Když Airbus vyplivl skoro tisíc pasažérů na letišti, počítala jsem s nekonečnými kontrolami, testy a frontami. Vše bylo ovšem tak skvěle zorganizováno, že jsem po slabé půlhodince už seděla v taxíku do hotelu. S kamarádkou jsme si vybraly západní pobřeží, ze zkušenosti už víme, že je tam začátkem roku nejstálejší počasí a méně větrno než na východě.

63ecae5e3bbd3blobid0.jpg

Slunce pálilo, tak rychle do vody. Tentokrát mi pláže připadaly ještě bělejší a moře ještě tyrkysovější. Ale možná to byl ten dvouletý covidový absťák. V hotelu personal pobíhal disciplinovaně v rouškách a všichni zářili radostí, že se konečně dočkali hostů. Přestože většina z nich sem přijela kvůli relaxu, stojí za to Mauricius poznat.

Koktejl jazyků a kultur

Nejzřejmější rys je jeho multikulturní kouzlo. Každý národ, jehož přislušníci u jeho břehů zakotvili tu zanechal nějakou stopu. Mísí se tu evropské, africké, indické i arabské prvky. V ulicích se o sebe doslova opírají křesťanské kostely, islámské mešity, hinduistické chrámy i čínské pagody. Vyznavači jejich náboženství žijí na ostrově ve výjimečné toleranci, umění snášenlivosti se učí snad už ve školce. A užitek z toho mají všichni.

63ecadf3a63dbblobid0.jpg

Když nechcete stále ležet na pláži

Prohlídka hlavního města Port Louis je “must”, užijí si ji hlavně milovníci shoppingu. Žije tu kolem 200 000 obyvatel a je tu pěkně rušno. Nadchnou vás koloniální stavby nebo nádherná pagoda Thien Thane, v barevné a různými lahůdkami kypící tržnici nebudete vědět, kam se dřív podívat, prohlédnete si pěkně zblízka modrého a červeného Mauricia v Blue Penny Museu. Na nákupy můžete vyrazit do malých obchůdků v úzkých uličkách nebo přímo na nábřeží do elegantních shopping center na Caudan Waterfront. Všude se dá smlouvat, ale ceny nejsou tak nízké, jak byste tady očekávali.

63ecadc6a26c2obrazek.jpg

Kochání přírodou

Příroda ostrova stojí za důkladné prozkoumání, vyplatí se přibalit si do zavazadla pevné boty. Stačí vyrazit do národních parků Black River Gorges National Park na západě nebo Wald Bras d’Eau na východě. Na skvěle udržovaných turistických stezkách všech stupňů obtížnosti objevíte mohutné vodopády, pokocháte se nádhernými výhledy a zažijete vzácnou atmosféru nedotčené přírody.

63ecae0952a16obrazek.jpg

Žraloci nehrozí

I když i na plážích se můžete cítit jako Robinsoni, civilizace je vzdálená, v moři můžete být klidní. Žraloka nepotkáte. Mauricius je totiž obehnáný korálovým útesem, který tvoří dokonalou přírodní hradbu, přes niž velcí živočichové nemají šanci proniknout. Můžete tu v pohodě pozorovat podmořský svět při šnorchlování, z pláží vyjíždějí pravidelně čluny na moře, potápět se s profesionáolní výbavou, vyrazit na výlety lodí nebo zkusit windsurfing.

Blaho pro tělo i duši

V Evropě nejraději cestuji na vlastní pěst, ale v případě Mauricia jsme s kamarádkou vyrazily za travel designery z Elite Voyage a nelituji. Navrhli nám plán cesty, vybrali hotely, zajistili transfery a vše skvěle fungovalo. Samy bychom asi spoustu zážitků, které ostrov nabízí, neobjevily. Doporučili nám tři hotely a všechny byly skvělé.

