Spory mezi sousedy patří mezi časté náměty komedií, někdy i thrillerů, a občas končívají až u soudu. Pokusili jsme se zjistit, jestli tomu tak musí být vždy, a zda v dnešní době ještě existují přátelské sousedské vztahy.

soused

Nedávno jsem se bavil s bývalým spolužákem Vítkem o sousedských vztazích. Jeho vyprávění mi přišlo natolik zajímavé, že jsem se rozhodl pro tento článek.

Vítkovy vzpomínky

Ze svého dětství si pamatuji naprosto vynikající vztah mých rodičů se sousedy přes chodbu, Procházkovými. Mámy si vzájemně půjčovaly mouku a kafe, tátové spolu chodili na jedno (i na pět) a já řádil s jejich synem na dvoře i venku. Také si naši a sousedi pomáhali při malování, a když nám spravovali koupelnu, chodili jsme na záchod přes chodbu. Bral jsem to jako samozřejmou součást mezilidských vztahů, že si sousedé pomáhají.

Jakmile si ale Procházkovi našli jiné bydlení (se stěhováním jsme samozřejmě pomáhali), rozplynuly se mé iluze jako pára nad hrncem. Došlo mi, že po zdražení nájmů a následném odchodu většiny ze staré party nájemníků už v domě skoro nikoho neznám. Se sousedy se tak maximálně pozdravím, když je minu na chodbě, ale jinak si s nimi nemám co říct. I když bydlíme už nějaký čas vedle sebe a naše byty odděluje jen jedna stěna, nevíme o sobě vůbec nic, natož abychom si půjčovali kávu.

Jak šel čas, Vítek se odstěhoval. Vylétl z rodičovského hnízda a pořídil si s partnerkou byt v jiném městě...

Jak to má Vítek v novém bytě?

Už kvůli zkušenosti z domova jsem se rozhodl, že v mém novém bydlišti bude všechno jinak. Ne, že bych chodil od bytu k bytu s košíkem čerstvě napečených muffinů, ale postupně a nenásilně jsem se s většinou sousedů seznámil. Takže například vím, kdy je vhodné uklidit chodbu, protože má službu třiasedmdesátiletá paní, která to nezvládá, vím, že štěkot se ze spodních pater ozývá kvůli nemocné dalmatince, a také vím, že nesmíme prát po deváté večer, protože pod námi bydlí rodina s malými dětmi.

Dokonce se mi povedlo poznat i sousedy o několik ulic dál. Když bylo v zimě velké náledí, pomáhal jsem starší paní „doklouzat“ domů. Po cestě mi vykládala o své rodině a také o pejskovi, kterého kvůli špatným nohám nezvládá venčit. A tak jsem získal nejen velmi milou spřízněnou duši, ale také chlupatého společníka na dlouhé procházky (jmenuje se Ťapina).“

Názor autora článku

Přijde mi opravdu škoda, že anonymita větších měst od sebe lidi tolik oddálila a že dobré sousedské vztahy jsou dnes, řekl bych, spíše výjimkou než pravidlem. Proto na vás apeluji, milé čtenářky: Mějte rády své sousedy a vycházejte s nimi! Věřte, že se vám to vyplatí nejen tehdy, pokud vám náhle dojde káva.

Reklama