V létě je brázdí jachtaři, kajakáři a  rybáři, a kolem krouží rekreační i výkonnostní cyklisté. Milovníci historie obdivují hrady Řádu německých rytířů nebo pátrají po stopách druhé světové války.
5b39fb7b41d71obrazek.png

 
15 jezer ve městě

Hranice Varmijsko-mazurského vojvodství, kde jezera leží, téměř kopírují hranice bývalého Východního Pruska. Hlavní město vojvodství Olštýn se nachází v jižní části Warmie na řece Łyně. Určitě nevynechejte návštěvu Starého Města s hradním komplexem a Kostela svatého Jakuba apoštolského z počátku 14. století. Olštýn je jednou ze zastávek na evropské gotické cestě a kostel je považován za vrcholné dílo cihelné gotiky v Polsku. Ve městě dlouho žil známý astronom Mikuláš Koperník. Kromě svého vědeckého působení zde pomáhal postavit městské hradby na ochranu proti Řádu německých rytířů.
Asi vás úplně nepřekvapí, že přímo ve městě leží hned 15 jezer. I s těmi souvisí program Aktivní Olštýn, který umožňuje vyzkoušet si 32 sportovních disciplín (např. plachtění, běh, cvičení v parku) zdarma. A to jak pro místní, tak pro turisty.
5b39fb9f5d490obrazek.png

Napnuté plachty a vítr ve vlasech

Mazury představují ideální cíl pro jachtaře. Na ploše téměř  52,000 kilometrů čtverečních najdete přes 2.000 jezer. Ta největší jsou propojena umělými kanály. Vzniká tak unikátní soustava 45 jezer, 12 kanálů a 8 řek. Na proplutí celé stezky budete potřebovat více než 10 dnů.
Když budete mít štěstí, uvidíte na březích pobíhat stáda divokých koní. V severní části jezer v Puscza Borecka můžete dokonce pozorovat i zubry. Oblast je bohatá zejména na ptactvo, pro které zde existuje řada rezervací (známý je např. ostrov kormoránů). Ta na jezeru Luknajno byla zapsána na seznam UNESCO. Je uzavřena pro turisty, ptáky lze ale pozorovat z nedalekých věží. Krásnou přírodní rezervaci jezero Dobskie můžete naopak navštívit pouze na plachetnici. Platí tam ale zákaz použití spalovacích motorů.
Mezi nejnavštěvovanější letoviska patří Mikolajki na břehu největšího jezera Śniardwy (114 km3), Mamerki u jezera Mamry (105 km2) a Giżycko u jezera Niegocin (26,4 km2).

Inspirujte se na videu


 
Pronájem plachetnic

V závislosti na sezóně, typu lodi a délce pronájmu se dají plachetnice pronajmout od 300 zlotých (necelé 2000 Kč) za den.
Více informací na www.mazury-charter.pl/port

Po kolejích do vody

Největší atrakcí Elblągu na severu Polska je dodnes funkční Elblągský kanál vystavěný v letech 1848–1872. Jde o nejdelší splavnou vodní cestu v Polsku měřící 84,2 km (11 hodin plavby). Má dvě části – od jezera Druzno k plavební komoře Miłomłyn (v délce 52 km) a od komory Miłomłyn do Iławy (v délce 32,2 km). Rozdílné hladiny vody překonávají lodě po železničních kolejích. Technicky geniální řešení vymyslel Georg Jakob Steenke. Lodě na vzdálenosti 11 kilometrů překonají převýšení 99 metrů mezi hladinami jezer Druzno a Pniewo. Stroje na tahání lodí využívají výhradně sílu proudu vody.

Podívejte se na video


 
Výlet na lodi

5b39fbde1f193obrazek.pngVýlet na lodi mezi Ostródou a Miłomłynem trvá 2,5 hodiny. Lístek stojí 50 zlotých (něco málo přes 300 Kč) v nízké sezóně a 63 zlotých v létě.
Více informací na www.zegluga.com.pl/en/ .

Na kajaku z Krutyně do Ukty


Nejpopulárnější řekou na Mazurských jezerech je Krutyně, která propojuje hned několik jezer. Pokud máte více dní, můžete začít v městečku Babieta a pokračovat přes jezera Zyzdrój Welki, Spychowo, Uplik a Mokré do Ukty. Řeka spojující jednotlivá jezera příjemně pomalu teče a meandruje mezi lesy a loukami. Po cestě proplujete přírodními rezervacemi Czaplisko Lawny Lasek a Krutynia.

Pokud máte na vodu jen půl dne, tak se vydejte na klasický, 12 kilometrů dlouhý úsek z Krutyně, přes Rosochu a Wojnowo do Ukty. Lepší je ale vyhnout se víkendu, kdy je na řece provoz jako v létě na Vltavě.

Více ve videu níže


 
Půjčovna lodí:

Cena pronájmu kajaku je 39 zlotých za den při krátkodobé výpůjčce a 30 zlotých při půjčení na týden.
Více na http://mazurypttk.pl/splywy-zorganizowane-na-krutyni

Po stopách 3. říše

Nedaleko městečka Kętrzyn ve Varmijsko-mazurském vojvodství se nachází ponuré místo Gierłoż s temnou historií. Wolfsschanze (česky Vlčí doupě) sloužilo za druhé světové války jako „vůdcův hlavní stan“. Odtud řídil všechny válečné operace, zničení Varšavy nebo invazi do Sovětského svazu.
5b39fbbb41c7cobrazek.png

Ačkoli byly bunkry na konci války vyhozeny do povětří samotnými Němci, rozkradeny zlatokopy a materiál použit na poválečnou obnovu Olštýna, celý komplex bunkrů stále vypadá velmi impozantně.
Právě tady se pokusil plukovník Stauffenberg o atentát na Hitlera. Operace Valkýra se pak stala předlohou pro stejnojmenný film s Tomem Cruisem v hlavní roli.

Více informací najdete na www.wolfsschanze.pl/index.php/wolf-s-lair

Podívejte se na inspiraci


 
 
 

Reklama