mpfw.jpg
Foto: Archiv MBPFW

Jakub Polanka

Oděvy jsou pro Jakuba Polanku úzce spjaty s tvorbou a hledáním tvarů, struktur a barev způsobem, který koresponduje s podstatou kolekce a jejím pojetím. Proces a cesta tvorby jsou často rozpoznatelné jak na prezentaci oděvu, tak i v jeho položkách samotných. Jakub Polanka často pracuje s kontrasty a některá z jeho opakujících se témat jsou lehkost vs. drama, ženskost vs. maskulinita, brutalita vs. křehkost, logika vs. emoce a mnoho dalšího.

Jeho letošní kolekce byla představena ve spolupráci se značkou Samsung a byla doprovázena hudbou z reproduktorů, které perfektně sloužily jak doplněk celé přehlídky a dopomohly celé show ke speciální atmosféře. Modelky a modelové na sobě měli propracované návrhy v odstínech modré, jemné růžové, vanilkově žluté, šedé a černé. Většina kolekce byla nositelná. Modely pak doplnily stylové futuristické náramky.

Vanda Janda

Novou kolekcí autorka vrací vnímání módy ve své perspektivě do bodu, ve kterém ji jako dítě oslovila. Hodnotu každého kousku vystihuje čas strávený na jeho výrobě, složitost řemeslného zpracování, ruční zpracování oděvu od jeho počátku, zdobnost, a hlavně chvíle, konverzace či obohacování obzorů při jejich pomalém vytváření, které do každého jednotlivého modelu vloží určitou hodnotu, díky které bude pro nositele speciální.

Ani tentokrát Vanda Janda nepřekvapila barvami, které v kolekci využila. Její oblíbená růžová nemohla chybět a byla dominantou celé přehlídky nejen na parukách modelek, které její outfity předváděly. Nechyběla samozřejmě černá, bílá a šedá, které s růžovou perfektně korespondují. „Růžová je barva, která o nás poví, že jsme naivní a možná i hloupí ještě před tím, než otevřeme pusu. Děkuji jí za to. Chrání nás a šetří naši energii před těmi, kteří nás nechtějí chápat, nedokážou anebo jen chtějí žít tak jednoduše, že si nás prostě hned zaškatulkují. Věřím, že je alespoň růžová. Ale děkuji jim za to. I panenky, které jsou uchovávány ve škatulce, mají vyšší cenu. Nikdo si s nimi nehraje a nezničí je,“ říká návrhářka.

Michael Kováčik

Nová kolekce s názvem Club de Membres je o začlenění lidí do společnosti. Její charakteristické prvky jsou opět o spojovaní ženského a mužského protipólu a mají zvýrazňovat kvality obou světů. Inspirací jsou Michelovi podle vlastních slov vždy ženy kolem něj. „Řídím se intuitivně. Nedávám si žádné mantinely," říká.

Oversized modely byly nejvíce v odstínech bílé a černé. Výrazná byla hlavně saka velkých střihů. Dále dominovaly košile a široké kalhoty. Většina kousků ukazovala, že ženy mohou nosit bez problému oblečení svých protějšků, protože to vypadá naprosto skvěle a uvolněně. Nechyběly však ani šaty v typicky ženské siluetě, mini ani elegantní overaly.

„Chtěl jsem tentokrát udělat něco trochu jiného a napadlo mě, že uděláme živou instalaci, expozici. Chtěl jsem, aby to bylo intimnější a konstantnější. Chtěl jsem strávit více času se svými klienty a příznivci mé tvorby,“ říká návrhář, který svou přehlídku letos představil na soukromé akci v hotelu Andaz Prague mimo hlavní dějiště pražského týdne módy, v rozhovoru pro LP Life.

Tobias Equipment

Třetí přehlídka Tobias Equipment s názvem Trilogy SS24 představila završení jedné etapy této značky. Ta je založena návrhářem Tobiasem Schubertem studujícím na UMPRUM v Praze v Ateliéru módní tvorby pod vedením Mira Saba. Inspiraci čerpá převážně z fiktivních a virtuálních světů. Značka Tobias Equipment si zakládá na práci s neoděvními, filmovými a cosplay materiály, které propojuje s oděvem.

V kolekci nechyběly ani tentokrát elfí uší, které měla každá modelka i model. Byla plná upnutých legín a sportovně vyhlížejících střihů. Zároveň nechyběly ale ani kabáty a dlouhé šaty obepínající siluetu. V mnoha návrzích modelky i modelové vypadali, jako by si odskočili z placu natáčení Star Wars.

