6086bb606ae4eshutterstock-1047754603.jpg
Foto: Shutterstock

Zbytečná krutost, 1984

Role podvádějící manželky v režijním debutu bratrů Coenových byla původně nabídnuta spolužačce a spolubydlící Frances McDorman Holly Hunter. Po prvním konkurzu se však režiséři rozhodli jinak. Reakce Frances je ale překvapila. Když ji zavolali, řekla, že se nemůže na druhý konkurz dostavit, protože se musí dívat na druhořadý seriál, ve kterém tehdy hrál její přítel. To Joela Coena zaujalo natolik, že si ji později vzal za ženu.

Zbytečná krutost je prvním z mnoha filmů, ve kterém si zahrála po boku svého budoucího manžela Joela Coena. V příběhu podvádí žena svého manžela s barmanem. Manžel si najme bezohledného detektiva, aby je zlikvidoval.

Hořící Mississippi, 1988

Hořící Mississippi je film volně založený na vraždách několika aktivistů za občanská práva během kampaní Freedom Summer v roce 1964. Zaznamenává následné vyšetřování FBI. Místní úřady byly prolezlé korupcí a nikdo nebyl ochoten spolupracovat. Drama sleduje dva agenty, kteří mají za úkol dopadnout odpovědné členy Ku Klux Klanu. Film získal v roce 1988 sedm nominací na Oscara. Konkrétně Francis McDorman za roli paní Pellové, která se stane spojencem FBI.

Darkman, 1990

Roky před tím, než režisér Sam Raimi zahájil novou éru trilogií Spider-man, vytvořil vlastního superhrdinu. Darkman je částečně komiksový akční hrdina, kterého hraje Liam Neeson. Postava přežije vpád gangsterů do jeho laboratoře a probudí se s novou super sílou a touhou po pomstě. McDormand ve filmu hraje Julii, bývalou milenku vědce, vysoce postavenou právničku. Raimi napsal postavu poté, co sklidil kritiku kvůli špatnému zacházení se ženami ve filmu Evil Dead. I když je role poměrně standardním archetypem „slečny v tísni“ Francis ji posunula do realističtější roviny.

Na pokraji slávy, 2000

Na pokraji slávy sleduje 15letého hudebního novináře, který dostane za úkol udělat rozhovor s kapelou Rolling Stone. Jeho matku hraje Francis McDorman. Jde o typ maminky, která ho nechá cestovat po celé zemi a plnit si své sny a na recepci hotelu mu nechává zprávu „Neber drogy.“

Herečka sama v jednom rozhovoru přiznala, že se před filmem Na pokraji slávy rolí matek vyhýbala, i když ve skutečném životě už dítě měla. Prý neměla zájem zkoumat roli, která jí byla vlastní. O roli Elaine řekla, že jí přišla jako fascinující žena. Skutečná matka novináře, podle které byla role napsaná, mohla být na natáčení přítomna s podmínkou, že nebude Francis obtěžovat. Přišla k ní asi 10 minut po příjezdu a řekla: „Postava mi připadá až moc drsná. Doufám, že takhle ji hrát nehodláš.“ Na to ji Francis odpověděla: „Alice, nebudeš to ty ani já. Bude to někdo jiný.“