Možná si ještě vzpomenete na písničku skupiny Lucie, která svého času vyvolala pobouření mezi některými křesťany. Zpívalo se v ní mimo jiné:
Medvídek z Bogoty usnul a sní
na kříži z Golgoty spí
Za třicet stříbrných
z medvídka padá sníh
No a ti římští psi ho sjíždějí na saních
o Vánocích.

Kdyby si skupina dovolila zazpívat něco podobného v muslimské zemi, u pohoršení by neskončilo. To zjistila na vlastní kůži čtyřiapadesátiletá britská učitelka pracující v Súdánu, která v rámci „školy hrou“ dovolila dětem, aby pojmenovali plyšového medvídka po jednom z nich. Jenže chlapec se, shodou okolností, jmenoval Muhammad. Stejně jako prorok, na nějž jsou muslimové tak hákliví.

A jako by toho nebylo dost, sepsaly děti příběhy o tom, co medvídek dělal, na deníček nalepili jeho fotku a nadepsali ho „Jmenuji se Muhammad“. Ortodoxní Súdánci ovšem označili toto jednání za urážku islámu a učitelce hrozil rok vězení a čtyřicet ran bičem. Po řadě přímluv západních osobností nakonec vyvázla „jen“ s patnácti dny vězení a vyhoštěním.

Jsou Súdánci fanatici? Možná, jenže to je jen jeden úhel pohledu. Také by se dalo říct, že paní učitelku Gibbonsovou, které už léta v zemi učí, mohlo napadnout, že pojmenovat plyšového medvěda Muhammad není dobrý nápad. Muslimové totiž většinou nedávají zvířatům lidská jména, natožpak jméno proroka. Od paní učitelky to tedy byl přinejhorším projev kulturní ignorance a neschopnosti i přes to, že v zemi učí, pochopit mentalitu jejích obyvatel, a při nejlepším prostě blbost. A kdyby se za blbost zavíralo, alespoň na patnáct dní do vězení kalibru toho súdánského, určitě by to prospělo i České republice. Blbost by totiž měla být trestná.

Mým krajně neortodoxním názorem tedy je – dobře jí tak. Jsou lidé, kteří za blbost i umřou.

Co si o případu myslíte Vy? Jsou Súdánci fanatici? Nebo je paní učitelka ignorantka s typicky západní neúctou k cizí kultuře a víře? Zasloužila si patnáctidenní trest? A do jaké míry máme respektovat tradice a zvyky země, v níž žijeme? Nebo je Gibbonsová jen nevinou obětí muslimského fanatismu?

Reklama