Milé čtenářky, doufám, že už se těšíte na Štědrý večer. Dneska mám náladu na takové oddychové sladké téma, které se k Vánocům hezky hodí. Řeč je o medu. Co ho vyzkoušet nejen v kuchyni, ale i v kosmetice?

Já jsem si med v posledních několika letech tak oblíbila, že už vůbec nepoužívám cukr. Ani ho nevlastním. Medem totiž sladím úplně všechno. A tak nechybělo dlouho a začala jsem ho používat i na pleť a na vlasy.

Jelikož med vyživuje, zvláčňuje a vyhlazuje pleť, často se doporučuje přidávat ho do pleťových krémů, odličovačů a samozřejmě i do vlasové kosmetiky. Med se navíc hodí na všechny typy pleti. A navíc, je to jedna z nejsilnějších přírodních hydratačních látek a má i antiseptické účinky, hojí rány a zklidňuje pokožku.

Zkuste si třeba vyrobit pleťovou vodu. Budete potřebovat jednu lžíci medu, 15 ml citrónové šťávy a 100 ml destilované vody. Do ohřáté vody vmíchejte med a nechte vychladnout. Pak přidejte citrónovou šťávu, přelijte do lahvičky a dobře protřepte.

honey

Med můžete přidat i do pleťového mléka, které běžně používáte, v poměru 1:1 a přidejte opět citrónovou šťávu zhruba z jednoho citrónu. Stačí, když si mléko budete natírat na obličej jednou denně.

Nebo smíchejte med s vodou a zhruba jednou týdně si ho vmasírujte do pokožky. Bude krásně hydratovaná a jemná. Stejně účinné bude, i když med přidáte do koupele. Do vany nalijte zhruba jeden až dva litry mléka a asi pět lžic medu.

Já jednou za čas používám med jako masku na vlasy. Smíchám trochu medu se žloutkem a kokosovým nebo olivovým olejem. Nechávám působit půl hodiny až hodinu a pak vlasy pořádně umyju šampónem. Jsou pak nádherně lesklé a vypadají zdravě.

Jelikož mám neustále popraskané rty, potřebuji si jednou za čas udělat peeling. Ten vyrobím z medu, cukru a vlažné vody. Pak už jen stačí vmasírovat do rtů.

A pokud vás nebaví neustále holení a dáváte přednost depilaci, vyrobte si cukrovou pastu. Budete potřebovat půl kila cukru krystal, 50 ml vody a 50 ml šťávy z citrónu. Všechno smíchejte v hrnci a ohřívejte, dokud se nevytvoří hmota, která bude vypadat jako med. Nechte ji ale trochu vychladnout, jinak se opaříte. Při depilování ji pak jen ohřívejte ve vodní lázni do takové hustoty, aby se dobře roztírala.

Mějte se krásně a užívejte volna.

Čtěte také:

Reklama