5ac7406f1053fobrazek.pngPomáhá rovněž při vysokém krevním tlaku, proti nadýmání a zácpě a díky močopudným účinkům čistí ledviny. Proto je tato zázračná léčivá rostlina vyhledávanou bylinkou jarních detoxikací. Nyní si můžeme zázračných účinků medvědího česneku vychutnat také v lahodných pestech, která vyrábí rodinná manufaktura Hradecké delikatesy. Toto ručně a šetrně vyráběné pesto neobsahuje žádné chemické konzervanty, aromata, barviva, lepek či GMO. Prostě jen lahodná chuť, síla přírodních pokladů a lidská práce vykonávána s láskou. Mňam. Více informací na www.hradeckedelikatesy.cz.
 
Jaro je naprosto ideálním časem pro vzpruhu. A medvědí česnek je vynikající bylinkou, která nám k tomu pomůže. Název dostal přímo po medvědech, kteří si tuto rostlinku oblíbili po zimním spánku, kdy ji hojně konzumovali, aby si pročistili zažívací trakt a získali sílu do následujících dní. My za sebou sice zimní spánek (bohužel) nemáme, ale takový drobný detox, očista, či prostě ozdravení jídelníčku neuškodí nikomu z nás.

5ac7408756f14obrazek.pngPesto z medvědího česneku od Hradeckých delikates oceníme nejen do těstovin, ale také do polévek, salátů, nádivek, či k potření rozpečeného pečiva, nebo jen tak k sýru. Velkou pochoutkou je kombinace se pstruhem, či s plátkem masa.
Pesta Hradeckých delikates se nemusejí bát ani lidé s celiakií, je totiž zcela bez lepku. Navíc je pesto vyráběno ručně, šetrnými způsoby a neobsahuje chemické konzervanty, aromata, ani GMO, či barviva. Naopak v něm najdeme extra panenský olivový olej, medvědí česnek v minimálním množství 22 %, slunečnicová semínka a kvalitní (rovněž velmi zdravý prospěšný) umeocet a citronovou šťávu. Tato zdravá pochoutka je k dostání v prodejnách zdravé výživy (seznam na www.hradeckedelikatesy.cz) a také na
e-shopu Hradecké delikatesy za cenu – 170 g = 135 Kč a nově je k dostání také menší balení 100 g = 95 Kč.

Pesto už dávno nepatří jen na těstoviny…..
 
Ačkoliv pesta nejsou v ČR žádnou novinkou, občas stále převládá mylná domněnka, že je to pochoutka pouze do těstovin. Není tomu tak. Pesto se dá využít do mnoha jídel teplé i studené kuchyně.

Příklady využití pesta:

  • na bagetky, chléb, do toustů
  • do palačinek na slano, do slaných koláčů quiche, závinů z listového těsta (viz recept níže)
  • do pomazánek – ať už tvarohových, či jako dip do jogurtu
  • do salátů – jak zeleninových, tak i luštěninových
  • do rýže, kuskusu, pohanky, jáhel, bulguru
  • skvěle chutnají k masům všeho druhu, ke grilování, ale i ryba potřená pestem získá vynikající chuť
  • ke grilovaným sýrům – například hermelín
  • na žampiony portobello i jiné houbové pokrmy
  • do polévek

Stačí popustit uzdu fantazie a vyzkoušet, co zrovna vaše chuťové pohárky potěší...
 
TIP NA RECEPT

Slaný závin s pestem z medvědího česneku, se špenátem a fetou

Abychom byli konkrétní a jen neslibovali, zde je ověřený a velmi jednoduchý recept, na kterém si pochutnala už řada lidí.

Ingredience:

5ac740d02a10fobrazek.pnglistový špenát

pesto z medvědího česneku

100g sýru Feta

1 balíček listového těsta

slunečnicová semínka

1 rozšlehané vejce

sůl


Postup:
Máte-li čerstvý baby špenát, krátce ho poduste a osolte. Použijete-li mražený, nechte ho rozmrazit, vymačkejte z něho přebytečnou vodu a osolte ho. Listové těsto si rozválejte a potřete tenkou vrstvou pesta z medvědího česneku, na ní dejte špenát a nakonec na kostičky nakrájený sýr Feta. Zaviňte jako štrůdl. Závin přendejte na plech s pečícím papírem, potřete rozšlehaným vejcem, na několika místech propíchejte vidličkou a posypejte slunečnicovými semínky. Pečte cca 20 minut. Dobrou chuť!


 
Více informací na www.hradeckedelikatesy.cz.
5ac7405b5e620obrazek.png

Reklama