cer5.jpg
Nakonec se zadařilo: malý, ale čerstvě zrekonstruovaný byt v činžáku jako by čekal právě na nás. Pustila jsem se hned do zabydlování. Ráda si spoustu věcí vylepšuju, zařizuju, zdobím, miluju všechno, co je DIY. Sama jsem vymalovala a brzy jsme se v novém bytě cítili opravdu jako doma. Prcek rostl, já si „užívala“ mateřskou…
Pak ta naše pohádka dostala trhliny. Majitel domu se rozhodl pro rekonstrukci domu. Měsíce v prachu a hluku? S malým dítětem? Žádná hitparáda, co si budeme povídat. Ale to největší šílenství přišlo paradoxně až po rekonstrukci. Jakmile nastala zima a začala topná sezona, měla jsem pocit, že bydlíme v prádelně. Nebo spíš deštném pralese! Okna byla věčně zarosená, z parapetů jsem se vztekem odstěhovala kytky a obložila je hadry a ručníky, aby nám vysrážená voda nestékala po zdech a nemuseli jsme aspoň znovu malovat. A co teprve moje každodenní praní. Malé děti toho za den našpiní klidně i na dvě pračky. A prádlo opravdu neschlo – ze sušáku jsem ho už nesundávala voňavé, ale zatuchlé. Nemluvě o tom, jak se nám všem doma začalo špatně dýchat a dala bych ruku do ohně za to, že prcek byl často nemocný i kvůli té zpropadené vlhkosti.
cer1.jpg

Řešení jsem hledala hned, ale marně. Trošku pomáhalo větrání. Jenomže aby fakt zabralo, musíte větrat naplno a několikrát denně, což znamená obrovskou ztrátu tepla. Jako kdybych vyhazovala peníze za topení na ulici. Bcer4.jpgylo jasné, že v té zimě zaplatíme mnohem víc, ale když přišel účet rovnou na dvojnásobnou částku, měla jsem toho tak akorát dost. Pro náš rodinný rozpočet to byla šílená rána. A potom se u nás objevila i plíseň a já opravdu nechtěla řešit astma, alergie ani chronický kašel. Kdo by taky chtěl, že?
Nakonec mě přivedla na jedno řešení máma. Měla zkušenost s Ceresitem. Moc jsem na to nevsázela, ale tonoucí se stébla chytá, a tak jsem si jej od mámy půjčila. Jen jsem dokoupila tablety, a Ceresit Stop vlhkosti Aero 360° (tento přesný název jsem vyčetla z krabice) jsem nainstalovala k oknu. Byl něco jako poslední možnost, pomalu jsem přemýšlela o stěhování a ani nevím, jestli jsem od něj něco doopravdy čekala. A víte co? Už za pár hodin jsem se dívala, jak se v jeho nádobě na zachycování vody skutečně sráží první voda, kterou Ceresit „pochytal“ ze vzduchu u nás doma! Bylo to skoro jako kouzlo… Baví mě, že nepotřebuje být v zásuvce, že není na baterky, že funguje jen na tablety, které „chytají“ vodu samy. Vlhkost sice u nás doma pořád není úplně ideální, ale hodně se doma zlepšila. Sice když pereme a je prádla hodně, musím občas k tomu pořádně vyvětrat, ale s tím, jaké to bylo, se to nedá srovnat. A já na parapetu zase můžu mít ty své milované kytky!
Jana, Praha

cer2.jpg
Ceresit Stop Vlhkosti děkuje Janě za to, že se s námi podělila o své zkušenosti. Víme, že je to velmi citlivá záležitost a nikomu se nechce psát o tom, jak má vlhký byt a tvoří se plísně. Moc si vážíme její odvahy a snad její příběh přinese inspiraci a pomůže dalším mladým rodinám, které bojují doma s vlhkostí a plísněmi. Přejeme všem, aby dokázali tyto problémy vyřešit.  

Text byl editován, ilustrační fotografie

Více informací najdete na stránkách www.stop-vlhkosti.cz