Květen není jenom měsícem lásky (a osvobození), ale také měsícem zkoušek z dospělosti – maturit. S měnící se dobou se mění i zákony, různé směrnice a pravidla. Co však zůstává neměnné, jsou samotní studenti. Ti, kterých se to týká nejvíce.

Na středních školách byly počátkem měsíce zahájeny maturity. Studenti skládají ústní zkoušky, které je prověřují z češtiny, jako druhý předmět si volí mezi matematikou a cizím jazykem. Vedle ústních zkoušek musí školy během května stihnout také ještě klasické školní maturity z jiných předmětů. V červnu pak studenty čekají testy a písemné práce podle jednotných zadání, maturitní vysvědčení dostanou 20. června.

Uf, řeknu vám, jsem ráda, že už mám maturitu dávno za sebou! Ti nahoře pořád něco vymýšlí a doplácí na to jen studenti a kantoři.

maturita

 

Studenti si také určili, zda chtějí skládat lehčí, či těžší verzi zkoušek. Při říjnové generálce třetina dětí propadla.     

„To je zase, co?“ zeptala se mě má známá, která si myslí, že když jsem redaktorka, tak vím úplně všechno. „Holka, já se v tom moc nevyznám,“ odpovím. „Za nás byla jenom jedna maturita. A těžká byla pro všechny.“ (smích) A poté rozkliknu e-mail, kde mi shodou okolností přišel zrovna k tématu Maturita dokument..

Letos poprvé budou všechna dítka střední školou povinná skládat zkoušku z dospělosti, která bude pro všechny stejná. Zda by maturita měla být státní, či nikoli, nemá smysl řešit. Otázka, která však zůstává, je, jak ji mládež zvládne. Studenti mají totiž velké obavy, a to zejména z matematiky a jazyků.

Již na podzim si vyzkoušeli, jak budou při státní zkoušce úspěšní. Podle očekávání dopadli nejlépe gymnazisté, nejhůře pak studenti odborných učilišť s maturitou. Maturitní generálka se uskutečnila v polovině října loňského roku. Po vyhodnocení generálky se ukázalo, že třetina studentů neprošla.

Z cizích jazyků měli žáci největší potíže s němčinou. U angličtiny, kterou si žáci volili nejčastěji, by neuspělo zhruba 34 procent maturantů, vyplývá ze zprávy ministerstva školství.

A právě obava z cizích jazyků je hned po matematice na žebříčku největších studentských strašáků. A není se čemu divit. Ačkoli se jazyky na školách učí již od základní školy, jejich úroveň je spíše horší, jak vyplývá i z výzkumu ISEA.

Jak tedy přípravu na maturitu zvládnout?

Řešením například u cizího jazyka je pravidelné doučování, hodiny konverzace s rodilým mluvčím, jazyková škola nebo jazykový kurz v zahraničí. A právě ten je podle Karla Klusáka, bývalého pedagoga a majitele CK INTACT, tím nejefektivnějším řešením. Pobyt v cizině totiž rozmluví i méně pilné žáky.

maturara

Každá doba má to svoje

„A tak tahle možnost za nás taky nebyla,“ zareagujeme obě s mojí známou. Maturita byla sice jedna, ale zase jsme nemohli nikam do zahraničí.

Každá doba má své pro a proti. Po zkoušce z dospělosti je důležité, abyste pak hlavně obstáli i v samotném životě.

Maturity jsou i tématem dnešního vydání

Napište nám, milé čtenářky, jak jste tuto „zkoušku dospělosti“ zvládly vy.

  • Jaké máte vzpomínky na učení - mučení
  • Jaké máte vzpomínky na profesory, zda vám pomáhali, nebo si na vás (či na vaše děti) naopak zasedli
  • Zda jste se maturity bály, nebo jste se těšily, že už to budete mít za sebou
  • Zda jste ji udělaly napoprvé, nebo až napodruhé
  • Jestli jste pocítily, že jste najednou dospělé :)
  • Jestli a jak vám pomáhali rodiče (třeba jako ve zmíněmém filmu pro pamětníky)
  • A také jak jste ji oslavily!!!

A pokud máte doma maturanty, držíme jim palce!!!

Psát můžete už dnes na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejzajímavější příspěvěk odměníme knihou - Cesty, které voní jídlem, díky které můžete cestovat, vařit i poznávat :)

kniha

 

 

Odborný zdroj článku: Maturita levou zadní poskytla: Agentura Botticelli

foto: CK INTACT

Reklama