Zcela zásadní rozhodnutí je, do které země resp. oblasti se vydat. Před cestou do potenciálně nebezpečné oblasti je nezbytné zjistit aktuální situaci, a byť by byla cesta sebevíc chtěná, nevydávat se do nebezpečných oblastí, resp. do oblastí, kde je vydáno varování pro turisty. Zároveň je nutné zjistit vízové povinnosti nejen pro cílovou zemi, ale i pro země tranzitní a případné další podmínky, které umožní vstup do země.

 

Před cestou je zcela nezbytné kontaktovat hygienickou stanici nebo středisko cestovní medicíny a informovat se na povinná a doporučovaná očkování pro danou zemi. Je nutné tak učinit minimálně dva měsíce předem, protože některá očkování je nutné provádět ve více dávkách v určitém časovém odstupu. Do některých zemí Vás bez prokázání určitých očkování vůbec nepustí!

 

Je dobré cestu naplánovat, ale plán by měl být do jisté míry flexibilní a měl by počítat s rezervami. Není nutné plánovat každý krok, řada věcí se na místě ukáže jako nezajímavá a jiné (neplánované) jako velmi zajímavé. Pro plánování cesty i pro samotné cestování je ideální zakoupit dobrého průvodce. Osobně důvěřuji Lonely Planet, ale průvodců je celá řada. Mapy nejsou až tak nutné, často se dají sehnat na místě lepší a levnější.

 

V zemích s nižším hygienickým standardem je nezbytné dát si pozor na místní vodu. Voda může obsahovat nejen choroboplodné zárodky způsobující nepříjemné průjmy, ale také může obsahovat bakterie cholery, břišního tyfu a dalších nebezpečných chorob.

V žádném případě není možné pít vodu z kohoutku. To, že nevadí domorodcům, není argument pro její pití. Navíc by se neměla používat ani na čištění zubů a na omývání jídla. V restauraci nikdy nepijeme vodu, u které neznáme zdroj - tedy pokud přinesou k jídlu zavřenou láhev vody, je to OK, otevřená láhev nebo rovnou sklenice vody je nepřijatelná. Bohužel není možné jíst ani zeleninové (ovocné) saláty, není jisté, v jaké vodě byla zelenina omyta.  Není možné jíst na ulici tepelně neupravená jídla, např. zmrzlinu nebo ovoce, které nelze oloupat. Pokud zmrzlinu, tak jen balenou („nanuky“), pokud neloupané ovoce, tak jen důkladně umyté v balené vodě a ani to nemusí být 100% bezpečné. Při nákupu balené vody pečlivě ověříme, zda byla láhev originálně zavřená, na mnoha místech domorodci sbírají plastové lahve, plní je místní vodou a prodávají. V případě pochybností raději obětovat vodu, než ji vypít.

 

Informovat se na nebezpečná místa ve městech a na nebezpečná místa raději nechodit vůbec, případně pouze ve větší skupině.

 

Peníze a doklady jsou nejsnáz ochranitelné přímo na těle. Kapsičky na krk, které se strčí pod tričko a nejlépe i pod opasek kalhot, je těžké ukrást. Nikde neukazujeme větší hotovost. Pro denní útratu si připravíme mince nebo drobné bankovky do kapsy, kde jsou rychle po ruce. Jejich případná ztráta nás zdaleka nebude bolet tolik jako ukradená hotovost. 

 

Zbytečně nikde nešermujeme drahými foťáky a kamerami. V žádném případě je nikde nepokládáme a neodkládáme. Nejbezpečnější jsou zavřené v batohu, který na rušných místech nosíme na břiše, případně pod rukou, nikdy ne na zádech. Vyndáváme je jen na dobu nezbytně nutnou.

 

Máme u sebe nejen pasy, ale i jejich fotokopie, a to na oddělených místech.

 

A nakonec to nejdůležitější – nebereme výše uvedené zásady jako omezování a otravu, která nám zkazí dovolenou, ale jako nezbytnou součást cestování, dril, který se brzy zadře pod kůži a umožní nám prožít bezproblémovou dovolenou a dopomůže k šťastnému návratu domů.

 

medvěd

 

 

 

Řekla bych skvělé rady!
Mně osobně se ta fotokopie pasu jednou setsakramentsky vyplatila. A i když se to všechno může někomu jevit jako přehnané zbytečnosti nebo dokonce někdo není ochoten tato opatření podstupovat, je třeba je pro pohodlí a pohodu cest respektovat.

 

Nemusíme ale nutně cestovat po celém světě, dnes si vystačíme třeba i s výlety do českých luhů a hájů. Vždyť slunný víkend je před námi!

 

Pište na téma "Letní výlety" na známou adresu - redakce@zena-in.cz vaše rady, tipy a nápady zveřejním ještě dnes!

 

Krásný pátek všem čtenářkám přeje

Reklama