Nedávno jsem na našich stránkách psala o maturitě nanečisto prováděné CERMATEM (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání). Minulý týden se v televizi Nova a na idnes.cz objevily informace, že testy ze společenského základu jsou vypracovány na politickou objednávku před volbami. Reportáž i článek byly značně manipulativní a neposkytovaly prostor pro vysvětlení. Pokusím se vnést do toho trochu světla.  
 

Otázka v testech, které sestavili experti ministerstva školství, zní takto:
Úkolem státu je zabezpečit přijatelné existenční minimum pro nejchudší vrstvy. Pomocí daní odčerpává stát vyšším příjmovým skupinám a firmám finanční prostředky, které pak prostřednictvím státního rozpočtu přerozděluje.

Která z následujících politických stran má nejblíže k myšlenkám uvedeným v textu?
a) ČSSD
b) Strana zelených
c) Křesťansko-demokratická strana
d) ODS

Správná odpověď má znít ČSSD. To právě vadí některým novinářům i politikům.

 

Kritizovaná otázka se objevila v maturitním testu z předmětu, který se jmenuje Občanský a společensko-vědní základ. Otázky z tohoto předmětu mají měřit znalosti a orientaci žáků v základních společenských okruzích. Jedním z nich je i současná česká politika. Proto otázka byla koncipována tak, aby zhodnotila znalost současných politických stran. To, že správná odpověď je zrovna ČSSD, je podle pracovníků CERMATU jen náhoda.

"Podobné otázky tam jsou proto, aby studenti uměli rozlišit jednotlivé politické strany a jejich politickou orientaci. Že v letošním testu vyšla zrovna otázka, kde je správná odpověď ČSSD, je čirá náhoda," dušuje se ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Martin Chvál.

Kolik hlasů by se asi ozvalo, kdyby odpověď zněla ODS, Strana zelených nebo KDU-ČSL? Nehledě na to, že otázka na českou politiku nebyla jediná, úroveň znalostí jiných stran měřily jiné otázky, které média neuvedla.  Je snad lepší konkrétní znalosti žáků neměřit? Nebo jen orientačně na fiktivních stranách? Jak jim taková znalost bude ale platná v praxi?

 

Manipulace s fakty ze strany zadavatele testů nepřipadá v úvahu. ČSSD má toto prohlášení ve svém programu. Navíc je text úryvkem z učebnice, která se běžně používá jako doplňková četba při výuce. Určitě je ale nespravedlivé vytrhnout informace z kontextu a manipulovat s fakty ve svůj prospěch, jak to udělali novináři výše zmíněných médií. Prostě proto, aby se něco dělo.

 

Nebo možná právě tyto zprávy byly na politickou objednávku?

Reklama