Pohledem do kalendáře zjistíme, že dnes má svátek Medard. Ihned si podvědomě představíme čtyřicet dnů deště. Anebo alespoň kapek. Proč vlastně?

Medardova kápě, 40 dnů kape

Podle meteorologů však na našem území nikdy čtyřicet dní v kuse nepršelo, jen se deště vyskytují častěji než v jiných měsících.
Hodně deštivo pak bývá ještě i na začátku července, tedy zhruba 40 dní od Medarda.

Obávané povodně

Přívalů deště v tomto období se obávali lidé už od pradávna. Měli k tomu své důvody. Těžko se bude kosit tráva anebo sušit seno. Plodiny začnou hnít a kvalita úrody bude špatná.

Červnové a červencové přívalové deště způsobují povodně, ale sám Medard za to opravdu nemůže.

Medard z Noynu, patron chudých

medardPatronem tohoto jména je Medard z Noyonu, světec uctívaný v celé Evropě. Narodil se někdy v letech 470 až 473 v Salency, na kraji Pikardie ve Francii. Pocházel z bohaté rodiny.

Medard z Noyonu se stal biskupem a svůj úřad vykonával trpělivě a rozvážně. Pověst o jeho svatosti, řečnickém talentu a hlavně obrovské lásce k chudým se brzy rozšířila po celé severní Francii. Stal se ochráncem sedláků, pastýřů, vinařů, sládků a meteorologie. Lidé se k němu modlili za suché počasí při senoseči, za úrodu polí a vinic.

Téměř na všech portrétech je Svatý Medard zobrazován s úsměvem na rtech, i proto je považován za patrona proti bolestem zubů. Úsměv na rtech by ho jistě přešel, kdyby byl svědkem záplav a povodní, jejichž příčinou je však příliv vlhkého, oceánského vzduchu a deštivého počasí, ne nějaká pověra spojená s jeho jménem.

Koncem první červnové dekády se mírně ochlazuje a teploty začínají výrazněji stoupat až začátkem července.

A tak doufejme, že těch 40 dnů přežijeme ve zdraví. Ono taková druhá pranostika: A nezaprší a nezaprší, také nepatří k těm nejpříznivějším. Ale přírodě neporučíš.

dest

Použitý zdroj: Acot Pascal, Historie a změny klimatu, 2006

 

Reklama