5cd16c6f629deshutterstock-1349274455.jpg

Mehendi design je název pro ornamenty, které se malují na tělo, především ruce nebo nohy, pastou z henny. Ta se vyrábí ze stejnojmenné rostliny rostoucí v horském podnebí Asie. Nejde o tu chemicky upravenou černou směs, kterou často potkáváme na dovolených v Egyptě nebo Tunisu, a následně se nám po ní udělá ošklivá vyrážka, nýbrž o 100% přírodní směs. Tu nejčastěji poznáte tak, že je hnědá nebo do červena. Rostlina jménem henna obsahuje lawsone, pigment, který v kombinaci s proteiny způsobuje zbarvení. 5cd16c793e109mehendi-2.jpg 
Hennou se zdobily původně ruce především indickým nevěstám nebo ženám v sousedních zemích jako jsou Bangladéš, Pákistán, Maledivy či Srí Lanka. Při indických svatbách je Mehendi obřad jakýmsi předsvatebním rituálem, který se koná v předvečer svatby. Profesionální Mehendi designer aplikuje vzory na nevěstiny ruce a nohy. Většina žen potom chce, aby jim tmavá barva vydržela co nejdéle, protože to znamená, že budou mít mnohem šťastnější manželství. A také, že budou mít dobré vztahy s tchyní. Dnes už ale ženy na Východě malování hennou používají i pro jiné zvláštní příležitosti, než je svatba.

mehendi-1.jpg
Mehendi design se stal po čase populární i na Západě. Bylo tomu přibližně v 90. letech. Většinou se zde tomuto zdobení říká „tetování hennou“. Jde vlastně o dočasné tetování, ovšem bez jakýchkoliv chirurgických zásahů do kůže. Přírodní pigmenty henny spočívají na povrchu kůže a do několika dnů se smyjí. Ženy se ornamenty zdobí například na večírky, k plavkám nebo prostě jen tak. Ornamenty namalované hennou můžeme často vídat i na mnoha známých osobnostech jako jsou například Gwen Stefani, Liv Tyler nebo Madonna. Na ruce už měly tyto malůvky dokonce i britské vévodkyně Meghan a Kate.
 
Vzory Mehendi jsou často velice složité a komplikované. Obvykle jsou tvořeny tenkými čárami, slzami, květinami a krajkami. Některé vzory mají dokonce určitou formu symboliky. Například diamant znamená osvícení, půlměsíc znamená novorozené dítě, páv symbolizuje lásku, touhu a vášeň.

mehendi-3.jpg

Aplikace henny je jednoduchá. Trochu připomíná zdobení perníčků. Po nanesení vzoru na kůži se nechá kolem 15 až 20 minut zaschnout. Poté se odrolí a na kůži zůstane barevný pigment. Ten je zprvu žluto-oranžový a většinou ztmavne do druhého dne. Některé henny mohou mít sytou barvu hned a jsou více do červena. Ty bývají většinou s příměsí hřebíčku nebo jiného koření. Na ruce pak taková malůvka vydrží 3 až 7 dní. Hodně záleží na kvalitě henny, na tom, jak se potíte, nebo jak často se myjete.

Výhodou henny je, že působí jako opalovací krém. Když jste celý den na slunci, máte jistotu, že je vaše kůže v místě malby chráněna. Navíc s hennou můžete skvěle experimentovat nebo si s ní nanečisto vyzkoušet tetování, o kterém třeba přemýšlíte. Obrázky můžete malovat pořád dokola, pokaždé jiné. Při aplikaci henny neucítíte žádnou bolest a nezůstanou vám na kůži žádné trvalé malůvky.

mehendidddd.jpg

A kde si Mehendi design nechat udělat u nás? Už ho mezi své služby zařadily dokonce i některé kosmetické salóny. Ne všechny však používají přírodní hennu a často chtějí za takovou malůvku poměrně dost peněz. Během jara a léta se však s hennou můžeme setkat i na některých festivalech. Ukázky mých výtvorů najdete zde.
 
Pokud byste chtěly hennou zkusit malovat samy, koupit ji můžete ve většině indických nebo pákistánských obchůdků po celé České republice. Nebo na internetu. Vždy si ale dejte pozor, že kupujete hennu se 100% přírodním složením.


Zdroj: Marta Kratochvílová & Shutterstock

Čtěte také:

Reklama