Stékající krůpěje potu po zádech, mokré stopy v podpaží, vlhké dlaně nebo orosené čelo - s projevy pocení se setkal téměř každý z nás. Lidské tělo se přirozenou cestou brání vysoké teplotě okolního prostředí, reaguje na fyzickou aktivitu, stres, nervozitu a emoce. Intenzivní pocení s sebou kromě časté výměny oblečení a sprchování přináší i řadu dalších negativních dopadů, vč. zdravotních obtíží. K ošetření potící se pokožky, především v podpaží, na rukou a nohou, lze použít antiperspirant Driclor. Zmírňuje pocení a zabraňuje vzniku tělesného pachu.

Pocení z pohledu dermatologa

pot„Pocení patří k běžným tělesným projevům, kterými se lidské tělo chrání před přehřátím. Lidé se také více potí při fyzické aktivitě, vlivem stresu, emocí nebo hormonů. Množství potu, které tělo vyprodukuje, je však individuální,“ říká dermatoložka MUDr. Kateřina Fajkošová.

Pot se tvoří v potních žlázách. Malé potní žlázy se vyskytují všude, nejvíce na dlaních a chodidlech, velké potní žlázy se vyskytují hlavně v podpaží, okolo konečníku a na prsou. Jejich sekret obsahuje organické složky, při jejichž rozkladu vzniká nepříjemný zápach.

„Nadměrné pocení - primární hyperhidróza vyvolaná emocemi bez zjevné příčiny - podle statistických odhadů trápí asi 1 % populace,“ doplňuje MUDr. Kateřina Fajkošová.

Nadměrné pocení (sekundární hyperhidrózu) může způsobit i celá řada nemocí, například cukrovka, choroby štítné žlázy, některé neurologické nemoci, ale také užívání určitých léků, například antidepresiv.

„Prvním krokem k odstranění zvýšené tvorby potu je zjištění, zda jeho příčinou není nějaké onemocnění. V takovém případě kosmetika nepomůže a s léčbou musí pomoci lékař. Zmírnit projevy pocení je možné také dodržováním hygienických zásad, výběrem oděvů z prodyšných látek a používáním vhodných antiperspirantů, které sníží tvorbu potu,“ říká MUDr. Kateřina Fajkošová.

Pocení z pohledu psychologa

„Pocení patří spolu s nechtěným zčervenáním mezi řadu málo ovladatelných vegetativních reakcí, které však jsou úzce spojeny s hodnocením. Kdo je neovládá, bývá považován za méněcenného, v tomto případě za pot„smraďocha“,“ říká PhDr. Jeroným Klimeš, psycholog, a doplňuje: „Bohužel pocení je též součástí stresové reakce, takže se spontánně objevuje při námaze, emocionálním vzrušení, strachu, radosti ap. Je třeba též upozornit, že nadměrné pocení může být příznak jak běžné infekce, tak i závažných onkologických onemocnění. Nadměrné pocení, zejména v kombinaci s velkou únavou, je proto nutné konzultovat nejen s psychologem, ale především s lékaři. S psychologem je třeba konzultovat pocení, pokud na ně člověk myslí tolik, až ho to začíná omezovat v hlavních aktivitách. Například pokud místo na prezentaci myslí víc na to, že se bude potit, že si někdo všimne, že má mokrou košili v podpaží ap. Stejně tak je třeba řešit, pokud se kvůli němu vyhýbá navazování obchodních kontaktů či má problémy se seznamováním. Naštěstí na každou špatnou zprávu je alespoň jedna dobrá. Pot sám o sobě nesmrdí. Zápach způsobují až baktérie, které pot rozkládají. Částečně lze zápach omezit použitím vhodných přípravků (dezinfekce, deodoranty, antiperspiranty). Podobně známe psychohygienické techniky, které snižují trému, jež provází stresové situace,“ doplňuje PhDr. Jeroným Klimeš.

Driclor - nedejte šanci potu

potAntiperspirant Driclor obsahuje látky zmírňující pocení, čímž také zabraňuje vzniku tělesného pachu. Potní žlázy se nejprve mechanicky uzavřou, tím mohou snížit tvorbu potu. Přebytečná voda v těle nezůstává, pouze se vyloučí jinou cestou. Přípravek v žádném případě neslouží k léčbě nadměrného pocení.

Driclor se nanáší na ruce, nohy nebo do podpaží pouze jednou denně. Prvních 7 až 10 dní se doporučuje používat Driclor 1x denně večer těsně před spaním. Driclor se nemá používat s depilačními krémy a nejméně 24 hodin před oholením/po oholení podpaží. Během dne se antiperspirant už nepoužívá. První výsledky je možné zaznamenat již týden od začátku používání. Při zmírnění projevů pocení je možné omezit používání Dricloru, stačí jej aplikovat pouze dvakrát týdně, později i méně často.

Driclor je kosmetický přípravek. Cena za 20 ml balení je 199 Kč.

Reklama