DVD, DVD, DVD... Všichni ke všemu dávají DVD. Naštěstí je z čeho vybírat, než se zdigitalizuje všechno, co bylo kdy natočeno, potrvá to ještě dlouho a pořád se čeká na některé skvělé filmy, které milujeme, chceme, ale které stále z neznámého důvodu nevyšly.

Jedním takovým případem jsou filmy režiséra Zemana, naprostá klasika světové sci-fi kinematografie. A proč nevyšly? Ale ne, ony vyšly! Jen u nás se dědicové nedohodli, a tak, chcete-li se podívat na některý z jeho nezapomenutelných snímků, musíte brouzdat asijským internetem. Viděl jsem kompletní výbor s japonskými znaky i titulky.

Ale to je jeden z těch zapeklitějších případů, protože většinou máme zcela opačný problém. DVD na nás chrlí všichni. Když začaly vycházet u jediné firmy české filmy za nějaké dvě stovky, byla to bomba. Každý spěchal, aby je měl, navíc to byla vážně špička. Jenže dneska pomalu ani nejde mít přehled o tom, které tituly už vyšly, které vyjdou, kdo je vydal a kde je koupit.

Na trhu máme hned několik vydavatelství, které vydávají béčkovou filmovou produkci. U nich naleznete filmy, o kterých jste sice nikdy nic neslyšeli, ale které jsou tak levné, že je za tu cenu skoro nemůžete nekoupit. Skoro.

Na straně druhé jsou zde takové projekty jako digitalizace „zlatého českého filmového fondu“, kde vycházejí prvorepublikové filmy v představě, že právě to jsou nosiče, které chce mít každý doma. Nevím, jak jste na tom vy, ale já se pomalu dostávám do situace, kdy si říkám, že každý další krám do domu je zbytečný. A kolikrát se asi podívám na něco ze „zlatého fondu“? Přesto si ale série svoje kupce najde.

Daleko zajímavější je zlatý evropský filmový fond, který vydávají Levné knihy. Všechno začali Sedmou pečetí Ingmara Bergmana v naprosto hrozné kvalitě, nad kterou zůstával rozum stát. Od té doby se ale ledacos změnilo, a dokonce i ta Sedmá pečeť je k dostání v nové verzi.

Levné knihy dnes mají monopol na klasické evropské filmy a za 99 Kč jeden nosič si je může dovolit každý milovník filmového žánru. Pokud vás berou jména jako Fellini nebo již zmiňovaný Bergman a desítky dalších, je čas vyrazit nakupovat.

To ale stále ještě není všechno, hodně si mohou dovolit velké deníky, u kterých čas od času naleznete poměrně zajímavé DVD za nějakých směšných 38 Kč nebo tak nějak. Lidové noviny vycházely s knihou, teď vycházejí s filmem, Reflex měl také hezkou DVD přílohu, je toho zkrátka víc, než se dá sledovat.

Pak jsou tu ovšem veselé akce, které člověka přímo překvapí. Jednou z nich je ta, která dala titulek tomuto článku. Benzina pochopila, jak na lidi, a když budete tankovat u nich, budete pak moci slýchat ono neopakovatelné Ahoj Ájo. Je sice pravda, že Fík na svých cestách dělal kde co všechno, ale nejsem si s to vybavit, že by někdy dělal u pumpy. Teď má příležitost.


 

Reklama