Průzračně blankytné, teplé
moře. Prosluněné pláže. Nádhera tropické vegetace.

 

Vzdálená či blízká exotika už není pro našince pouhým snem.

S pádem železné opony padly i hranice našich tehdejších cestovatelských možností.

 

Havajské ostrovy. Nová Zéland. Dominikánská republika. Indonésie...

 

Současná generace si určitě ještě pamatuje
na vytouženou letní dovolenou trávenou ve „spřáteleném“ Bulharsku či na Balatonu, k atraktivnějším destinacím tehdy patřilo i Rumunsko.

A vrcholem možností byla Jugoslávie... Ta ale byla jen pro „vyvolené“.

 

A dnes? Do Chorvatska se jedeme rekreovat jen když jsme měli v průběhu roku nějaké větší výdaje, nebo když zrovna někdo z rodiny zaregistrovali na pracovním úřadě.

Pokud chceme z časových důvodů trávit dovolenou raději někde poblíž, „za humny“, vypravíme se do Itálie nebo na Malorku, či o kousek dál, do Tunisu nebo na „Kanáry“.

 

Ale i „běžný“ našinec si už může splnit své sny a vycestovat třeba až za oceán, do Karibiku, do Mexika nebo opačným směrem do Malajsie či do Thajska.

 

Posledně jmenovaná destinace však v současné době není kvůli vnitropolitické situaci pro turisty bezpečná. Podobně jako nyní i Indie. Nejsou to však ojedinělé případy. Varování čas od času vydávají cestovní kanceláře i k zájezdům do Egypta a i do jiných částí „žhavého“ afrického kontinentu.

 

Přesto v Indickém oceánu existuje na jihovýchodě Afriky, nedaleko Madagaskaru, doslova rajská oáza klidu a míru, která okouzlí i protřelého, světaznalého cestovatele. Tím rájem na zemi je ostrov Mauricius.

 

Hlavní město Mauricia Port Louis

                       

Příjemný vánek jemně hladí rozpálenou pokožku, bílé pláže nabízejí milosrdný stín pod palmovím, vůkol záplava divokých orchidejí a vše dokresluje třpytivé tyrkysové moře, šumící mírným příbojem.

 

Ostrovní republika se rozkládá 900 kilometrů východně od Madagaskaru. Tvoří ji větší ostrov vulkanického původu – Mauritius (1 865 km2) – s pobřežím dlouhým 330 km, které je téměř zcela obklopené souvislým korálovým útesem, s menším ostrovem Rodriguesem (108 km2), vzdáleným 560 km na severovýchod a několik menších ostrůvků.

 

Vodopády ChamarelPlantáže ličiHora Le Morne

 

Dvě třetiny zdejších obyvatel jsou indického původu, zbytek jsou převážně míšenci, kreolové a asi čtyři procenta tvoří francouzsky mluvící obyvatelé evropského původu. Na ostrovech žijí i asi dvě procenta asiatů čínského původu.

 

Hlavním městem státu Mauricius je Port Louis. Žije v něm 155 tisíc obyvatel. Metropole ostrova leží na severozápadním pobřeží u Indického oceánu. V roce 1735 ji založili Francouzi a pojmenovali ji po králi Ludvíkovi XV.

 

Historie

 

Ostrov Mauricius byl zakreslen už na starých arabských mapách a arabským mořeplavcům musel být znám už v 10. století. Jako první Evropané sem pronikli Portugalci, Diego Fernandez Pereira objevil ostrov v roce 1505.

Roku 1598 připluli na souostroví Holanďané. Ti jej pojmenovali podle svého oranžského prince „Prins Maurits van Nassaueiland“ a v roce 1638 zde založili svou první stálou základnu. Kolonii živila převážně těžba ebenového dřeva a částečně cukr z plantáží třtiny dovezené z Jávy.

Dodo - dronte mauricijský - blboun nejapnýV roce 1710 však Holanďané, potýkající se s problémy (cyklóny, sucho, plodinoví škůdci), Mauricius opustili. Pro ostrov byl jejich více než stoletý pobyt pohromou.

 

Zůstaly po nich vykácené lesy, mnoho zvířecích druhů bylo zdecimováno, nebo vyhubeno, například nelétavý, asi metr vysoký pták dodo (dronte mauricijský = blboun nejapný = lat. Raphus cucullatus), příbuzný holuba, velký jako krocan, který žil pouze na tomto souostroví.

 

O pět let později Mauricius vyhlásila svou kolonií Francie. Zároveň jej přejmenovala na „Île de France“.

Od roku 1735, kdy tu Francouzi otevřeli námořní základnu a loděnice, začalo velmi rychlé osidlování. Rozmáhalo se pěstování cukrové třtiny.


Filatelistická rarita, která proslavila ostrov. Modrý MauriciusV roce 1776 mělo souostroví při sčítáni lidu už více než 33 tisíc obyvatel (85 % otroků).

 

Během napoleonských válek obsadili ostrov Britové (r. 1810). Od poloviny 19. století, poté co v roce 1835 zrušili Britové otroctví, směřovala na ostrov masová imigrace indických nájemných pracovníků.

Koncem 19. století se Mauricius dostal do ekonomické krize.

K moci se postupně dostaly strany obyvatel indického původu, tíhnoucí k nezávislosti, kterou Mauricius získal klidnou cestou 12. března 1968.

 

Vidět Mauricius a ...

