Moje kamarádka má právě ve výstavbě velice hezkou a prostornou kuchyň v rustikálním stylu. Vprostřed kuchyňský ostrůvek, všude kolem plno místa, tmavé dřevo a zelené obklady. A do téhle kuchyně si chce pořídit stylové nádobí a začíná u nádob na vaření. Je ochotná investovat i více peněz, ale chce, aby se jí v nádobí dobře vařilo a zároveň aby ladilo s rustikálním stylem její kuchyně.
Požádala jsem proto o radu majitele kuchyňského studia, pana Vývodu.

"Do rustikálních kuchyní se nejvíce hodí hrnce a pánvičky z mědi. Bohužel, tyto výrobky jsou poměrně drahé, takže si je nemůže každý pořídit."

Hlavní výhodou měděného nádobí je jeho velice rychlý ohřev. Proto při vaření v mědi můžete ušetřit až 40 % energie. Navíc tím, jak se teplo rychle rozvádí ode dna po stěnách, tak se nevyvaří chuť ani vitaminy a další důležité látky.

"Z čisté mědi se vyrábějí pouze cukrářské nádoby. Tyto nemají žádnou jinou vnitřní úpravu. Hrnce a pánvičky na vaření se vyrábějí s cínovaným nebo nerezovým vnitřním povrchem. Cínovaná vnitřní vrstva je sice levnější, ale také choulostivější a po čase se ošoupá. Není ovšem problém nechat nádobu uvnitř znova pocínovat.

Novější a také podstatně dražší jsou nádoby, které mají vnitřní vrstvu z nerezu. Tato úprava je sice odolnější a stálejší, ale mimo to, že je dražší, tak silná nerezová vrstva potlačuje vodivé vlastnosti mědi. A zatímco cena pánve o průměru 26 cm se pohybuje okolo 3 000 Kč, ta s nerezovým vnitřkem vyjde asi na 7 500 Kč."

Měděné nádobí se vyrábí nejen v rustikálním provedení, ale také ve vysoce moderním designu. To, které vypadá jako ze starých časů, se vyrábí většinou ručně, moderní kousky jsou vyráběny moderními technologiemi. Pokud vybíráte měděné nádobí, ve kterém budete vařit na sklokeramické desce, dejte raději přednost tomu, které je vyráběno strojově. Takovéto nádobí totiž musí mít ideálně rovné dno.

"Pro používání měděného nádobí je důležité vědět, že stejně jako ostatní kovové předměty nepatří do mikrovlnné trouby. Není příliš dobré jej umývat v myčce nádobí. Výhodou je, že pokud vám měděný kastrol spadne na zem, nemůžete jej zničit. Při nejhorším se v něm udělá důlek, ale to nemá vliv na jeho funkčnost."

 

                   
Reklama