Mel Gibson si v posledních letech zadělal na nejeden mediální průšvih, přesto pro řadu z nás zůstává především přitažlivým hercem řady zajímavých rolí. Pojďme si nyní připomenout některé z nich bez ohledu na to, co se o něm napsalo a namluvilo. Koneckonců řeči se vedou a voda teče...

Když bylo před časem oznámeno, že americký herec, režisér a producent má převzít v rámci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Varu cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, rozpoutalo to nevídanou diskusi.

Film Servis Festival Karlovy Vary

  • Cože? Ten zlobák že má být oceněn?!

Já osobně si myslím, že herec se má soudit podle toho, jak hraje, a ne co se o něm říká. Ale třeba se mýlím? O tom si můžeme povídat v komentářích pod článkem, teď se s vámi chci podělit o své vidění Mela Gibsona - herce a režiséra.

Film Servis Festival Karlovy Vary


Akční sympaťák - od Šíleného Maxe k Smrtonosné zbrani

Když se řekne Mel Gibson, jako první se mi osobně vybaví drsňácký, ale k sežrání sympatický detektiv Martin Riggs v dnes již kultovním filmu Smrtonosná zbraň, jenž se dočkal tří dalších pokračování a udržel si po celou dobu překvapivě vysokou kvalitu a punc zábavné podívané, která nestárne.

Stejně jako sám herec...

Film Servis Festival Karlovy Vary

... jak je vidět na momentkách z Karlových Varů.

Film Servis Festival Karlovy Vary

Šílený Max, který „zbrani“ předcházel mě nijak neoslovil, ale možná je to tím, že Maxe jsem viděla na nějakém školním večírku v příšerné kvalitě, jež byla charakteristická pro videa osmdesátých let, když se nějakému vyvolenému šťastlivci, který vlastnil VIDEO, podařilo sehnat x-tou zašumělou kopii filmu.

Ale pojďme dál...


Mel jako cynik i romantik

Další kapitolou, která se mi v Melově herecké kariéře vybaví, jsou dva „zamilované“ filmy. Tak jiné a přece tak podobné.

Film Servis Festival Karlovy Vary

Film Navždy mladý (1992) jsem viděla už v kině a ačkoliv nepatří k Gibsonovým vrcholným dílům, uvíznul mi v paměti (zřejmě kvůli tomu, že jsem zrovna prožívala nějaké romantické období a vzalo mě to - jak se říká - za srdce). Pokud neznáte, vřele doporučuji na nějaké deštivé nedělní odpoledne. Připravte si krabici kapesníků. Vedle Mela exceluje úžasná Jamie Lee Curtis, jež nezapře komediální herecké buňky po svém otci.

Snímek Po čem ženy touží (2000) bych pak nazvala zlatým vrcholem jeho herecké kariéry z čistě ženského pohledu. Vtipný pohled na to, jak se z cynického pracovníka reklamní agentury, který by byl schopen prodat i svou vlastní babičku, stává pod vlivem LÁSKY (a zázračného vidění, resp. slyšení ženského světa) ten správný chlapík, nás prostě zaujal. K tomu všemu skvělá muzika (Sammy Davis, Jr., Frank Sumatra, Tony Bennett aj.)

Frank Sinatra - I Won't Dance „v podání“ Mela Gibsona

A jak mu to šlo v režisérksém křesle?


Mel Gibson - režisér

Po všech těchto vesměs sympatických projektech bylo o to těžší přijmout některé hercovy režisérské počiny, které se najednou vymykaly tomu, na co byli jeho diváci zvyklí.

Proč? Většina zahrnuje skutečně extrémní násilí. V historickém velkofilmu Statečné srdce, kde nám dají vydechnout jen záběry na stálé krásnou Sophie Marceau, se na mé gusto nešetřilo blátem ani krví. Ale budiž. Nic nebylo bez svého významu.

Další režijní projekt - Apocalypto - pak ukázal na mě až příliš detailně vraždění zajatců v podání starých a legendami opředených Mayů.

Vrcholem však jistě bylo Umučení Krista, které nadmíru realisticky zachycuje fyzické utrpení Ježíše. Mimochodem, ve filmu vyniká italská kráska Monica Bellucci, které podobné filmy nejsou cizí, stačí vzpomenout snímek Zvrácený ( 2002).

Film Servis Festival Karlovy Vary

Na co se ještě podívat, když si chcete užít chlapeckého úsměvu Mela Gibsona:

  • Rok nebezpečného života s Sigourney Weaver
  • Řeka se Sissy Spacek (u nás známe z filmu První dáma county music)
  • Bounty s Anthony Hopkinsem
  • Hamlet s Glenn Clos
  • Maverick s Jodie Foster

A zcela na závěr úplně nová role...


Postradatelný Mel Gibson?

Pokud se vám - stejně jako mně - líbí většina rolí Mela Gibsona a k tomu Expendables, čili Postradatelní, nenechte si ujít třetí díl této klasické podívané v novém stylu.

  • V kinech má premiéru 14. srpna 2014 a předpokládám, že vaši muži (ať už partneři nebo synové) se k vám tentokrát v cestě za kulturou rádi připojí.

Nebude chybět nadhled, plný zásobník ostrých hlášek a pěkně vypečená záporná role, v které se blýskne právě náš fešák Mel, jehož osobní hláška zní: „Možná, že po smrti existuje nějaký život... možná.“

Nejbližším filmem Mela Gibsona jsou třetí Expendables, Bontonfilm, a. s.

Postradatelní - Conrad Stonebanks s tváří Mela Gibsona stál přímo u jejich zrodu, pak se z něj ale stal odpadlík

Film Servis Festival Karlovy Vary

Reklama