Od malička miluji záhady (nevím, kde se to ve mně vzalo, ale nejspíš po mamince, která zásobovala naši domácí knihovnu knihami tohoto typu). Takže i když vím, že bylo mnohokrát odborníky prokázáno, že jsou to nesmysly, vždycky jednou za čas si znovu ráda přečtu knížky Ericha von Dänikena, ať již to byla jeho prvotina Vzpomínky na budoucnost nebo další knihy tohoto nejznámějšího "ufologa" nebo třeba knihu Jitro kouzelníků J.Bergiera a L.Pauwelse.
Nemusím ale vypočítávat jen zahraniční autory, moc ráda mám knížky Ludvíka Součka, například jeho trilogii Cesta slepých ptáků, Runa rider a Sluneční jezero (mimochodem tuhle trilogii už jsem hodně dlouho nečetla, musím si ji objednat v knihovně :-).
S mojí zálibou v záhadách asi souvisí i četba sci-fi, i když už to není, co to bývalo (myslím tím, že sci-fi už nečtu tak často jako dřív), dnes mám raději horory, ale vlastně také takové, ve kterých je nějaký záhadný prvek a to většinou bývá, pokud to nejsou bezduché krváky.
Určitě vás napadne, že jsem sledovala např. seriál Akta X, Hvězdná brána a taky mám moc ráda filmy režiséra Davida Lynche, od těch prvních (např. Mazací hlava), samozřejmě seriál Městečko Twin Peaks a další. Tzv. dvorní scénárista Davida Lynche Mark Frost vydal v nakladatelství JOTA knihy Seznam sedmi a Šest mesiášů a na přebalu bylo mylně uvedeno, že postupně vyjde 7 knih od uvedeného autora. Protože se mně obě knížky líbily, netrpělivě jsem čekala, kdy vyjde zbývajících 5 dílů. Potom jsem začala hledat nejdříve v katalozích našich knihoven, jestli jsem jejich vydání nepropásla, potom v katalozích zahraničních knihoven, ale všude měli jen první 2 jmenované knihy. Nakonec jsem na Internetu našla, že to byl zřejmě omyl vydavatele, který tímto uvedl v omyl své čtenáře :-(
Ovšem svět záhad je pro mne spíše světem fantazie, mně osobně se nikdy žádná nevysvětlitelná příhoda nestala, rozhodně jsem spíš racionální člověk, i když kdo ví, co se skrývá v hlubinách vesmíru?
monca13
Děkujeme za pěkný příspěvek.
No, já mám radši fantasy než sci-fi, ale Souček je klasika :).
A jak se na záhady díváte Vy, ženy-in? Jsou pro Vás tématem filmů a románů, nebo součástí každodenního života? Napište nám!
Nový komentář
Komentáře
Teď jsem si o něm na webu našla např. toto:
Ovládal na dost dobré úrovni leckterý jazyk, měl úžasnou paměť. Tucet klasických a moderních řeči, a pak různé zvláštní; katalánštinu, sanskrt, buddhistický jazyk pálí, anglosaštinu, esperanto atd. Jednu řeč si dokonce vymyslel, urogalštinu.
Velmi zajímavá, zvláštní a ojedinělá je také kniha Hvězdoplavba vynikajícího spisovatele, překladatele a polyglota Václava Jaroslava Karla Pinkavy, píšícího pod pseudonymem Jan Křesadlo. Je to podle mého názoru spíše parafráze než parodie na Homérovu Odysseu, souběžně s českým textem je na protější straně překlad do starořečtiny. Vůbec nelituji, že jsem za ni dala asi před 15 lety téměř 1000 korun, a to byla tehdy opravdu dost vysoká cena za jednu knížku.
sci-fi mě baví jen něco
vždyť jsem psala, že sci-fi už moc nečtu, že mě baví spíš horrory a knížky se záhadami, ale není ani sci-fi jako sci-fi - třeba Marťanská kronika je perfektní knížka a není to tolik o Marťanech jako o lidech nebo souhlasím s Hysterií, která má ráda Raye Bradburyho - to taky zdaleka není jen sci-fi, ono si hodně lidí pod sci-fi představí hlavně lety do vesmíru a různé vesmírné příšery - ale hlavně - většina mého článku nebyla o sci-fi, ale o záhadách
sci-fi mi nic neříká
sci-fi mě neba
Perfektní je knížka Poula Andersona Stráž času
Věrulinka, Svecova Miluse: Děláte, jako kdyby vás do toho někdo nutil
Takovýmhle protaženým nééééééé jsme jako děti reagovali na sdělení, že bude výchovný koncert - jenže na ten jsme fakt museli
sci-fi,néééééééééé
Takový Ray Bradbury taky není špatný,docela bych uvítala,kdyby v televizi místo těch blbin opakovali divadlo R.B.
je opravdu pár zázraků,ale je po světě tolik příhod,že ty opravdové mezi nima člověk těžko rozezná
gerda: To je pravda, že sci-fi stárne, ale i některé staré kousky stojí za to. Třeba u Války světů mi přišlo neuvěřitelné, že mohla taková kniha vzniknout už tehdy, nebo nedávno jsem četla od Clarkea Měsíční prach a taky jsem hltala každé slovo o Měsíci napsané ještě před prvním přistáním na něm. Doporučuju
gerda: to se shodneme - taky mám moc ráda všechny uvedené autory
mám ráda sci-fi, jen nesmí být křečovité
Sci fi - jenom některé, strašně rychle totiž stárne.Ale Solaris od Lema nebo Bradburyho dílo, to je nadčasové. Ovšem horory, to si dám líbit pořád! Jakékoliv, ať už jsou to třeba Romány tří mágů od Karáska ze Lvovic /pokleslá literatura:) nebo gotické romány, Zelený děs, E.A. Poe.... od Kinga se mi moc líbilo To, ale další knížky už psal podle mého názoru hodně rutinně a je to na nich poznat.
Taky jsem kdysi četla sci-fi
scifi moc nemusím..