Nedávno jsem na jednom semináři vyslechla příhodu, kterou líčila jedna z přednášejících. Její blízká přítelkyně ji při návštěvě porodnice přizvala k prvnímu koupání svého čerstvého miminka. Tato milá a příjemná událost začala nabírat poměrně jiný směr ve chvíli, kdy dětská sestra sáhla do skříňky pod vanou a vyndala vesele barevné a pronikavě vonící lahvičky s kosmetickými přípravky pro nejmenší od jedné nejmenované firmy. Přítelkyni, která se takřka profesionálně zabývá aromaterapií a masážemi kojenců, se zježil veškerý vlasový porost. Takový koktejl vůní a nejrůznějších chemických sloučenin „plácat“ na novorozence!

 

Existuje nějaká přirozená alternativa k běžně prodávaným kosmetickým výrobkům?

Pokožka miminek je jemná, citlivá a prostupnost je téměř srovnatelná s prostupností sliznic. Dětská kůže je několikrát tenčí než u dospělého člověka a nemá ještě dostatečně rozvinuté fungování potních a mazových žláz. Z těchto důvodů má sklony být spíše suchá. Tyto vlastnosti ji předurčují k ošetření pečlivě volenými přípravky. Výbornou alternativou k nerůznějším dětským tělovým mlékům, olejíčkům a mastím jsou rostlinné oleje, které jsou lisované za studena (lze je často zakoupit i v BIO kvalitě). Jejich výhodou je, že se rychle vstřebávají a prostupují do hloubky. Pokožka ošetřená těmito přípravky dýchá, navíc tyto oleje obsahují řadu vitaminů, minerálů a dalších cenných látek v jejich přirozené podobě. Aby nedošlo k nepříjemnému nedorozumění, těmito vlastnostmi se pyšní pouze oleje za studena lisované! Rafinované oleje se vstřebávají pomalu a obsahují pouze stopové množství původních vitaminů, minerálů a dalších bioaktivních látek, jejichž ztráta je způsobená rafinací a vysokými teplotami při výrobě. Asi nejhorší jsou z tohoto pohledu výrobky, které obsahují minerální oleje (Paraffinum liquidum). Ty se nevstřebávají, zanechávají pocit mastnoty a ucpávají póry (pokožka nedýchá).

Jaké druhy rostlinných olejů jsou pro ošetření pokožky kojence nejvhodnější?

M a n d l o v ý   o l e j  - Tento olej byl odedávna velmi ceněn a právem patří mezi ty nejžádanější. Své uplatnění nalézá především při ošetření suché pokožky se sklonem k olupování, popraskání a svědění. Tyto vlastnosti ho předurčují ke zklidňování podrážděné (nejen) dětské kůže, a to i u malých atopiků. Mandlový olej obsahuje vitaminy A, E a F, z minerálů zejména hořčík, draslík a vápník. Spolu s jojobovým olejem je nejvhodnější k ošetřování pokožky těch nejmenších. Naprostým „mazacím favoritem“ je ale po kojeneckém plavání či delším koupání.

J o j o b o v ý   o l e j – Jojobový olej není olejem v právem slova smyslu, z hlediska složení se totiž jedná o tekutý vosk. Z těchto důvodů se neužívá vnitřně (trávicím traktem prochází nezměněn). Tento rostlinný přípravek vyniká svou univerzálností, hodí se pro všechny typy pokožky, a pro kojeneckou obzvlášť. Jeho další předností je, že udržuje přirozenou hydrataci pokožky. Což se příznivě projevuje především u citlivé, suché a podrážděné kůže. Dále musím zmínit jednu překvapující zajímavost, jojobový olej přirozeně obsahuje UV-filtr 3 až 4! Všechny maminky, které si tuto úžasnou tekutinu pro své dítko zakoupí, si nevědomky pořídí výborný přípravek pro lesk a hebkost vlasů, stačí jen pár kapek vmasírovaných do vlhkých vlasů.


