Dnešek je pro nás v Česku významný den. Asi tušíte proč. Slavíme ho jako Den učitelů na památku pedagoga a spisovatele Jana Ámose Komenského, který se narodil 28. března 1592. Komenskému se říká Učitel národů.

A byl to opravdu moudrý a schopný muž. Zabýval se teorií výchovy, didaktikou, psal originální učebnice a založil moderní pedagogiku. Jeho knihy, např. Brána jazyků otevřená nebo Svět v obrazech, předběhly svou dobu a dodnes jsou považovány za vrcholná díla české literatury.

Jaký byl ale Komenský učitel? Určitě chytrý, pevný ve svých názorech, spolehlivý. Ale byl to kantor ideál? Jak ho vnímali žáci? To už dnes asi nikdo nezjistí.

A tady se vtírá otázka, jaký by vlastně měl být ideální učitel? Ani moc přísný, ani moc mírný. Měl by být spolehlivý, spravedlivý a čestný, protože podvádět a lhát dětem je podlé, takovému člověku nikdo nedůvěřuje. Měl by naučit všechno, co žáci potřebují vědět. A také by měl mít přirozenou autoritu. A kdyby k tomu byl ještě vtipný... to by bylo ideální!

Ideálního neznám

učitel

Takového učitele (ani učitelku) jsem nikdy neměla, aspoň pokud si pamatuju, a že jsem jich za těch osmnáct let ve školách poznala dost (a k tomu ještě teď další učitele našich dětí). Na školách mě provázeli kantoři, kteří splňovali vždycky něco z toho, co bylo výše popsáno, někteří ani to ne.

Vzpomínám, že na základní škole ve čtvrté třídě jsem měla tehdy ještě soudružku učitelku Pecháčkovou. Proslula jako velice přísná osoba, často na nás sprostě křičela, všichni jsme se jí báli. Ta rozhodně nepatřila mezi ideály. Nebo pan profesor Bušta na gymnáziu. Byla s ním legrace, ale nikdy jsme netušili, s jakou přijde náladou. Jednou byl samý úsměv a celou hodinu nám něco vyprávěl, jindy nasázel při zkoušení deset pětek během pár minut. A vyprávělo se o něm, že v mládí býval mnohem horší...

Představu ideálního kantora ale skoro splňoval náš třídní na gymnáziu. Byl to pěkný chlap, spravedlivý, přísný tak akorát, měl nás na matematiku a fyziku. Výlety s ním byly super, lepší školní akce jsem nezažila. Ale neuměl moc vysvětlit látku, často jsme se ho museli opakovaně ptát. A to by správný učitel umět měl. Přesto na něj s láskou vzpomínám dodnes.

Pár zajímavostí k dnešnímu dni...

  • V České republice nežil v roce 2011 ani jeden muž jménem Ámos, Janů Ámosů tu žilo celkem 242.
  • Také jméno Komenský je dnes hodně neobvyklé, těch u nás žilo v roce 2011 pouze sedm.
  • Existuje anketa o nejoblíbenějšího učitele roku, nazvaná Zlatý Ámos, která se vyhlašuje kolem 28. března od roku 1993.

Zdroj: www.kdejsme.cz

A co vy, milé čtenářky? Znáte ideálního kantora? Napište nám o tom.

Tématem dnešního dne je: Kantor ideál.

Na vaše příspěvky se budu těšit na adrese redakce@zena-in.cz a jako obvykle jedna z vás za něj dostane pěkný dárek.

kniha

Reklama