blobid0.png

Pilné včelky z pražského okruhu
V zázemí Centra Černý Most se skrývá celkem 10 včelstev a jsou domovem pro zhruba 650 tisíc včel. Tyto včelky pocházejí z Rakouska, jsou mírumilovné, a hlavně velmi pracovité – zvládnou opylovat květenu až v okruhu 5 km a ročně vyprodukují až 400 kg medu. Ač to může znít paradoxně, městský med je dokonce často kvalitnější než ten lesní. Květiny v okolí Centra totiž nejsou vystaveny agresivním chemickým postřikům a hnojivům.

Ze života včelaře
O včelky z Centra Černý Most s láskou pečuje zkušený včelař, který včelstva pravidelně navštěvuje a každoročně med stáčí. Ke své práci potřebuje kromě ochranných pomůcek také speciální nástroje jako kuřák a rozpěrák. Do kuřáku nebo také dýmáku vloží včelař ztrouchnivělé dřevo, pomocí plamenometu ho zapálí a vzniklý kouř pak používá k uklidnění včel. Včely mají z dýmu přirozený respekt a na včelaře pak neútočí. Rozpěrákem se následně včelař dostane k samotným plástvím. Z těch je pak nutné pomocí jemného smetáčku opatrně včelky sundat. Následně je plástev připravena k „odvíčkování“. Jednoduše řečeno, včelař sundá z plástve ochrannou voskovou vrstvu, pod kterou se skrývá med. Plástve se nakonec vloží do medometu, z něhož pak díky odstředivé síle vytéká samotný med. Složení, a tedy i kvalitu medu lze měřit pomocí speciálního refraktometru.

vc2.jpg

Včelí produkty
Propolis. Včelky produkují nejen med, ale i takzvaný propolis nebo také včelí tmel. Je to produkt stavební činnosti včel, kterou sbírají z rostlin produkujících pryskyřičné látky. Propolis plní nejen stavební a ochrannou funkci ve včelím společenství, ale je také možné ho díky jeho antimikrobiálním vlastnostem zužitkovat formou mastí, masážních prostředků nebo roztoků.

Včelí vosk. K uskladnění zásob medu a zároveň k jeho tepelné izolaci slouží včelí vosk. O jeho produkci se starají včelky dělnice. Využívá se hojně v medicíně, kosmetickém průmyslu, ale dá se i znovu roztavit a použít pro výstavbu pláství pro včelky.

vc3.jpg

Věděli jste, že…

  • …včely medonosné hrají v ekosystému nezastupitelnou roli? Bez včel by lidstvo do 4 let vymřelo.
  • …celkem existuje zhruba 20 000 druhů včel?
  • …na 1 kilogram medu musí včelky opylovat 2–2,5 milionu květů?
  • …při správném skladování vydrží med takřka věčně? Ve staroegyptských pyramidách se dokonce dochoval med 3 000 let starý a stále jedlý. Nenechte se proto odradit tím, že med po čase vykrystalizuje – neztrácí tím na kvalitě.
  • …včely sice emoce nemají, ale ty vaše vycítí velmi dobře, zejména strach? Ke včelkám je proto lepší jít s odvahou a klidem, odmění vás pak svým respektem. Rozhodně před nimi neutíkejte, včela létá až 35 km/hod.!
  • …včelky plní během svého života ve společenství různé role, například čističky, strážnice úlu, krmičky, stavitelky pláství a dělnice. Samci se nazývají trubci a nemají žihadlo.
  • …délka života včely je závislá na ročním období? Včela dělnice, která se líhne na jaře, žije v průměru pouze 6 týdnů. Na zimu se naopak rodí dlouhověké dělnice, jejichž úkolem je přečkat zimu, a proto se dožívají 7–9 měsíců.
  • …různé odstíny medu zastupují různé květiny a různá složení? Tmavý lesní med je mnohem bohatší na minerály, zatímco světlý květový med obsahuje více bílkovin.
  • ...včelí královna se ve volné přírodě dožívá zhruba 5–6 let života během kterého vyprodukuje až 2 000 vajíček? Zvládne tak vytvořit 1 vajíčko každých 27 vteřin a k oplodnění potřebuje 8–16 trubců.

vc5.jpg

Centrum Černý Most chce touto iniciativou pečovat o životní prostředí a také inspirovat širší veřejnost, aby včely chránila, jelikož mají v našem ekosystému stěžejní roli. Přiložit ruku k dílu může každý například tím, že pro včelky vysází semínka medonosných květin.

Reklama