Neléčená nespavost nejenom že snižuje kvalitu života, ale také zvyšuje riziko vzniku závažných komplikací. Proto vás chceme informovat o moderních trendech v léčbě stavu, kdy nemůžete spát

nespavost

Pro člověka, kterého trápí nespavost, je klíčové najít lékaře, který problémy se spánkem nebagatelizuje. Takové podcenění může mít podobu věty: „To víte, dneska špatně spí každý, to musíte nějak přemoci.“ Druhým extrémem může být lékař, který napíše předpis na hypnotikum, aniž by se nějak podrobněji zajímal o charakter pacientových potíží. Dosud používané léky na spaní jsou široce rozšířenou lékovou skupinou, rozhodně se ale nedá říci, že jsou skupinou bezpečnou a to především při dlouhodobém užívání.

Platí to hlavně o benzodiazepinových hypnoticích, ale nežádoucí účinky jsou poměrně výrazné i u novějších, tzv. „Z-léků“. Vaším cílem by mělo být obnovení přirozeného spánkového rytmu. K tomu může pomoci dodržování pravidel spánkové hygieny a psychoterapie, která je však během na dlouhou trať a ne pro každého je tato forma vhodná. Novou volbou jsou melatoninová hypnotika, na něž závislost nevzniká.

Jak melatoninová hypnotika fungují?

Vycházejí z předpokladu, že melatonin je jedním ze základních regulátorů spánku. Snížení jeho hladin ve vyšším věku může mít za následek zhoršený spánek.

Mají zcela nový mechanismus účinku. Nepůsobí totiž přes GABA receptory, ale přes tzv. melatoninové receptory MT 1 a MT 2. Díky tomu, že se melatonin přirozeně tvoří v organismu, není pro tělo toxický a je bezpečný i při dlouhodobém podávání. Melatoninová hypnotika nezpůsobují útlum dechového centra, svalovou slabost, neovlivňují pohybové funkce a nemají negativní vliv ani na jiné funkce organismu. Nevyvolávají ospalost následující den a nezpůsobují závislost. Neovlivňují paměťové funkce.

Největší předností melatoninových hypnotik ale je, že díky přirozenému mechanismu účinku přesně kopírují architekturu zdravého spánku. Jejich podání tak navodí plně zotavující spánek, což se projeví následující den. Užívání u pacientů s nespavostí tak vede k významnému zvýšení kvality jejich života.

Pokud vás trápí nespavost, poraďte se s vaším lékařem, zda melatoninová hypnotika by byla pro vás vhodná, a vyzkoušejte je. Zkušenosti pacientů, kteří používají tato léčiva, jsou velmi pozitivní.

Zdroj: www.dobry-spanek.cz

 

 

Reklama