Constance Belle Mare Plage

63ecaea878d74blobid0.jpg

Constance Belle Mare Plage je světoznámé letovisko ležící na východním pobřeží. Táhne se podél dvoukilometrové písečné pláže, která obepíná celý resort, patřící k nejstarším a nejlepším na Mauriciu. Vilky jsou rozesety v bujném tropickém parku, některé takřka na pláži jiné obklopené palmami uprostřed stinné zahrady. Resort je vhodný jak pro rodiny s dětmi, tak pro bezdětné páry. Na výběr máte několik variant ubytování: od dvoulůžkových pokojů, přes prostorné suity a k dispozici je i několik vilek s více ložnicemi.

Sedm restaurací jistí pestrou neopakující se stravu. Přímo v hlavní budově hotelu je ta hlavní La Citronelle, kde se podávají snídaně a večeře. Mě okouzlila restaurace přímo na pláži La Spiagga, specializující se na ryby a mořské plody a na italskou kuchyni. Mauricijka Devika Bithioo nám doporučila humra a zajímavý salát ze srdíček mladých palem a k tomu skvělé suché bílé víno. Jemné, krémové jádro různých druhů palem patří mezi vysoce ceněné ostrovní pochoutky. Jde o střed zelených, mladičkých, maximálně čtyři roky starých stromů.

Ten, kdo se zajímá o typickou ostrovní kuchyni, neměl by vynechat restauraci Deer Hunter, která se nachází u golfového hřiště s krásným výhledem na jamky. Komu se poštěstí, zahlédne i srnky. My je potkali hned na první jamce.

63ecae3165968blobid0.jpg

Golf & Co

Velkou výhodou celého resort jsou dvě vlastní golfová mistrovská hřiště Legend Course a Links Course. Obě jsou ve špičkovém stavu a velmi náročná. Nechybí ani velkoryse pojaté tréninkové zázemí a restaurace s výhledem na hřiště. Po golfu máte velký výběr dalších zábav. Můžete se řáchat v moři nebo bazénech, zajít do klimatizovaného fitka, zkusit si to na lodis potápěčskou výbavou, eventuelně se nechat rozmazlovat ve wellness centru Constance Spa. Ať už v jedné z vířivek nebo třeba na masáži.
www.constancehotels.com

The Residence

Druhý hotel, který mohu vřele doporučit je The Residence. Nachází na jednom z nejkrásnějším míst východního pobřeží, které se táhne od Grand Gaube přes Belle Mare a Mahébourg až k Blue Bay. Velmi zdařilá koloniální architektura rozsáhlého hotelového komplexu má připomínat zajímavou minulost celého ostrova a honosná sídla tehdejších cukrobaronů. Vcházíte do prostorné lobby charakterizované harmonickou kombinací ze světlých přírodních tónů, exotického dřeva a pečlivě vybraných orientálních starožitností. Výsledkem je reprezentativní hotelový ansámbl se sluncem zaplavenými kolonádami, mramorovými schodišti a nadhernými tropickými rostlinami.

63ecad6e34b35obrazek.jpg

The Residence má dvě zóny: na pravé straně hotel s přiléhajícími bazény a restauracemi a na levé straně rozlehlou zahradu s kouzelnými zákoutími, která končí pláží  s restaurací The Plantation. Zvolíte-li klid a pohodu, dejte se doleva. Zde najdete krásná zákoutí kolem jedné z nejkrásnějších pláží na celém ostrově, lemované palmami a bujnou vegetací. Písek na pláži je obzláště jemný a moře čisté a velmí klidné. Plavci budou v sedmém nebi.

Gastronomické zážitky

Hoteloví hosté jsou rozmazlováni ve třech restauracích: The Dining Room se střídajícími se tématickými bufety s otevřenou kuchyní – hosté mohou přihlížet přípravě dobrot. Pěkný večer lze strávit v restauraci The Plantation, kam dorazíte po krátké procházce podél pláže. Restaurace leží přímo u moře a nabízí především rybí speciality a kreolskou kuchyni. Polední přestávky lze trávit v restauraci The Verandah přímo u bazénu.
www.cenizaro.com/theresidence/mauritius

