Svištění karabáče z vrbových proutků je pro některé ženy a dívky rajskou hudbou, bez níž by zaručeně uschly na placičku. Ale jsou i takové, které se bez „omlazujícího“ mrskání rády obejdou.

prut

Patřím mezi ně. Berte si mě klidně za škarohlída, který tuhle krásnou tradici zrovna nemiluje, ale na velikonočním výprasku od přiopilých mužských, které ani pořádně neznám, neshledávám nic pozitivního. Ač jsem svůj názor svým dcerám nikdy nevnucovala a snažila se jim všemožně dopřát radost z Velikonoc, zdědily odpor k „mrskačkám“ po mně.

Ještě přežily pro ně nudné a zbytečné barvení vajíček v předvečer velikonočního pondělí, ale to bylo asi tak všechno.

Upřímně se doznávám, že vejce jsem barvila jen proto, že mi to připadalo zábavné. Nikdy jsem tomu nepřisuzovala hlubší význam než ten, že to vypadá na stole hezky. Stejně je nikdo moc nechtěl a koledníci, kterým jsem ze slušnosti otevřela, vzali za vděk spíš sladkostmi (v případě dětí), v případě dospělých panákem.  

Ale vraťme se k mým ratolestem ženského pohlaví, které bych podle mínění zapřisáhlých vyznavačů Velikonoc měla zamykat a „předhodit“ je koledníkům, aby jim výprask zaručil ženskou plodnou sílu.

Vždycky jsem to vždycky nechávala na jejich rozhodnutí. Chcete s bušícím srdcem vyhlížet koledníky, nechat se honit po zahradě, dvorku či kolem stolu a rozkošnicky pištět? Budiž vám to dopřáno. Nechcete? Připadá vám to ponižující, zbytečné, hloupé a staromilské, nikdo vás nutit nebude. Samy si zvolily druhou možnost.

V den D vždycky brzy vstaly, ač to nebývá jejich zvykem, a někam se „zdekovaly“. Buď  do lesa, kde se s podobně smýšlejícími kamarádkami ukryly v krmelci, nebo na půdu k sousedům, kde je nikdo nehledal. A tam v bezpečí sledovaly natěšené skupinky malých i velkých koledníků, jak se po nich shánějí. Po poledni většinou utichl velikonoční cvrkot a ony se s pocitem vítězství dostavily k obědu.

Třeba časem svůj vztah k Velikonocům přehodnotí. Budou péct beránky, barvit vajíčka, zdobit byt, a možná i ten symbolický výprask pomlázkou „přežijí“, ale i to je jen na nich.

Čtěte také

Reklama