M e r u ň k o v ý   o l e j – Olej z meruňkových jader je dalším z řady přípravků ideálních pro jemnou a velmi citlivou kojeneckou a batolecí pleť. „Meruňkáč“ opět ošetřuje a regeneruje zejména suchou, ekzematickou a popraskanou kůži. Maminky a tatínkové, kteří se rádi vystavují slunečním paprskům, ho velmi ocení po opalování.  


M a k a d a m i o v ý   o l e j  -  Tento olej získávaný z takzvaných makadamiových ořechů, které vlastně ořechy nejsou, je ideálním ke kojeneckým masážím, neboť oplývá úžasnými regeneračními účinky. Dále podporuje přirozenou hydrataci kůže, udržuje ji tak vláčnou a elastickou. Nezanedbatelný je i obsah vitaminů A, B, E a ochranného UV-faktoru 3 až 4!


O l i v o v ý   o l e j   - „Tekuté zlato“ je vhodné nejen ke konzumaci v nerůznějších pokrmech, ale i k péči o zánětlivou, suchou kůži se sklonem k alergiím. Svým složením je předurčen k ošetření podrážděné či poškozené pokožky. Maminky jej ocení zejména ve formě zábalů na poškozené vlasy. Pozor, při smývání nejprve naneste šampon (jinak mě budete proklínat na věky!), vlasy řádně promněte, a až po té smývejte vodou. Pravděpodobně budete muset postup zopakovat ještě jedou.


S l u n e č n i c o v ý  o l e j  - Olej ze semen slunečnice  je „nadupaný“ vitaminem E, proto výborně hojí a regeneruje pokožku. Je také čistě přírodním přípravkem, který dokáže kůži prohřát a prokrvit. V případě, že jej používáte v péči o svého potomka denně, hrozí však mírné podráždění a vysušení kůže. Z těchto důvodů je vhodnější jej míchat s jinými druhy za studena lisovaných olejů, například s mandlovým či meruňkovým.

 

M a k o v ý  o l e j – Tekutina získaná lisováním makových semínek za studena je zajímavou specialitou v péči o dětskou pokožku, neboť uvolňuje spasmy hlubokého svalstva, a proto se doporučuje například k masírovaní a promazávání miminek, které musí cvičit tzv. Vojtovu metodu. Dále je ideální pro spastická dítka a kojence s postižením centrální nervové soustavy. Makový olej má zklidňující vliv na psychiku, takže kojícím maminkám, které nemohou užívat velké množství běžných léků, může účinně pomoci při bolestech hlavy, ale i při stresu a celkovém vyčerpání (zevně, ve formě jemné masáže).

(Všechny uvedené oleje lze v ČR již naprosto běžně zakoupit, některé dokonce v BIO kvalitě. K dostání jsou v prodejnách zdravé výživy, v „zelených“ lékárnách, v mateřských centrech, v některých klubech kojeneckého plavání a samozřejmě v nepřeberném množství internetových obchodů.)

Jak dobře nakoupit?

Přírodní produkty by rozhodně neměly obsahovat minerální oleje, které jsou bohužel běžnou složkou řady „přírodních a bylinných“ produktů. Velice smutný je fakt, že se dosti často používají jako základ mnoha běžně prodávaných dětských olejů. Dále pozor na konzervanty, jakými jsou například methylparaben, ethylparaben, propylparaben apod. Také mnoho vonných syntetických látek vyvolává alergické reakce nebo zhoršuje již existující alergii.

Při koupi olejů si rozhodně všímejte, z jakého materiálu je vyrobena lahvička, u výrobků prodávaných v průhledných lahvičkách byste měli zbystřit. Ideální bývá tmavé sklo, ale některé u nás dostupné velmi kvalitní oleje jsou prodávány i v lahvičkách ze speciálního plastu. Mnoho napoví i barva a hustota oleje, za studena lisované bývají hustší, tmavší či zlatavější. Řídký a světlý olej by vás měl rozhodně odradit! 

 

Zdroje: Velká kniha aromaterapie, Nelly Grosjean

            Tajemství aromaterapie, Jennie Hardingová

             www.nobilis.cz, www.salus-mh.cz