name

Mé jméno je, jak už všechny víte, Eva, francouzsky Éve, rusky Jeva, anglicky Eve, slovo eve v tomto jazyce znamená také předvečer. Je to jméno hebrejské a jeho původní znění prý bylo Havváh, Chavváh. Slovanskou obdobou by podle nepotvrzených zdrojů mělo být Živa, což je také význam tohoto jména – živá, životodárná, matka života. No… živá zatím jsem, ale do toho zbytku se tedy moc nehrnu.

Stejné jméno nosila, alespoň podle biblické verze o vzniku světa, první žena na zemi. Ona i její druh Adam slaví svůj svátek 24. prosince, na Štědrý den. Adam byl shodou náhod moje první dětská láska v první třídě.

Stejné jméno jako já nosilo v roce 2006 celkem 161 700 obyvatel České republiky, čímž se stalo třetím nejoblíbenějším.

Moje nejstarší sestra se jmenuje stejně jako matka a babička, druhá starší má ženskou variantu otcova jména. Jedna z nás se měla jmenovat Šárka. Možná by to padlo na mě, ale obě moje sestřičky chtěly doma Evičku. Totéž jméno nosí babička z otcovy strany. Až do poslední chvíle si ale máma trvala na svém. Když jsem se ale narodila na Nový rok, řekla si, že jméno Eva je pro mě vlastně ideální.

Jen malá poznámka pod čarou. Když jsem svého otce nedávno po letech potkala, ptal se mě, jestli se jmenuju Eva, nebo Marie. Věděl totiž, že se jmenuju jako jeho matka, ta ale měla křesní jména dvě. Zákeřné.

Jsem ráda. Jméno Eva se mi líbí víc než Šárka nebo Marie. Navíc je krátké a hodí se snad ke každému příjmení.

Jenom těm výsměškům a říkankám jsem se ve škole nevyhnula. Což se asi nepodařilo nikomu. Ke každému jménu jde vždycky něco vymyslet. Já poslouchala třeba „Evo, střevo.“ Na konci základky si mě kluci dobírali říkankou „Evičko, Evičko, co to máš za tričko,“ a dodávali k tomu „a ty boule na něm!“ Holt někdo má boule a někdo zase kou… koupací čepici.

A jaké je vaše jméno? O křestních jménech si dnes budeme povídat celý den! Mělo vaše jméno vliv na výběr vaší přezdívky na Ženě-in? Znáte jeho původ a význam? Věříte na věštbu podle jména? Kdy slavíte svátek? Je vaše jméno vůbec v kalendáři? Znáte někoho s netradičním jménem?

Jmenujete se po otci, matce, po prarodičích, nebo vás pojmenovali podle jiného klíče? Má několik členů vaší rodiny stejné jméno? Jak je pak oslovujete, sejdou-li se pohromadě, aby nevznikaly zmatky? Váže se k vašemu jménu nějaký příběh? Jste se svým křestním jménem spokojená, nebo byste chtěla raději jiné? A jak mu sluší vaše příjmení?

Své příběhy, úvahy a zamyšlení můžete posílat na adresu

redakce@zena-in.cz

Došlé příspěvky budeme během celého dne zveřejňovat a autorka toho nejzajímavějšího od nás dostane odměnu.

Reklama