chuze.jpgFoto: Shutterstock

„U každého klienta se dívám na to, zda při chůzi používá paže, nebo je má jen tak svěšené u těla. Při správné chůzi by totiž paže měly provádět poměrně velký pohyb v ramenou a jít až za osu páteře. Jen tak dochází k automatické mobilizaci hrudní páteře, která se tak sama napravuje. Pokud však klient paže při chůzi nepoužívá a nosí je u těla, navíc se ještě dívá ne před sebe, ale dolů na zem, je vlastně stále nahrbený,“ vysvětluje Hana Toufarová, zkušená lektorka s více než třicetiletou praxí. Právě tato metoda je velmi účinná například při bolestech zad, zatuhnutí kloubů, namožení svalů a podobných potížích pohybového aparátu.

Na paže bychom tedy při chůzi rozhodně neměly zapomínat. Pokud totiž nepracují správně, lopatky se po celou dobu našich kroků vytahují ze své ideální pozice, a my se tak ani na chvilku nenarovnáme. „Navíc se nám jde mnohem obtížněji, špatně se nám dýchá a bolí nás hrudní část páteře, protože se při chůzi vůbec nepohybuje. Bolest se může objevit i v ramenou, protože ty bez pohybu tuhnou,“ varuje Hana Toufarová.

A všem, kteří ještě pochybují, jestli je normální takto při chůzi pohybovat pažemi, vzkazuje: „Ano, je to normální, mělo by to být přirozené a je to prospěšné pro naši hrudní část páteře i ramena. A naopak – chůze bez používání paží bývá často příčinou bolestí v hrudi a tuhnutí ramen,“ uzavírá lektorka Hana Toufarová.
 
Tip: Prodlužte si krok!
Věděly jste, že paže ovlivňují i váš krok? Proto se při chůzi snažte o velký pohyb paží až za osu páteře. Takto se prodlouží i délka kroku.