Farář Kunzle (1875 - 1945) jej uctíval coby jeden z nejsilnějších a nejmocnějších léků v celé boží lékárně. Z hlediska léčivých účinků snad žádná bylinka na zemi není tak účinná v pročišťování žaludku, střev i krve jako česnek medvědí!

Všechna tato bylinkáři a léčiteli potvrzená superlativa jsou právě v zimním období a po čase velkého hodování zvlášť na místě. Podle Ursel Buhringové, z jejíž knihy o léčivých rostlinách si dovoluji čerpat, a podle sbírky germánské mytologie Eddy je původ medvědího česneku popsán takto: Kde na skálu dopadl jižního slunce paprsek, vyrašil ze země medvědí česnek. Tento druh byl považován za jednu z prvních rostlin, které se objevily po stvoření světa, a také za jednu z těch s největší silou - velšští Keltové jedli česnek před bitvou, aby mohli plni síly bojovat do posledního dechu.

medvědí česnek

Druhové jméno česneku medvědího - Allium Ursinum - je odvozené od slova ursus, tedy medvěd. Bylinka, která byla spojována s tak mocným zvířetem, jako je právě medvěd, byla starými kulturami považována za neskutečně silnou léčivku. Aby lidé získali sílu medvědí, vařili si na začátku jara nebo na zelený čtvrtek polévku z česneku medvědího. A její obliba a vážnost se datuje více než dva tisíce let zpátky.

Česnek medvědí je některými znalci uctíván i jako evropský protějšek dnes již také ceněného asijského jinanu dvojlaločného (Gingko biloba).

Kdy medvědí česnek užívat?

Medvědí česnek slouží jako prevence věkem podmíněných změn cévního systému (aterioskleróza), jako doplňková léčba při zvýšených hodnotách krevního tuku a vysokém krevním tlaku, při kožních chorobách, nechutenství, pro povzbuzení funkce zažívacího traktu, při nerovnováze střevní mikroflóry, pro ozdravení střev a jarní pročišťovací kúru. Skvělým prostředkem je tato bylinka i při onemocnění průdušek a jako pomocník v lidovém léčitelství je užívána i při zevní aplikaci. Čerstvě rozemnuté listy s jejich antibakteriálními a antimykotickými účinky slouží k ošetření ran proti rozvoji bakteriálních a houbových infekcí. Látky obsažení v této rostlince zároveň vyvolávají zvýšený přítok krve do oblasti rány, čímž se urychluje její hojení.

medvědí česnek

Medvědí česnek lze užívat i pro prevenci srdečních onemocnění podmíněných stářím, podle doporučení je dobré užívat denně 1 až 2 gramy cibule nebo listů medvědího česneku v jakékoliv formě. Medvědí česnek lze připravit i jako tinkturu. Z této bylinky se připravuje i ocet jako prostředek k podávání obkladů při svědivých, mokvavých chorobách. Jako prostředek při kašli se užívá ve formě tekutiny s medem. Velmi chutné je i známé česnekové pesto.

Čtěte také:

Reklama