profimedia-0478344188-1-.jpg
Foto: Profimedia

Od chystaného rozhovoru se čeká mnoho. Ne, že by snad pár házel špínu na královský palác, ale nedávno oznámil druhé těhotenství. A o svém soukromí se běžně příliš nebaví. Rozhovorům se členy britské královské rodiny bývá věnována velká pozornost. Lidi totiž život urozené smetánky extrémně zajímá.

Pokrokový Philip

Vůbec prvním členem britské královské rodiny, který poskytl televizní interview, byl princ Philip v roce 1961. Odvysílala ho stanice BBC Panorama. Rozhovor nebyl nijak kontroverzní, protože se týkal týdne technického výcviku. Philip tehdy hovořil o důležitosti podpory školení kvalifikovaných pracovníků. Šlo ovšem o důležitý krok v modernizaci britské královské rodiny a jejímu přiblížení obyvatelům Velké Británie.

Další posun v tomto ohledu znamenal dokument Královská rodina z roku 1969 připravený rovněž stanicí BBC. Členové rodiny v něm byli viděni při běžných denních aktivitách, naposledy se ovšem vysílal v roce 1972 a od té doby je v archivu. K jeho repríze by musela dát svolení královna.

Upřímná Diana

Pravděpodobně největší pozdvižení vyvolal rozhovor, který poskytla princezna Diana v roce 1995 opět pro BBC Panorama. Vedl ho známý novinář Martin Bashir, který během své kariéry vyzpovídal řadu slavných osobností.

Známou se stala zejména Dianina věta: „V tom manželství jsme byli tři.“ Tou popsala vztah svého tehdy ještě manžela prince Charlese s Camillou Parker-Bowles. Mluvila také o vztazích v královské rodině, odposlouchávání telefonátů, o poporodních depresích, kterými trpěla, i o poruchách příjmu potravy, s nimiž rovněž bojovala. Dianino vystoupení vidělo několik milionů diváků. A i po tolika letech je předmětem vyšetřování. Zkoumá se zejména způsob, jakým měl moderátor podle Dianina bratra princeznu donutit k veřejnému vystoupení. Ten tvrdí, že Martin Bashir použil falešné bankovní výpisy, a že se tedy mohlo z jeho strany jednat o vydírání. BBC se loni v listopadu zavázala tuto skutečnost prošetřit.

Sexuální skandál

V roce 2019 poskytnul exkluzivní rozhovor pro BBC také princ Andrew, který je v pořadí třetím dítětem královny Alžběty II. Rozpovídal se v něm o svém přátelství s Jeffreym Epsteinem, miliardářem spojeným s pedofilními skandály, který se v srpnu 2019 oběsil ve věznici. Princ Andrew byl kritizován nejen za své přátelství s registrovaným sexuálním delikventem, ale také byl nařčen, že se sám do zneužívání nezletilých zapojil. To princ samozřejmě odmítl s tím, že si vůbec nepamatuje, že by ženu, která ho z toho obvinila někdy vůbec potkal. Prohlásil ovšem, že nevhodných styků s Epsteinem lituje.

Smutná Meghan

Zatím poslední vystoupení, které vyvolalo u veřejnosti velký ohlas, absolvovali Meghan a princ Harry v roce 2019 v rámci dokumentu televizní stanice ITV. Princ v něm uvedl, že mediální hon na jeho ženu mu připomíná mediální hon na jeho matku princeznu Dianu. O silném tlaku na svou osobu mluvila i Meghan, která si mimo jiné posteskla, že se jí moc lidí neptá na to, jak se cítí.