V květnu prezident Václav Klaus podepsal zákon o mediaci. Díky němu může dojít k mimosoudnímu vyrovnání nejen v trestních sporech, ale také civilních a rodinných. Co to vlastně ale ta mediace je? Zjišťovali jsme to v Asociaci mediátorů České republiky.
„Mediace není meditace a mediátor není manipulátor,“ řekla nám s mírným úsměvem Helena Stöhrová, akreditovaná mediátorka z Asociace mediátorů ČR. S touto zajímavou paní jsme vedli dlouhý rozhovor, ve kterém vás postupně zasvětíme do tajů povolání mediátora a možnostech uplatnění mediace v různých sporech. Tento rozhovor budeme uvádět na pokračování v příštích týdnech, nyní si ale pojďme říct, co to vlastně mediace je a jak funguje zákon o ní.
Mediace
Pokud řešíte nějaký spor či konflikt a nemůžete se dohodnout s protistranou, většinou vás napadne, jít k soudu. Další takovou možností je využít služeb mediátora. „Mediace je metoda rychlého a kultivovaného mimosoudního řešení konfliktů a sporů za asistence třetí neutrální strany, která vede jednání sporných stran k tvorbě vzájemně přijatelné dohody. Jedná se o neformální proces řešení konfliktů, ve kterém jsou obě strany přítomny dobrovolně,“ dozvídáme se z materiálů Asociace mediátorů.
Výsledkem mediace je dohoda či smlouva, kterou vytvoří znesvářené strany pod vedením mediátora samy. Mediátor zde není v roli poradce, manipulátora ani někoho, kdo diktuje podmínky jedné strany druhé, ale v roli jakéhosi tlumočníka, který se snaží přeložit druhé straně to, co říkáte, aby tomu dobře rozuměla. Hledí na celou věc z venku a nepřiklání se ani na jednu, ani na druhou stranu. Je odborníkem na proces dohody samotný, nikoli na její výsledek a snaží se směřovat znesvářené k úspěšnému završení mediace - tedy právě k dohodě.
Zákon o mediaci
Díky zákonu o mediaci vznikne oficiální seznam mediátorů, který bude pod správou Ministerstva spravedlnosti a k veřejnému nahlédnutí na jeho internetových stránkách.
Zákon dále zavádí pojem smlouva o provedení mediace, jde o smlouvu, která by měla být mezi mediátorem či mediátory a znesvářenými stranami uzavřena ještě před mediací a jež vymezuje konflikt jako takový, pojmenovává znesvářené strany, určuje výši odměny mediace a předpokládanou délku jejího trvání. Dále pak pojem mediační dohoda, což je písemná dohoda stran konfliktu uzavřená v rámci mediace a upravující mezi nimi práva a povinnosti, zde je nutno podotknout, že mediátor není ručitelem této smlouvy, smlouva se uzavírá pouze mezi stranami konfliktu.
Celé znění zákona o mediaci si můžete prohlédnouz zde...
Článek vznikl ve spolupráci s Asociací mediátorů ČR...
První část rozhovor s mediátorkou Helenou Stöhrovou, ve kterém se dozvíte, že mediátoři tu fungují již mnoho let a v čem se jejich práce nyní změní, si můžete přečíst v příštím týdnu.
Nový komentář
Komentáře
Mediace může být velmi elegantním řešením různých sporů, ale u nás se to může zvrhnout z další peněžní tunel..
Snad se to osvědčí,ale moc tomu tady nevěřím..
A hele tohle by mě bavilo
Soud může nařídit setkání s mediátorem? Jinými slovy, zaplatíte více než jste čekali
Pokud by obě strany tam šly dobrovolně - OK, ale jakmile zase stát nařizuje...
Uvidíme jaké výsledky se ukáží časem.
Rikina — #5 Nemyslím si, že by tato metoda měla být povinná. to by pak asi úplně ztratila smysl.
Uvidíme jestli se to v praxi osvědčí, to ukáže teprve čas.
Zrychlení určitě,úspora peněz...
Snad to bude mít nějaký přínos. Soudy jsou dnes moc zahlcené.
Zajímavé je, když člověk dostane pozvánku na školení, co nese název "Zákon o meditaci" a pak to otevře, a zjistí, že je to to druhé, "zákon o mediaci"
a chechtám se proto, že se to docela aktuálně v mém okolí takto událo
SNÍŽEK — #10 Souhlas
Trefa:soudy jsou zavalene stiznostmi.myslim ze jim tato mediace ulevi.se soudem nemam zadne skusenosti,jeste jsem ho nepotrebovala.
rychlejší a levnější než soud to bude jistě
Mně to přijde velmi rozumné. Je to daleko pružnější než soud, někdy skutečně stačí další pozorovatel, který situaci a komunikace zkoriguje. Cílem není hledat pravdu (každý má svoji), cílem je dosáhnout smíru.
Na téma mediace jsem narazila už před pár lety a přijde mi to naprosto skvělá metoda, nejen v potenciálních soudních sporech, ale i v záležitostech soukromých. Nutným předpokladem je ovšem dobrovolnost a vůle obou stran se dohodnout, což nepochybně ve většině případů neumožňuje tuto metodu využít, bohužel.
Lukáš Čejka — #6 no, vlastně - proč se zdržovat se soudama, že jo
Rikina — #5 na dobreho pravnika je to malo, ale na slusneho cistice by to stacit melo
lidicka — #3 Ano, je to tak. Bohužel jedna nestačí,ať chce sebevíc.
Ale ten smír musí chtít obě dvě snesvárené strany.