Nakonec se zadařilo: malý, ale čerstvě zrekonstruovaný byt v činžáku jako by čekal právě na nás. Pustila jsem se hned do zabydlování. Ráda si spoustu věcí vylepšuju, zařizuju, zdobím, miluju všechno, co je DIY. Sama jsem vymalovala a brzy jsme se v novém bytě cítili opravdu jako doma. Prcek rostl, já si „užívala“ mateřskou…
Pak ta naše pohádka dostala trhliny. Majitel domu se rozhodl pro rekonstrukci domu. Měsíce v prachu a hluku? S malým dítětem? Žádná hitparáda, co si budeme povídat. Ale to největší šílenství přišlo paradoxně až po rekonstrukci. Jakmile nastala zima a začala topná sezona, měla jsem pocit, že bydlíme v prádelně. Nebo spíš deštném pralese! Okna byla věčně zarosená, z parapetů jsem se vztekem odstěhovala kytky a obložila je hadry a ručníky, aby nám vysrážená voda nestékala po zdech a nemuseli jsme aspoň znovu malovat. A co teprve moje každodenní praní. Malé děti toho za den našpiní klidně i na dvě pračky. A prádlo opravdu neschlo – ze sušáku jsem ho už nesundávala voňavé, ale zatuchlé. Nemluvě o tom, jak se nám všem doma začalo špatně dýchat a dala bych ruku do ohně za to, že prcek byl často nemocný i kvůli té zpropadené vlhkosti.
Řešení jsem hledala hned, ale marně. Trošku pomáhalo větrání. Jenomže aby fakt zabralo, musíte větrat naplno a několikrát denně, což znamená obrovskou ztrátu tepla. Jako kdybych vyhazovala peníze za topení na ulici. B
Nakonec mě přivedla na jedno řešení máma. Měla zkušenost s Ceresitem. Moc jsem na to nevsázela, ale tonoucí se stébla chytá, a tak jsem si jej od mámy půjčila. Jen jsem dokoupila tablety, a Ceresit Stop vlhkosti Aero 360° (tento přesný název jsem vyčetla z krabice) jsem nainstalovala k oknu. Byl něco jako poslední možnost, pomalu jsem přemýšlela o stěhování a ani nevím, jestli jsem od něj něco doopravdy čekala. A víte co? Už za pár hodin jsem se dívala, jak se v jeho nádobě na zachycování vody skutečně sráží první voda, kterou Ceresit „pochytal“ ze vzduchu u nás doma! Bylo to skoro jako kouzlo… Baví mě, že nepotřebuje být v zásuvce, že není na baterky, že funguje jen na tablety, které „chytají“ vodu samy. Vlhkost sice u nás doma pořád není úplně ideální, ale hodně se doma zlepšila. Sice když pereme a je prádla hodně, musím občas k tomu pořádně vyvětrat, ale s tím, jaké to bylo, se to nedá srovnat. A já na parapetu zase můžu mít ty své milované kytky!
Jana, Praha
Ceresit Stop Vlhkosti děkuje Janě za to, že se s námi podělila o své zkušenosti. Víme, že je to velmi citlivá záležitost a nikomu se nechce psát o tom, jak má vlhký byt a tvoří se plísně. Moc si vážíme její odvahy a snad její příběh přinese inspiraci a pomůže dalším mladým rodinám, které bojují doma s vlhkostí a plísněmi. Přejeme všem, aby dokázali tyto problémy vyřešit.
Text byl editován, ilustrační fotografie
Více informací najdete na stránkách www.stop-vlhkosti.cz
Nový komentář
Komentáře
Bezva pomocník.
taky větráme
Stale vetrame a daří se zamezit vlhkosti, ale teď máme malé miminko a v zimě se obáváme moc větrat. Musíme zkusit jiný způsob .
S vlhkostí a plísní v ložnici v našem domě z roku 18?? máme problém taky. Ale stačí větrat a na zimu pustit elektrický odvlhčovač. Ten na tabletky je vcelku na nic.
Máme vlhko na zaskleném balkoně. Ceresit používám, vysuší, ale chtělo by nějakou stavební úpravu.
My máme problém s ložnicí. Vlhkost se nám tam drží pořád přes 70% a netušíme proč - máme novostavbu. Jen zavřu okno po větrání, už je vlhkost zpátky. Okna věčně orosená, postel už smrdí zatuchle, plesniví jeden roh místnosti,...Přitom hned vedle je koupelna, kde by člověk spíš vlhko očekával, a ta je v pohodě. Už jsem z toho na mrtvici, když si představím, co tam asi dýcháme a teď přes zimu to bude ještě horší
okna maji mikroventilaci,takze by problem byt nemel s vetranim a byvaji susarny v domech,ale voda by po oknech stekat nemela,spis bude problem v provedeni revitalizace
doporučuji paní aby si koupila sušičku a problém s prádlem bude vyřešený.