Medovník je v naší rodině velice oblíbený moučník. Když si vyrazíme do restaurace, téměř vždycky si jej objednáme ke kávě na závěr oběda. 
Začala jsem se proto pídit po receptu, podle kterého bych tuhle dobrotu mohla upéct i sama doma.

Nejchutnější medovník, který můžete koupit už hotový, je určitě Marlenka. Vyrábí se buďto kulatý nebo čtvercový, plněný domácím karamelovým krémem, který tvoří plnou polovinu hmotnosti medovníku. Všechny suroviny, ze kterých je připravován, jsou přírodní, bez umělých barviv a konzervantů.
Novinkou, ale stejnou pochoutkou je Marlenka s čokoládovou náplní.

Pořád to ale není ten "pravý" medovník. Ten do naší republiky přivezla Marianna Chibovskaja z Moskvy a časem se rozšířil i přes hranice naší republiky.

Shodou náhod mi do rukou přišel časopis Marianne, kde byl medovník zrovna velkým tématem, včetně originálního návodu, který kuchař zdědil po své babičce.

Klasický medovník
Suroviny na medové pláty:
100 g másla, 150 g krupicového cukru, 5 lžic medu,  2 lžíce polotučného mléka, 1 vejce, 1 lžička jedlé sody, 450 g hladké mouky.
Suroviny na krém: 200 ml polotučného mléka,  3 vrchovaté lžíce hladké mouky, 200 g másla, 150 g krupicového cukru, 1 žloutek.
Postup: Všechny přísady až na mouku smícháme v míse. Tu posadíme na hrnec, ve kterém se vaří voda, a vše pomocí metličky šleháme v páře. Měli bychom získat směs malinko řidší konzistence, než je majonéza. Pak vsypeme prosátou mouku a vypracujeme těsto. Rozdělíme je na 4 díly a zabalíme do fólie na potraviny nebo je vložíme do mikrotenových sáčků, aby neoschlo. Troubu předehřejeme na 180 °C, horkovzdušnou na
160 °C. Z dílů těsta vyvalujeme na pečicím papíru tenké pláty, které můžeme pro úhlednost vykrojit pokličkou, nebo si na papíru předkreslíme kruh o průměru cca 20 cm. Klademe je na plech a krátce, asi 3 minuty, pečeme do růžovozlaté barvy. Vyjmeme z trouby, sejmeme z papíru a spojujeme krémem.
Příprava krému:
Do kastrůlku vlijeme mléko, přisypeme mouku a směs uvedeme do varu. Za stálého míchání takzvaně odpalujeme. Vypneme sporák a hmotu promícháváme do
vychladnutí, respektive do pokojové teploty. Pak zatřeme máslo, které musí být rovněž pokojové teploty – jinak by se krém srazil – cukr a žloutek. Jednotlivé pláty těsta spojujeme krémem a vrstvíme medovník. Ozdobíme popraškem cukru a sezonním ovocem.
Příprava: 25 minut
Pečení: 3 minuty
Pro 8 osob   

Medovník podle tohoto receptu mi kupovaný moc nepřipomínal. Byl příliš sladký a chyběla mu karamelová chuť. Zkusila jsem ho jednou a více ne. Tohle teda opravdu není ten "pravý medovník".


Poté jsem v jednom supermarketu narazila na hotové upečené placky na medovník. Návod na krém byl na obalu, placky vypadly lákavě, takže jsem se rozhodla, že vyzkouším i tento recept.
Po otevření sáčku s pláty medovníku se na mě vyvalila umělá medová vůně, řekla bych, že dost nepřirozená. Výsledný medovník byl ale celkem dobrý, nebyl tolik sladký jako medovník z Marianne.

Nakonec jsem ten pravý přece jen objevila. Recept na něj má na svém blogu (ZDE) naše čtenářka Visnery, jejíž rodina pochází z Ukrajiny a Ruska, kde i žije.  
Pravý medovník
Surovina na těsto:
150 gramů margarínu (Hera), 1 hrnek cukru (krupice, krystal), 2 ks vejce, 3 lžíce medu, sůl (špetka), 1 lžička sody (možno zaměnit i kypřicím práškem), 2,5 hrnku mouky.
Suroviny na krém: 1,5 balíčku másla (375 g), 1 plechovka kondenzovaného slazeného mléka.
Postup přípravy těsta:
Margarín, cukr a med zahříváme na vodní lázní, nebo na mírném ohni (lázeň je delší). Nepřestáváme míchat, dokud nejsou suroviny horké, a postupně přidáváme vše ostatní. Poté sejmeme z ohně a těsto pořádně zpracujeme. Necháme chvíli odležet a rozvalujeme na co nejtenčí plátky a každý upečeme v troubě. Plátky by měly být světle zlatavé. Ořežeme okraje (jsou suché a kazily by chuť celého medovníku) a připravíme si krém. Ořezané kraje ještě budeme potřebovat!
Postup přípravy krému:
Máslo vyšleháme s plechovkou slazeného mléka a potřeme silnější vrstvou na medové již připravené plátky. Pro fajnšmekry doporučuji plechovku s mlékem i uvařit (cca hodinku až dvě). Krém potom bude krásně karamelový a velmi chutný.
Stavíme dort :-)
Jednotlivé pláty upečeného těsta klademe na sebe, přičemž každý namažeme připraveným krémem. Na závěr vezmeme ořezané okraje a v ruce je rozdrobíme. Poté je nasypeme na vrchní, krémem namazaný medový plátek.
Na medovníku je výborné právě to, že se nejí ihned po upečení. Potřebuje se minimálně den odležet. Nemusí to být ani chladné místo, stačí, když jej přikryjete utěrkou, aby neokoral.
Přeji dobrou chuť!:) Visnery

Fotky ze stránek Marianne a Marlenka.

Patříte taky mezi milovníky medovníku? Máte nějaký jiný, osvědčený recept?