Salt of Palmar

63ecad3488f3eobrazek.jpg

Skvělých hotelů je na Mauriciu opravdu hodně. Ale některé dokáží nabídnout něco nečekaného. Hotel Salt of Palmar na východním pobřeží ostrova je určen pouze pro dospělé a osloví milovníky odvážného designu, dobrého jídla, cestování a originálních nápadů.
Tento luxusní hotel s výhledem na nádhernou lagunu chce svým hostům ukázat pravý život na Mauritiu, a to svým designem, výzdobou, jídlem a ekologickým přístupem. Francouzská umělkyně Camille Walala byla inspirována místními, pestrými a zářivými barvami domů na Mauriciu. Díky tomu, že nábytek, umělecká díla a drobné detaily vytvářejí místní výrobci, je mauricijský vliv zřetelný a jasný.

Vzhledem k tomu, že problematika změn klimatu nás nenechává lhostejnými, snažíme se vybírat hotel také podle přístupu k udržitelnosti. Hotel Salt of Palmar nabízí zcela nový zážitek z luxusního cestování bez pocitu ekologické viny, který je dnes často s dovolenou spojován. Pěstuje si svou vlastní organickou zeleninu a ovoce, filtruje minerální vodu a přispívá komunitě místních obyvatel.

63ecad4916206obrazek.jpg

Program je v hotelu pestrý: od každodenních sportovních lekcí až po výlety s šéfkuchařem na trh Flacq Market a společné vaření. Kuchyně je mauricijská, vegetariánská i vegánská a dokonce i raw.
www.saltresorts.com

Jak se domluvíte?
Oficiální jazyk je angličtina, ale většinou hovoří všichni francouzsky. Teprve když nerozumíte, přejdou do angličtiny a mezi sebou se domlouvají kreolsky, což je směsice francouzštiny, španělštiny, portugalštiny a kdo ví čeho ještě.

Kdy vyrazit?
Kdykoli... Po celý rok je teplota na Mauriciu mezi 25 a 30°C, léto tam začíná, když u nás přichází zima. Víza? Nejsou potřeba. Nemusíte se ani nechat očkovat proti tropickým nemocem. Časový posun jsou pouhé tři hodiny, takže hrůzný jetlag nehrozí.

Trochu z historie nezabije

Na ostrov připluli kolem roku 1000 arabští mořeplavci a obchodníci, ostrov ovšem neobsadili. Až portugalský mořeplavec Pedro Mascarenhas objevil v roce 1512 ostrov znovu a společně se sousedními ostrovy Rodrigues, Réunion a Cargados Carajos pojmenoval soustroví Maskarény. V portugalských rukou však souostroví také dlouho nezůstalo nezůstalo.

První, kdo ostrov kolonizovali, byli Nizozemci a ti mu dali i jeho jméno podle nizozemského prince Mauritse van Oranje. V roce 1715 ostrov dobili Francouzi, kteří na Mauricius přivezli otroky a současně vytěžili většinu drahého ebenového dřeva. Z hlubokých lesů zbyly holé pláně, na kterých se začala pěstovat cukrová třtina. Zde pracovali vesměs afričtí otroci, z jejichž lámané francouzštiny se vyvinula kreolština, kterou většina obyvatel ostrova mluví dodnes.

Byli to rovněž Francouzi, kteří zde založili hlavní město Port Louis, a které se rychle stalo důležitým obchodním centrem. Během napoleonských válek ostrov obsadili Britové, kteří po zrušení otroctví v roce 1835 vyřešili nedostatek lidí v zemědělství dovozem „levné pracovní síly“ z Indie. Až v roce 1968, získal ostrov nezávislost, nicméně zůstal v Britském společenství národů. Angličané tam zanechali jízdu vlevo a třeba i nadšení pro golf. Dnes nabízí ostrov skvostná hřiště se skvělou infrastrukturou a je synonymem luxusní golfové turistiky.
12. března 1992 po zavedení nové ústavy se stal ostrov republikou. Prvním premiérem se stal oblíbený a dnes nazývaný „Otec národa“ Sir Seewoosagur Ramgoolam. V roce 2005 ho vystřídal jeho syn Navinchandra Ramgoolam Mauritius.