Obchodníci si mohou mnout ruce. Blíží se Mezinárodní den žen (o tom, zda jej slavit nebo ne hlasujete ZDE). A to znamená velký skok v obratu především při prodeji květin. Jaké vítězí? Obchodníci se shodují, že tradičně rudé růže. Zaznamenávají ale také větší tržbu z prodeje sladkostí, vín a sortimentu pro přípravu lehkého občerstvení.

„Zákazníci při této příležitosti kupují nejvíce květiny. Oblíbená je ale také čokoláda a kosmetické balíčky. Zajímavostí je, že v porovnání s ostatními svátky před Mezinárodním dnem žen zákazníci výrazně více nakupují rudé růže. Nárůst jejich prodeje před tímto svátkem vidíme v řádu desítek procent,“ potvrdil nám ředitel komunikace prodejen Albert a Hypernova Libor Kytýr.

A protože k oslavě patří také přípitek, lidé více kupují vína. „Roste například obliba různých druhů vína. Letošním hitem je kvalitní víno původem z Chile,“ poznamenal Kytýr.

Průzkum: Největší radost udělá večer ve dvou a kytky

Agentura DEMA udělala průzkum, co lidé mají během těchto i jiných podobných svátků nejraději.

Čím muž nejvíce potěší?
● Podle třetiny mužů a žen partner udělá svému protějšku ženě radost, když svou pozornost soustředí jen na ni a věnuje jí láskyplný večer jen ve dvou.
● Čtvrtina mužů i žen říká, že muž projeví ženě svoji náklonnost hlavně tak, že ji vezme do společnosti nebo na večeři.
● Jen o něco méně, pětina mužů i žen, navrhuje darovat květiny.

A co dárky?
■ Muži si dvojnásobně častěji než ženy myslí, že ideálním dárkem je něco sladkého, čokoláda nebo bonboniéra.
■ Každá šestá dotázaná, každý muž tvrdí, že ženě se muž nejlépe zavděčí spíše než pozváním či dary tím, že přiloží ruku k domácím pracím.
■ Jsou však i tací (6% mužů a 4% žen), kteří tvrdí, že největším dárkem pro ženu je, když jí muž zmizí z očí, aby měla na chvíli klid.

Co když je dárkem erotická pomůcka?

Najít vhodný dárek není jednoduché. Často se snažíme vymyslet něco neobvyklého, originálního, čím druhého zaujmeme. Naše volba tak může padnout i na předmět z široké nabídky erotického zboží. S jakou odezvou obdarovaného je nutno počítat, naznačují výsledky průzkumu DEMA v odpovědi na otázku: „Představte si, že dostanete dárek. Když ho rozbalíte, zjistíte, že je to erotická pomůcka. Co by Vám v ten moment tzv. proběhlo hlavou?“

Reakce respondentů
► V případě kladného ohlasu by byla obě pohlaví dárkem překvapena a dávala to najevo. Brala jej s určitou dávkou nadsázky a humoru. Muži se projevili jako spontánnější příjemci dárku. Vyjadřovali touhu předmět co nejdříve vyzkoušet a byli zvědaví, „jaké to s pomůckou je“, jak neobvyklý bude jejich sexuální zážitek. Příznivě nakloněné ženy byly rezervovanější, uvažovaly spíše nad možným zkvalitněním partnerského vztahu.
► Neutrální reakce měly úvahový charakter, zamyšlení nad tím, proč dárce zvolil právě tohle. Zejména muži považovali pomůcku za signál doutnající nespokojenosti partnerky: „už jí nestačím; asi mi tím něco naznačuje“.
► U negativních reakcí byl rozdíl mezi pohlavími nejvýraznější a škála výrazových prostředků vykázala největší vyhraněnost. Odmítnutí se projevovalo jak umírněně: „nepřijmu; vyhodím“, tak vyjádřením rozpaků a pocitem, že by zbytečně vyhozené peníze bylo možné utratit rozumněji: „raději bych koženou kabelku“, až k pocitu odporu a zhnusení, který vyjadřovaly mnohem častěji ženy.

Bude se i u vás slavit MDŽ? Korespondují výsledky průzkumu i s vašimi názory?