijící v minulých dobách den za dnem překonávat.

Věci, které dnes považujeme za samozřejmost, pro ně byly naprosto nereálné a věřím, že ani v těch nejbujnějších snech si nedokázali představit, co všechno člověk v průběhu toku času uvede do života.

Co práce a úsilí jenom musela stát taková péče o domácnost. Vařením počínaje přes praní velkého prádla, úklidem a žehlením konče.

No řekněte sami, dovedli byste si představit svůj život bez automatické pračky, napařovací žehličky, vysavače, mixéru či Papinova hrnce? Bez koupelny s tekoucí vodou?

Já ne. A tak se ze svého romantického rozjímání pokaždé velmi rychle uzdravím. Místo poklidného servírování nedělního oběda si představím, jak se každé ráno trmácím ke studni, obtěžkána vědry na vodu, jak zakoupím na trhu kuře, které musím oškubat a vykuchat, než ho začnu péct v troubě, jejíž chod závisí na dostatečné zásobě dřeva a uhlí, a zlehka zesinám při velkém prádle. Necky, valcha, mýdlo a nekonečný počet džberů vody, které je nutné nanosit, složitá procedura praní, máchání, škrobení, bělení, sušení a v neposlední řadě žehlení primitivní žehličkou, nahřívanou na kamnech, jsou tou poslední kapkou a já si uvědomím, že bych neměnila. Přes všechnu romantiku, čisté ovzduší a asi i hezčí mezilidské vztahy, bych se v dřívější době ocitnout opravdu nechtěla.

Tyto mé úvahy mne přiměly zamyslet se nad tím, který vynález považuji ze svého ženského hlediska za ten úplně nejúžasnější. Řeknu vám otevřeně, že vybrat ten jeden jediný se mi nedaří.

Potřebuji je všechny! I ty, které ještě nemám, ale doufám, že si je v brzké době pořídím.

A tak doma s láskou opečovávám automatickou pračku, plynový sporák, ledničku, mrazák, mikrovlnnou troubu… Pečlivě leštím vanu, umyvadlo i splachovací toaletu, hýčkám kuchyňského robota a s láskou hledím na napařovací žehličku.

A jen tak někdy, při procházce starou Prahou se lehce zasním, na hlavu si pomyslně nasadím široký klobouk, nazuji starodávné střevíce, obléknu se do krásných umně vyvedených šatů a procházím se po Karlově mostě.

A večer, když si pak napustím do vany teplou vodu z vodovodního kohoutku, je mi tak nějak krásně. V tu chvíli je pro mne právě ta vana plná teplé vody tím nejúžasnějším vynálezem.

A jaký vynález je pro vás ten nejlepší, nejdůležitější, nejskvělejší…? Bez čeho si svůj život nedokážete představit? Napadlo vás někdy, že věci, které jsou pro nás nezbytné a samozřejmé, byly pro naše babičky a prababičky nepředstavitelné?

Hlasujte v anketě, a pokud si myslíte, že náš výpis možností je neúplný napište do debaty svůj návrh. Pokud se najde více hlasů pro váš vynález uděláme anketu ještě jednu.

Reklama