dog

Pokud máte hyperaktivního pejska, kterému nestačí jedna procházka denně, a nebo naopak pecivála, který se věčně vyvaluje na gauči a jeho hlavním zájmem je plná miska se žrádlem, zkuste se s ním věnovat některým psím sportům. Proběhne se pejsek, ale také vy, a určitě vás to bude bavit oba.

AGILITY

Když si představíte klasický koňský parkur, kde jsou různé skokové překážky, které jezdec na koni musí překonat, tak agility je dost podobné. Překážky jsou samozřejmě trochu jiné a na psovi nesedíte, ale běháte vedle něj. Jeden zdroj uvádí, že agility prý vzniklo jako zábava pro voříšky, co nemůžou chodit na výstavy, druhý ale tvrdí pravý opak - že agility se poprvé objevilo jako zpestření přestávky při světoznámé Cruftově výstavě v Anglii kolem roku 1978.

dogJe to ale jedno, protože dnes agility běhají voříšci i čistokrevní psi a spolu s nimi děti, mládež, dospělí, ale i důchodci, a to na celém světě. Agility se provozuje jako zábava pro široké masy pejskařů, ale také jako vrcholový sport, který má dokonce svoje mistrovství světa.

Na pořekadlo, že starého psa novým kouskům nenaučíš, zapomeňte, protože s agility může váš čtyřnohý miláček začít, i když už to je třeba pán v nejlepších letech. Všechny psí kusy vás naučí zkušení cvičitelé na některých cvičácích, ale tomuto sportu se můžete věnovat i sami doma na zahradě a překážky si vyrobit. Ze začátku byste si měli nechat ale přece jenom poradit od odborníka.

Každý rok se u nás koná kolem 30 závodů, takže jestli se zatím na podobný sport necítíte, můžete přijít aspoň fandit.

DOGFRISBEE

Jestli se chcete se svým psem pořádně vyblbnout, zkuste mu házet talíře. Samozřejmě ne ty, které používáte k obědu, ale speciální tzv. disky pro psy. Dogfrisbee je totiž dalším zajímavým psím sportem, který do naší republiky doletěl teprve nedávno.

Nejde jen o to, aby pes disk přinesl, ale aby ho chytal ještě za letu a přitom třeba dokázal psovoda přeskočit. Ti pokročilejší to zvládnou dokonce i do hudby. I v této disciplíně se konají různá mistrovství, ale vy to klidně můžete zkoušet jenom pro zábavu.

Co vy a váš pes? Máte společné zájmy?

Reklama