Dítě se ve škole celý rok snaží (více či méně) získávat dobré známky a jeho snaha je korunována 30. června vysvědčením. Odpůrci dárků za vysvědčení budou argumentovat, že vysvědčení je samo o sobě dárkem, obzvlášť pokud je pohled na něj radostný. Mohou dokonce mluvit o zbytečném rozmazlování dárky, případně poukázat na svědomí dítěte s použitím známé větičky „děláš to přece pro sebe!“.

Je třeba připomenout, že ve firmách bývají nejlepší pracovníci odměňováni, je tomu všude tam, kde si cení lidí a chtějí to dávat najevo. Tyto firmy, jejichž personální politika je propracovaná do nejmenších detailů, znají kouzlo motivace a vědí, že dar vždy působí také jako závazek. Mimoto bývá každá lidská snaha ve chvíli dosaženého úspěchu odměněna. Dospělí mají dostatek trpělivosti vyplývající většinou ze zkušenosti, aby si na odměnu počkali a nebyli zklamáni tím, že se nedostaví okamžitě. Děti touto zkušeností nejsou a nemohou být vybaveny, zvykají si postupně a také se teprve postupně prodlužuje doba, kdy jsou ochotny přijmout odměnu vázanou na výsledek z minulosti. Očekávat odměnu současných snah za 10 let je pro dítě zkrátka nepředstavitelné.

Psychologové dnes mluví často o pozitivní motivaci. Být rodičem mimo jiné znamená neprošvihnout žádnou významnou příležitost k aplikaci této metody. Vysvědčení se k tomu přímo vybízí. Rodiče dávají najevo svůj zájem a také obdiv vůči snažení a výkonu dítěte.

Pro případ, že dosažené výsledky na první pohled nedávají možnost k obdivu a ocenění, je na místě dokonce jistá míra velkorysosti. Do budoucna se nepochybně vyplatí. Pro dítě bude příjemným překvapením, když namísto očekávané strohé anebo přímo zlostné reakce uslyší slova chvály. Mělo by to nastartovat potřebu si chválu skutečně napříště zasloužit.  Účinek zlostné reakce pro případné odpůrce pozitivní motivace stojí za zvážení. Zlostná rodičovská reakce nejspíš vnese do mysli dítě strach a je otázkou, zda bude dostatečný k motivaci k lepším výkonům, aby se tato zlostná reakce příště neopakovala. Že by platilo, čím větší strach, tím jsou lepší vyhlídky na nápravu potomka? Pokud by bylo dítě zlostí rodičů dostatečně vytrénované, potom už by nepociťovalo strach, spíše by rodičovskou reakci ignorovalo. Že by platila rovnováha mezi pojmy ignorovaný rodič – lepší výsledky ve škole? Je nabíledni, že ignorace vůči rodičům se spíše bude rozrůstat na ignoraci vůči dalším lidem, posléze vůči škole. Brr, o tom už dál raději ne.

Pokud se rozhodnete své dítě ocenit a překvapit ho dárkem, pokuste se dát najevo, že jste skutečně přemýšleli, snažili se o originalitu a věnovali výběru poctivou snahu. Přejeme Vám v tomto šťastnou ruku a máme pro Vás jeden tip. Je-li Vaše dítě tvůrčí a má-li smysl pro fantazii a dobrodružství, zaujme ho stavebnice Anchor z opravdového kamene. Může si z ní stavět opravdové hrady, chrámy, paláce, nádraží. Vy ji můžete vyhrát v naší robrice soutěže.

Reklama