Co se vám tak samozřejmě vybaví při vyslovení jména Woody Allen, nemusíte nutně v jeho nejnovějším filmu s názvem Melinda a Melinda najít.

Najdete v něm obvykle zmatený, romantický příběh plný žárlivostí, ale tentokrát dejme tomu „na druhou“.

 

Americká kultura

Vše začne zaníceným hovorem čtyř obyvatel New Yorku, kteří snad pro zábavu, rozvíjejí každý po svém příběh záhadné Melindy. Její dva nestejné osudy jsou po záběrech promíchány a oba tvoří celek filmu.

Jen osoba Melindy je pro příběh pevně dána, stejně jako ladění vztahových propletenců, špikovaných emocemi, touhou a tolik pronikavou snahou po úspěchu snad všech Američanů.

I přesto, že Woody Allen je oblíben po celém světe a za posledních 30 let své tvorby oslovuje s různě dlouhými přestávkami diváky celého světa, je po zhlédnutí jeho filmů jasně cítit, že cele je může pochopit zase jen Američan.

Ne že by se zde tolik promítala kultura nebo historie USA.


Ale dialogům a tolik povrchním frázím, které Američani tak rádi a hojně používají, mohou porozumět zase jen oni sami, anebo už nikdo…

Na druhou stranu skutečně cítíte tu jejich vášeň pro opravdovost, které si sami brání možná právě pózovitostí.

Snad to chtěl Woody říci?

 

Život je jen náhoda

Ať je to, jak je to - dvě různé linie filmu, tedy jedna komická, druhá tragická, se ve filmu prolínají záběr po záběru.

Melinda je pěkná blondýna, která i přesto, že se dostaví na úvodní večírek neupravená, čiší sexualitou a roztržitostí. Vyzařuje z ní charakter snadné a plaché oběti a oba příběhy si s tím poradí zcela opačně. Na druhou stranu se Melindě, ať chtěně či nechtěně, podaří rozvrátit pár dvojic a vzbudit vášeň a pocity chaosu v nejedné, doposud klidné, domácnosti.

Život je plný náhod a kdo si nedá pozor, vše mu ujede přímo pod rukama. A kdo si dává pozor příliš, dopadne stejně...

 

Herci hrají herce

Během příběhů uvidíte velký počet herců. Kromě Melindy, v podání  Australanky  Radhy Mitchellové,  se na plátně mihotají neúspěšní herci, kteří prahnou po své roli. Rozumějte – herci hrají prahnoucí herce…

Například Will Ferrell v roli Hobieho, který své herectví vkládá do „zkulhavění“ všech jeho rolí. Nebo tlustá, snad těhotná "mamina", která ráda dohazuje partnery a obstojně udržuje své manželství s advokátem, možná díky praktickému sexu. Černí sexy pianisté, kteří obě Melindy okouzlí svým mužstvím a uměním lacině svádět vše ještě více zamotají, aby od ní na poslední chvíli utekli… Možná se v tom místy budete ztrácet, ale jisté je, že se nejednou zasmějete z plna hrdla.

 

Jak se v příbězích orientovat

Rozeznat Melindy, a tím od sebe stále dva různé příběhy separovat, není vždy snadné. Nabídnu vám malou nápovědu. Jedna Melinda stále kouří a pocaclává, a druhá umí hrát na piano.

 

„Je to něco, co se mi v mých filmech stává často. Často mohou být vyprávěny komicky, nebo dramaticky, a já se většinou přikloním ke komickému pojetí,“ říká Woody Allen. „Ale někdy můžete příběh vyprávět a přitom ho pojmout oběma způsoby.“

 

Scénář pro spisovatele

Scénář tohoto typu umí snad jen Woody. Pokud jste ale obdivovateli spisovatelů, anebo se o psaní sami pokoušíte, je tento film úžasně inspirující. Je to jako ve škole, kdy jste dostali jako zadání slohové práce úzké téma nebo určitá slova, která vás při psaní svazovaly. I tyto dva příběhy jsou omezeny Melindou a vyvíjejí se jen od stejného začátku. Melinda zazvoní u dveří jako nečekaná návštěva a v rukou má plné kufry…

 

Melinda a Melinda

Režie a scénář: Woody Allen

Kamera: Vilmos Zsigmond

HRAJÍ: Radha Mitchell, Will Ferrell, Neil Pepe, Stephanie Roth Handrle

 

Distributor: Bontonfilm, premiéra: 7. 4. 2005

 

Kde hrají film v kinech, najdete ZDE

 

V zítřejším vydání Žena-in.cz najdete článek, ve kterém se dozvíte vše z natáčení a příprav k filmu Melinda a Melinda.

 

Reklama