Jeden z nejoblíbenějších rodinných psů. Aby ne, jeho společenská povaha ho k tomu přímo předurčuje. Čím více pozornosti mu věnujete, tím víc legrace vám bude vracet. Hodí se jak do bytu, tak na zahrádku. Zima ani mráz mu nevadí, naopak strádá, pokud ho vystavíte samotě…
 
Historie
Existují záznamy již z roku 430 př.n.l. o malém honicím psovi, zahánějícím zajíce do sítí. Původ mají tito psi zřejmě v Řecku, poté se dostali do Říma a pak do Anglie. Ovšem jiné prameny uvádějí, že „beagl“ sám pochází z Anglie či Francie, kde plnil roli malého honicího psa, či že je to pouhá jiná verze southernhounda (honicího psa z jihu Francie).
 
Patrně křížení s těmito psy a starou smečkovou rasou zvanou talbot vznikli první předci bíglů.
Nakonec lze souhlasit s tvrzením R.B Leena, který tvrdí, že „beagl“ je původní britské plemeno, ale jeho původ leží v temnotách. Jeho název má stejně neurčitý původ. Ze staroanglického „bengle“, z keltského výrazu „beag“… značící slovo „malý“. Nebo starofrancouzské „bugle“, což znamená „zvučet“?

Byl oblíbený u královských rodin, proto se mu někdy říká i  „Regal bengle“ tedy „královský bígl“. Je to pes určený především k honu a lovu zajíců, které dovede bezchybně vystopovat, dodnes je v anglických zemích k tomuto účelu využíván. Ostatně, už víte, kteří psi jsou na obrazech starých parforsních honů?
 
Povaha
Jeho povaha je dle standardů prosta agresivity či bázlivosti. Jedinci se sklony k agresivitě jsou chovateli z chovu vyřazováni. Je milý a přátelský a miluje hony, procházky, přírodu, návštěvy, prostě neustále se kolem něj musí něco dít. Vyplývá to z jeho smečkového původu, je vděčný za jakoukoliv společnost a je nekonfliktní.

Miluje děti a je tím nejoriginálnějším domácím společníkem. Ale je i dobrým a ostražitým hlídačem, ovšem nově příchozí většinou vítá s radostí, takže zloděje spíše uvítá, než zastraší, což je důsledek jeho smečkové povahy. Příliš nerozlišuje svoje a cizí lidi, přátelsky se chová ke všem. Jako přísnou ostrahu svého majetku si ho tedy raději nepořizujte…
 
Výcvik vyžaduje nenásilný a citlivý, je poměrně jednoduché ho naučit poslušnosti formou hry a zábavy. Je nadmíru učenlivý, živý a cvičí s radostí. Začít však musíte už od štěněte. Ovšem jeho honicí minulost má silné kořeny. Pokud v přírodě narazí na čerstvou stopu, jen velmi těžko ho odvoláte. Ale nebojte, jeho vynikající orientační smysl ho zavede zpět k páníčkovi hned, jak se jeho slídící pud uspokojí. Miluje takovéto pobíhání „sám od sebe po stopách“, tento jeho pud je velmi silný a může neznalého nového páníčka velmi nemile překvapit. Pes v dobré kondici vydrží samostatně stopovat zajíce i 24 hodin. A právě silný lovecký pud někdy zapříčiňuje špatnou pověst bígla jako tvrdohlavého a neposlušného psa. Ve smečce a na stopě nemusel a ani nemohl člověka poslouchat.

Právě této jedinečné povaze je třeba přizpůsobit také výcvik. Ačkoliv tento pejsek do vysokého věku vypadá jako rozpustilé štěně, není vhodné otálet. Od útlého věku se musí naučit spořádanému psímu životu a základům poslušnosti. Jen tak z něj bude normálně ovladatelný pes. Bíglové nejsou hloupí, jak se o nich někdy traduje, míra jejich „inteligence“ závisí na schopnostech páníčků psovi poskytnout dostatečné možnosti osobního rozvoje.

Bígl rozhodně není „gaučákem“, i když se rád položí vedle páníčka po vyčerpávající procházce lesem.
 
Jak vypadá?
Celkově působí  velmi symetricky, má středně dlouhou hlavu, u fenek je obličej jemnější bez vrásek nebo záhybů. Oči má tmavě hnědé či oříškové. Uši dlouhé, zaoblené a sahají zhruba k čenichu. Dlouhý krk umožňuje slídění po stopách. Bígl nemá klíční kost, takže správně široké a dlouhé plece tvoří jen kosti, šlachy a svaly. Trup je pevný a dobře osvalený. Ocas je silný, střední délky, a tím také nejvíce viditelný. Kohoutková výška od 33-40 cm. Váží 8-15 kg.

Srst mají hustou a krátkou, voděodolnou a v horní vrstvě hrubou, ale podsada je měkká a poskytuje dokonalou ochranu proti povětrnostním vlivům. Psi žijící venku línají na jaře a v létě, psi v bytě většinou průběžně celý rok. Nečistoty ze srsti snadno vykartáčujete, není náročný na „kosmetickou“ péči. Barevné varianty jsou různé, společný je znak bílého konce ocasu, většinou tak 1/3 ocásku.
 
Štěňata jsou zvláštní…
Bíglové přicházejí na svět černobílí nebo zcela bílí. Černobílým štěňatům začnou během prvních týdnů života některá černá místa na hlavě a na těle blednout, až získají jeden z odstínů hnědé. Výsledkem je tříbarevný (trikolorní) pes, tedy kombinace, jakou si lidé s bígly nejčastěji spojují. Bílým štěňatům naopak začnou místa na hlavě i na těle tmavnout, až také získají jeden z odstínů hnědé. Takoví psi jsou potom jen bílohnědí, tedy bikolorní. Tato barevná kombinace je naprosto standardní, je pouze vzácnější. Jediná barva, kterou bígl nesmí mít, je játrová, podle toho, že by se dala přirovnat k barvě vařených jater nebo k barvě čokolády. Toto zbarvení je u bíglů nežádoucí, poněvadž ve vrzích, kde se objevilo, se zároveň vyskytla slepá štěňata. Obecně platí, že bígl může být zbarven libovolnou kombinací černé, hnědé a bílé a také mu jakákoliv kombinace těchto barev sluší. Měl by ale mít bílou špičku ocásku.

 
Pozor na tloustnutí!
Bíglové mají sklony k tloustnutí, takže to u nich není dobré přehánět s pamlsky. Do věku 4-6 měsíců krmte štěněcími granulemi, poté můžete přejít na dospělácké.
Dožívá se v průměru 13 let.
 
Závěrem lze říci, že pokud bíglovi vytvoříte aktivní smečku, stane se vašim výborným kamarádem, který bude pro každou špatnost.
 
Foto a odborné informace:

Rabbit Run, chovatelská stanice F.C.I.
M+J+O+M Šabatovi
Hubov 10, okr. Tábor
Tel. 602 949 888
       737 266 125
www.rabbitrun.cz
info@rabbitrun.cz
ICQ: 300-875-877

Reklama