Vše, co je keltské, říkával J.R.R.Tolkien, je jako kouzelný měch, kam můžete cokoliv vložit a odkud můžete téměř cokoliv vytáhnout. Meán Earraigh - jarní rovnodennost je časem, kdy je délka noci i dne stejná a pro všechny živé bytosti začíná jaro.

Ptáci si začínají stavět hnízda a klást vajíčka. Vejce bylo odjakživa symbolem znovuzrození a plodnosti. Za dob našich keltských předků se v této době vejce házela do čerstvých brázd, jedla, ukrývala do sýpek, kde byla ponechána celý rok, aby žehnala setbě a dala zrnu vzklíčit. Také se všelijak malovala, před uvařením se obalovala listy, kořeny, květy, kůrou, čímž získala na nové barvě. Později se tato vejce používala při různých společenských  hrách.

jarní rovnodennostNově osetá pole se kropila krví, poprašovala popelem z posvátných ohnišť, solí nebo hlínou z vrcholků hor. Samozřejmostí bylo obdarovávání jídlem a mlékem skřítkům a jiným duchovním bytostem. K zachování jejich přízně i na další období. Přírodním duchům se obětovalo něco z loňské sklizně - většinou  pár kusů ovoce. 

Moudří druidové pro období Meán Earraigh tak jako pro Imbolc, Beltaine a další časová údobí určili bylinky, které v tomto čase mají zvlášť dobré podmínky pro své plné magické využití. 

  • Jasmín pravý – jasmínové květy Vám napomohou k bohatství. Vůně jasmínu prý přináší i  prorocké sny. Květy se užívají k vyvolání duchovní lásky.
  • Zimolez kozí list – květy zimolezu prý přitahují peníze. Pro zvýšení psychických schopností se jimi doporučuje potírat čelo.
  • Mochna plazivá – infuzi lze používat do rituálních koupelí a při očišťovacích procesech. Mochna plazivá uděluje nositeli výřečnost a ochranu. Bere se s sebou k soudu. Pět okvětních lístků představuje lásku, moc, moudrost, zdraví a bohatství. Jestliže se vyfoukne vejce, skořápka se naplní mochnou a otvory zalepí, dům a majetek bodu v bezpečí. Jednou týdně koupel v lázni z mochny umí zažehnat zlé síly a vlivy. 
  • Pampeliška – o pampeliškovém čaji se říká, že zvyšuje duševní schopnosti, zřejmě díky svým čisticím a omlazujícím kvalitám. Jednoduché zahradní kouzlo podle druidského herbáře Ellen Evert Hopmanové: utrhněte za úplňku ochmýřenou hlavu pampelišky, zavolejte svá přání posvátnými směry a foukněte přání do větru. Pampelišky patří mezi Belenountion – byliny keltského božstva Belenos. 
  • Růže  šípková – šípky se přidávají do koupele k přičarování milence. Postačí uložit pár kousků do červeného plátěného sáčku, a ten přišpendlit pod oblečení. Šípkové korále mají moc přivolávat lásku. Červené okvětní plátky se také přidávají do léčivých a kouzelných bylinných směsí. Šípková růže je bylina ženského božstva, náleží do sféry Venuše a patří elementu vody. 
  • Žalud – plod dubu – ten se vyplatí mít vždy při sobě, žaludy totiž  přinášejí plodnost a štěstí všem plánům.        
Reklama