Oživte jídelníček a obohaťte ho o tolik zdravé bylinky, které začátkem jara začínají růst a my je můžeme sbírat a přidávat do pokrmů. Můžete je jíst čerstvé nebo usušit a používat jako koření.

Medvědí česnek
Medvědí česnek je asi nejvyhledávanější a nejoblíbenější bylinka, která se sbírá na jaře, konkrétně od března do konce května. Můžete ho využít do pomazánek, slaných koláčů, polévek nebo do tolik populárního pesta. Medvědí česnek je silný antioxidant, obsahuje vitamíny C, A, B1, B2, železo a hořčík. Podporuje trávení a ulevuje od nadýmání. Trhejte pouze listy, cibulky nechte rozhodně v zemi.

64364afe0726bblobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Plicník lékařský
Plicník, jak už název napovídá, posiluje plíce, ale má také blahodárný vliv na trávení a hojení kůže. Plicník poznáte podle dvoubarevných květů, které mají nejprve červeno-růžovou barvu a poté přechází do modro-fialové. Roste asi do 30 cm a listy jsou pokryty jemnými chloupky. Pokud vás trápí kašel, zánět průdušek, astma, zápal plic nebo jejich zahlenění, plicník by rozhodně neměl chybět ve vaší bylinné lékárně. Platí, že bychom jej neměli pravidelně užívat déle než dva týdny.

Kopřiva
Kopřiva umí odvodňovat, působí močopudně a podporuje látkovou výměnu. Měli by se jí vyhnout právě lidé, kteří užívají léky na ředění krve a při pravidelném užívání by se po měsíci měla udělat pauza alespoň dva týdny. Kopřiva obsahuje vitamíny C, B1, B2 a K1, perfektně čistí krev, proto bývá součástí detoxikačních kúr. Potěší i ty, kteří mají problém s infekcemi močových cest, protože pomáhá při jejich léčbě. Sušená se nejčastěji používá k přípravě čajů a čerstvá třeba do salátu. Doporučuje se sbírat na slunečných místech, nejlépe mezi 14.-18. hodinou, kdy je nejnižší obsažení množství škodlivých dusičnanů.

shutterstock-1974131195.jpg
Foto: Shutterstock

Podběl lékařský
Podběl roste už od konce března a poznáte ho podle jasně žlutých listů, které se otevírají jen na slunci. Podběl lékařský je výborný na kašel, záněty průdušek i klasické nachlazení, usnadňuje vykašlávání, odhleňuje a působí protizánětlivě. Hodí se i jako prevence respiračních onemocnění.Sbírejte nejen květy, ale i listy, jsou stejně účinné.

shutterstock-1381714760.jpg
Foto: Shutterstock

Violka vonná
Violka vonná může také nést označení fialka. Svou vůní dokáže zklidnit, navodit příjemný pocit a harmonizovat mysl. Nebojte se její fialové květy přihodit do salátu nebo z nich udělat sladký sirup, který nejen dobře chutná, ale v případě nemoci pomůže i projevy viróz a nachlazení. Uleví od zahlenění.

shutterstock-2271067811.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroj: autorka článku, ediblesema, Instagram @lukas_gondek, Instagram @kouzelneradosti, Instagram moje_vonava_zahrada, thefewellhomestead, studie o medvědím česneku, studie o účincích kopřivy, studie o podbělu