 

Ostrov přitahuje turisty z celého světa. Nabízí jim pláže s jemným bílým až zlatavým pískem, průzračnou vodu Indického oceánu, zeleň pralesů, krátery a vodopády. Na ostrovech žijí exotické druhy ptactva či opice, pravým rájem jsou pro milovníky potápění a šnorchlování. Pod hladinou moře žije mnoho unikátních druhů ryb a jedinečných korálů, které tvoří pohádkové podvodní scenerie.

 

 

Při návštěvě souostroví můžete svou exkurzi zahájit v ostrovním golfovém areálu na terase noblesního hotelu s výmluvným názvem La Paradis, opodál úbočí hory Le Morne. Odtud se nabízí úchvatný pohled na sedmikilometrový pás písečné pláže, stáčející se podél hory, která mu dala jméno.

 

Ať už se na ostrově vydáte jakýmkoliv směrem, všude zažijete nesčetná dobrodružství, narazíte na unikátní přírodní útvary, potkáte neznámá zvířata, pokocháte se ojedinělou, neskutečně krásnou květenou.   

 

 

Asi hodinu cesty autem (půjčovny na ostrově najdete doslova na každém kroku a celodenní půjčovné se rovná průměrné ceně jídla v restauraci) od rušného hlavního města Port Louis, si budete připadat jako trosečníci v zapomenutém ráji, přímo uprostřed nedotčené přírody, kterou je Mauricius tolik proslulý.

Nebo se naopak můžete vydat na prohlídku přírodního parku Pamplemousses Gardens zarostlého nádhernou exotickou vegetací.

Po cestě vás osvěží koupel v chladivém průzračném jezírku pod divokými peřejemi vodopádů Chamarel, které s hlasitým hukotem dopadají z devadesátimetrové výšky na vodní hladinu.

 

Jedním z nejkrásnějších míst ostrova, které si při jeho návštěvě rozhodně nenechte ujít, je palmová pláž Belle Mare u vesnice Poste de Flacq. Tady se můžete na prohřátém písku celé hodiny oddávat sladkému lenošení, nebo se brouzdat mořskou mělčinou a „chytat bronz“ ve úžasné sluneční náruči.

 

 

Kdo si chce z ostrova přivést i nějaké poznatky z historie Mauricia, by si rozhodně neměl nechat ujít návštěvu Historického muzea v Mahébourgu. Milovníci rostlin mohou navštívit botanickou zahradu Sir Seewoosagur Ramgoolam v Pamplemousses, kde byla také postavena první továrna na zpracování cukrové třtiny na ostrově.

Ve městě Moka se nacházejí dvě zajímavé historické stavby – La Réduit a Eureka – pečlivě zrekonstruované obytné domy. Světovým unikátem je i vulkanická oblast Chamarel.

 

Sport a zábava

Možnost různorodého prožití volného času naplňuje nároky nejen romantických snílků. Na své si tu přijdou i milovníci aktivního odpočinku, pro které je polehávání na dece zbytečnou ztrátou času. Pláže Flic en Flac či Grand Baie nebo Ile aux Cerfs nabízí spoustu sportovního vyžití.

 

 

Téměř všude tu lze plachtit, a pokud nepostrádáte patřičnou dívku odvahy, můžete vyzkoušet i parasailing. Všude se také nabízí lákavá možnost výjezdu na otevřené moře v rybářském člunu anebo potápění, včetně zkušeného instruktora.

 

A kdo neholduje ani lenošení, nebo naopak sportu, ani poznávání, může volný čas využít zcela jinak.

Mauricius je proslavený jako ráj milovníků nákupů. Oblíbené jsou modely starých lodí vytvořené podle původních plánů, ozdoby na šaty, šperky, proutěné a hrnčířské zboží či suvenýry z moře. Mauritius je také vynikajícím místem pro nákup různého oblečení, textilií a hlavně pleteného zboží.

Měna a směna

♦ Oficiální měna a kurz Oficiální měnou na Mauriciu jsou rupie (rupee, ve zkratce Rs), 1 rupie =
   100 centů. Současný kurz se pohybuje za 100 rupií necelých 60 Kč (1 EUR = asi 43 rupií).

Pravidla pro směnu peněz Určitě si nezapomeňte cestovní pas a počítejte s poplatky ve
   směnárnách, většinou okolo 50 rupií. Na celém území ostrova je stejný kurz bez výjimek.
   Pozor, povinnou součástí směny je inkasní formulář.

Orientační ceny

 

Potraviny Chléb: cca 9 rupií, máslo: cca 30 rupií, jogurt: cca 10 rupií, balená voda: cca 15 rupií
   za 1,5 litru, lahvové pivo: cca 35 rupií, ovoce: cca 30 rupií dle váhy

 

Jídlo v restauraci Levnější restaurace: cca 100 rupií za hlavní chod, restaurace vyšší kvality:
  
cca 300 rupií za hlavní chod, luxusní restaurace: cca 600 rupií za hlavní chod

 

Dopravní služby Litr benzínu: cca 40,5 rupií, cesta autobusem: cca od 10 do 25 rupií dle
   vzdálenosti, taxislužba: dle vzdálenosti, cca od 100 rupií

Ceny zájezdů

V průměru vás cesta na Mauricius vyjde od 30 do 45 tisíc Kč za osobu. Pokud však chcete komfort a pohodlí, musíte připlatit.

Existují samozřejmě i cestovní kanceláře, které nabízejí skutečně levné zájezdy, ale nejsou v nich započítané veškeré poplatky, včetně ceny za dopravu. Proto v katalogu můžete najít i pobyty na Mauriciu v ceně pod dva tisíce korun! Pozor! Takové zájezdy jsou z oblasti sc-fi.

Reklama