Maturitní příspěvek nám přišel i od Halušky. V originálním, krásném slovenském jazyce si tak můžete přečíst její samotný zážitek z maturit, ale také třeba i to, že u nás v Čechách jsou úplně jiné maturitní zvyky než na Slovensku.

Vždy mi bolo zdôrazňované. že vzdelanie je najdôležitejšou devízou jednotlivca a maturita mi bude otvárať nevídané možnosti. No, totalitná idea. Ale je dnes niečo inak? Aj ja svojim deťom stale dookola hudiem o vzdelaní, maturite,možnostiach, otvorených dverách, o tom, že keď sa budú učiť a budú vzdelaní, tak sa budú mať lepšie a budú mať lepšie možnosti uplatnenia sa v zamestnaní, že keď budú chcieť, tak dokážu všetko. Bla-bla-bla.Takto nejako sa prezentuje americký sen. Ale my nie sme v Amerike.

K maturite som pristupovala zodpovedne. Počas svätého týždňa som ani jedno poobedie nevynechala návštevu plavárne a večer samozrejme na diskotéku, doobeda som potom všetko dospávala. Razila som heslo, čo si sa doteraz nenaučila za štyri roky, do hlavy za týždeň nenatlčieš. Prišiel deň D. Na maturitné otázky hádam do konca života nezabudnem:

-Strojárska technológia: Návrh jednoduchého strihacieho nástroja pre vystrihovanie podložiek a plasty
-Stavba a prevádzka strojov:Kotúčové brzdy a tepelné čerpadlo
-Slovenský jazyk:Slovenský realizmus v literatúre a úvodník
-Ruský jazyk: Puškin a strojárenský výkres.
Zmaturovala som na výborné s vyznamenaním.

Urobila dva týždne prázdnin a hybaj do roboty. Pracovala som v odbore, práca ma bavila, potom prišli deti a nežná revolúcia. A tým sa skončil môj sen. Zrazu strojárov nie je potreba a môj maturitný doklad mi je akurát tak na jednu vec..Zistila som, že dôležitejšie než vzdelanie a kvalifikácia, je to, že som známa niekoho a ten zas niekoho, to je jedno koho, ale hlavne že je vyššie postavený a má známosti.

Na vlastnej koži som sa presvedčila, že papier nie je všetko. Už som sa zmierila s tým, že mi šéfujú ľudia s nižším vzdelaním než mám ja. Občas si ale neodpustím kanadský žartík a začnem vyťahovať technické termíny a bavím sa na tom , ako nevedia o čom hovorím.
Toto je však maturitné téma a preto na záver poviem len toľlko, že maturitné vysvedčenie je zdrap papiera, ale je dôležité vlastniť ho, Možnože raz sa časy zmenia a znovu nadobudne svoju prestíž.

PS: Tu v Česku sú úplne iné zvyky, čo sa týka stužkovej, maturiťáku a svaťáku. U nás sa maturanti neprezliekajú za žiadne maškary a už vôbec nechodia somrovať po uliciach.

Haluška.

pozn.redakce: text neprošel redakční úpravou

__________-

Haluško, děkuji za maturitní příspěvek, pobavila jsem se, i když Vám u maturitních otázek určitě do smíchu nebylo. A jinak... velká moudra z Vás padají. :)

Hezký - sluníčkový - den

Saša

Téma dnešního dne 11. května - maturity

Maturity jsou v plném proudu. Od dob „Cesty do hlubin študákovy duše“ prošly různými změnami. Ať už k lepšímu nebo k horšímu. Co však zůstává neměnné, jsou samotní studenti. Zkoušky je neminou v jakékoliv době.

Tématem dnešního vydání jsou maturity. Schválně uvádím množné číslo, poněvadž si budeme povídat nejen o maturitách našich, ale i o maturitách našich dětí (pokud tedy už doma maturanty máte)... a je také možné, že se nám ozve i nějaká letošní maturantka.

Někdo zvládá maturitu levou zadní, jiný se stresuje a je přesvědčen, že ji „neudělá“. Další k ní není ani připuštěn. Směrnice maturit se pořád mění, neměli jsme to jednoduché my, naše děti to snad mají ještě složitější. Udělat ji ale chceme všichni.

Pište nám milé čtenářky, jak jste tuto „zkoušku dospělosti“ zvládly vy.

  • Jaké máte vzpomínky na učení - mučení
  • Jaké máte vzpomínky na profesory, zda vám pomáhali, nebo si na vás (či na vaše děti) naopak zasedli
  • Zda jste se maturity bály, nebo jste se těšily
  • Zda jste ji udělaly napoprvé, nebo až napodruhé
  • Jestli jste pocítily, že jste najednou dospělé :)
  • Jestli a jak vám pomáhali rodiče (třeba jako ve zmíněmém filmu pro pamětníky)
  • A také jak jste ji oslavily!!!

A pokud máte doma maturanty, držíme jim palce!!!

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejzajímavější příspěvěk odměníme knihou - Cesty, které voní jídlem, díky které můžete cestovat, vařit i poznávat :)

kniha