S obilím se ve svém jídelníčku setkává denně téměř každý z nás. Ať je to v podobě pečiva, obilných vloček, různých pochutin nebo zahuštěných jídel. Ale napadlo vás někdy připravit si mouku sami doma?

Taková doma připravená mouka má mnohem větší přínos pro náš organismus. V zavřeném obilném zrnu se totiž drží všechny výživné a zdravé látky. A že jich v takovém zrnku není málo. Draslík, železo a fosfor, vitamin A a E, vitaminy B1 a B2. Ty všechny jsou pro nás velice prospěšné.
Jakmile jsou ale zrna rozemleta, začnou se všechny tyto látky důsledkem oxidace vytrácet. To se nakonec projeví i na chuti obilí.

Domácí celozrnná mouka je také mnohem hodnotnější než kupovaná mouka bílá. Ta se totiž vyrábí tak, že je obilí zbavováno vnější vrstvy zrna, právě té, ve které jsou obsaženy všechny cenné látky. V takového mouce už potom není žádná vláknina a ztratí se z ní i většina zdravých látek.

A to je důvod, proč bych vám doporučila koupi domácí mlýnku na obilí.

Mlýnky na obilí jsou převážně vyrobené ze dřeva. Ale najdou se i plastové a kovové.
Základem takovéhoto mlýnku jsou mlecí kameny. Tak tomu bylo i u starých mlýnků, které používaly už naše babičky. Ty dnešní ale mají tu výhodu, že nemusíte točit kličkou, ale jsou poháněny elektromotorem. Ten má obvykle příkon 300 až 600 W.

Elektromotorem je poháněn spodní mlecí kámen, pozice toho horního je regulovatelná. Nastavíte si jím jemnost rozemílání obilí. Můžete si tak připravit velice jemnou mouku, ale i hrubý obilný šrot.

Připravené obilí nasypete do trychtýřové násypky, do které se najednou vejde 1 až 2 kg zrna. Po umletí padá mouka šikmou trubkou do připravené nádoby.

Vybrat si můžete mlýnky, které pouze melou mouku, ale i mlýnky, na kterých můžete připravovat z obilí vločky. U těch je to stejné jako u obilí. Kupované vločky nemívají tu hodnotu jako domácí. Je to především tím, že kupované vločky bývají ošetřeny párou a lisovány za horka. Tak se z nich vytrácí většina cenných látek.

Podle toho, jaký mlýnek si vyberete, se pohybuje i jejich cena. Ta závisí na výkonu, ale právě i na tom, jestli strojek nabízí i přípravu vloček, nebo jen mouky.
Při výběru se také informujte kolik stupňů jemnosti lze u strojku nastavit. Ideální je 9 až 15 stupňů.
Vybrat si můžete také z různých velikostí. Existují mlýnky malé, které stačí bezdětné rodině, nebo mlýnky větší, rodinné. Cena mlýnků na obilí se pohybuje od 7 do 12 tisíc korun. Pokud vám stačí mlýnek bez motoru, který se ovládá kličkou, stojí kolem 3 tisíc korun.

Za informace děkuji panu Vývodovi z Kuchyňského studia Lamont.

Reklama