Tomáš Němec

Čerstvý absolvent UMPRUM Tomáš Němec na pražském fashion weeku představil již dvě vlastní kolekce v sezónách FW 23 a SS 23. Jejich modely na hraně fashion artu kreativně pracovaly s ženskou siluetou a kompozicí barev.

Ve své první RTW kolekci se Němec vrací k černé barvě a konfrontuje typicky feminní prvky se znaky maskulinity. Kolekce vytváří vlastní svět inspirovaný atmosférou noirových filmů. Zve nás do prázdných nočních ulic, looky vytvářejí dojem tajemnosti a nedostupnosti. Návštěvníci přehlídky sledují modely z pozice náhodného pozorovatele. Prostředí přehlídky navozuje atmosféru anonymního města, černé siluety modelů se stávají podnětem pro vlastní narativy a domněnky diváků.

Návrhář v ready to wear kolekci pracuje s kontrasty materiálů, kombinuje matné vlny a hedvábné šifony s lesklostí saténu, latexu nebo šusťákoviny. Zůstává u strohých výrazových prostředků, oděv zbavuje nadbytečného dekoru a nechává vyznít silné siluety. Na kolekci se podíleli také další mladí designéři. Looky doplňují klobouky vzniklé ve spolupráci s Alexandrou Gnidiakovou.

Jan Smejkal

Jan Smejkal vnímá oděv jako formu exprese každodenních pocitů na veřejnosti. Štít, či brnění proti vnějším problémům a pohledům ze strany okolí. Nositeli tedy přidává na síle a jistou dávku sebevědomí vyjít do ulic a cítit se být sám sebou. Značka se zaměřuje na unisex oversize módu z kvalitních materiálů. Vytváří každodenní oděvy za základě různorodého konceptuálního přístupu, nebo nepředvídatelných kreativních impulsů.

Různorodá kolekce byla plná oversize kousků, stejně jako nechybělo několik přiléhavějších siluet. Modely doplnily pruhované modro-bílé doplňky jako mašle na krku nebo manžet. Převládaly barvy jako tmavě modrá, bílá a černá.

Dominika Kozáková

Dominika Kozáková je mladá slovenská návrhářka z Prahy, která každoročně představuje své modely na MBPFW, ale poprvé prorazila v roce 2018, kdy se na MBPFW představila v soutěži VAN GRAAF Junior talent s kolekcí FREAK SHOW. 

Jakkoli jsou její návrhy jedinečné, záleží na každém jednotlivci, kterou tajemnou říši si vybere. Místo proměny ve zvíře máte pocit, že byste chtěli mít malého zvířecího společníka, ale nemůžete. Dominika má řešení se svými zvířecími taškami, které vás neustále obklopují. Totéž platí pro milovníky květin s jejími ručně vyráběnými sametovými květinovými taškami, které překypují květinovou esencí. Její ekologicky šetrné ruční návrhy vyráběné lokálně na Slovensku nebo v České republice, které vedou k přístupnému procesu, spolu s její láskou k lichým střihům, volánům a lemům vytvářejí kapslové kolekce, které zkoumají pokrokové myšlení, nadhled a alternativní vibrace, které najdete na planetě Dominika. Hravost, nevinnost, tajemství a spojení s aspekty Dominičina života pečlivě zobrazené na každém kousku znamenají rouhání modernímu módnímu komfortnímu vesmíru.

Denisa Dovala

Tvorbu Denisy, která tvoří pod značkou Denisa Dovala, můžete vidět pravidelně na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku již od roku 2019. Mimo jiné však své kolekce prezentovala také na zahraničních platformách Mercedes-Benz Fashion Weeku v Budapešti nebo Kyjevě. Její tvorba si zakládá na kreativním konceptu, který ztvárňuje nejen pomocí střihů a siluet, ale také díky svému autorskému potisku látek, který si vytváří sama a je součástí její vize.

Její letošní kolekce byla plná tlumených barev jako jsou bílá, černá nebo hnědá. Jednoduché nepříliš zdobené kousky působily elegantně a nositelně. V kolekci nechyběla řada dlouhých šatů krásně podtrhujících ženskou siluetu stejně jako kalhotové kostýmy.

Zdroje: MBPFW, autorka článku

Reklama